EDF anunță un mega plan solar în Franța

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

EDF anunță un mega plan solar în Franța




de moinsdewatt » 12/12/17, 20:55

De ce planul solar al EDF este istoric

Aurélie Barbaux Usine Nouvelle la 12

EDF a anunțat un plan solar ambițios care are ca scop dezvoltarea a 30 de gigawați de energie solară fotovoltaică în Franța continentală până în 2035. Deși poate părea tactic, chiar politic, acest plan nu este mai puțin istoric, pentru electricianul național.

Chiar dacă planul solar al EDF este doar un răspuns oportunist la solicitarea guvernului de a defini un plan precis de sprijinire a tranziției energetice a țării cu o reechilibrare a mixului electric în favoarea energiilor regenerabile, nu este mai puțin istoric pentru electricianul național. Pentru că atunci când vine vorba de solar, Franța în general și EDF în special, parcurg un drum lung. Ilustrație în șase cifre cheie.

De la 200 MW la 30 GW.

EDF este astăzi abia prezent în Franța în domeniul fotovoltaic cu doar 200 MW de capacitate instalată dintr-un total de 6881 MW la 1 iunie 2017 conform RTE. Anunțarea instalării a 30 GW între 2020 și 2035 reprezintă așadar o schimbare totală de strategie și un salt aproape cuantic pentru EDF în energiile regenerabile în Franța. Pentru că, dacă EDF are deja 1,7 GW de energie solară în lume și 1 GW în construcție, până acum nu și-a dorit să concureze cu electricitatea nucleară din Franța continentală.

Aproximativ 6% din mixul de energie electrică

Ponderea energiei solare în producția totală de energie electrică în Franța este de doar 1,6% față de 6% în Germania și 3,5% în Marea Britanie. Dacă nimic altceva nu se va schimba, planul solar al EDF ar putea să dubleze de patru ori această rată. În 2035, ponderea solarului ar fi atunci de 6,5%, a calculat Antoine Cahuzac, CEO al EDF Energies Nouvelles, filiala grupului EDF responsabilă de acest plan. Deși aceasta este încă departe de 10% din hidraulica din mixul electric francez, ar marca totuși o adevărată pauză. Dar asta este un interval scăzut. Cu planul său, dacă EDF dorește să ocupe o poziție de lider, nu va fi singur. Și probabil că există mai mult de 30 GW de noi instalații care ar putea fi instalate în Franța până atunci. Dar, 30 GW reprezintă deja aproape jumătate din puterea instalată a flotei nucleare (63,3 GW).

Centrale gigantice de 100 MW


Dacă cea mai mare centrală solară din Franța are o capacitate de 300 MW, licitațiile de la Comisia de Reglementare a Energiei (CRE) sunt limitate la proiecte de 12 MW. Iar din cei 6,6 GW inregistrati de observatorul de energie fotovoltaica din Franta in al doilea trimestru al anului 2017, astazi doar 9% (621) sunt instalatii cu o putere mai mare de 12 MW. Pentru a-și îndeplini planul, EDF se așteaptă așadar ca statul să lanseze licitații pentru centrale electrice de aproximativ 100 MW. Ministrul Tranziției Ecologice și Incluzive a anunțat că va crește volumul cererilor de licitație la 2,45 GW pe an față de 1,45 GW în prezent, dar nu se pune încă problema schimbării dimensiunii proiectelor.

2 GW de instalat pe an

Dacă planul începe abia în 2020, este pentru că este nevoie în medie de doi ani pentru a realiza un proiect solar fotovoltaic, comparativ cu 7 până la 8 ani pentru energia eoliană onshore, explică EDF. De asemenea, este timpul ca EDF Energies nouvelles să se pună în ordine de luptă în Franța. Apoi, EDF Energies Nouvelles intenționează să instaleze în medie 1,5 GW pe an între 2020 și 2025, 2 GW pe an între 2025 și 2030 și 2,5 GW pe an între 2030 și 2035, adică în medie 2 GW pe an timp de 15 ani. În timp ce în 2016, în Franța fuseseră instalate doar 600 MW de capacitate solară nouă, față de 76 GW la nivel mondial.

25000 până la 30000 de hectare urmează să fie eliberate


Grupul EDF a anunțat că va folosi toate resursele de care dispune pentru a asigura acest ritm accelerat de dezvoltare. Rămâne să găsim pământul. Cu toate acestea, raportul acestui tip de proiect este de 1 hectar la 1 MW. Va fi deci necesar să găsim între 25000 și 30000 de hectare de teren pentru a instala aceste megacentrale. Totuși, găsirea acestui teren este unul dintre principalele obstacole menționate până acum de EDF pentru a explica lipsa sa de apetit pentru fotovoltaice în Franța. Dar EDF a decis să meargă mai departe și să-și facă partea. Se angajează să identifice și să exploateze terenuri din bunurile sale funciare și terenurile din apropierea centralelor nucleare, să reconversie terenuri industriale puse sau amplasamentele în curs de dezmembrare și chiar să dezvolte instalații fotovoltaice plutitoare pe amplasamentele hidraulice. Dar acest lucru nu va fi suficient, iar EDF se așteaptă, de asemenea, ca autoritățile publice și autoritățile locale să o ajute să identifice alte situri.

35 de miliarde de euro de investit

Proiectele solare costă în medie 1 milion de euro pentru 1 MW instalat. EDF a calculat că va trebui de fapt să investească 35 de miliarde de euro în 15 ani. Dar nu se pune problema de a atinge investițiile deja planificate pentru extinderea actualei flote nucleare peste 30 de ani (carena majoră) care înghite 4,2 miliarde de euro pe an, sau construirea de noi capacități nucleare și regenerabile (inclusiv hidraulice) în Franța și mai ales în străinătate, în care EDF investește 5 miliarde de euro pe an. EDF intenționează să finanțeze aceste proiecte prin împrumuturi bancare și investiții de la partenerii săi. O metodă dovedită de EDF Energies nouvelles și care funcționează bine în toată lumea, conform lui Antoine Cahuzac. Acesta din urmă nu exclude, de asemenea, semnarea de PPA-uri (cumpărare pe acord), contracte de cumpărare a producției de către un actor privat. Dar dacă această soluție se dezvoltă în străinătate, ea este încă ocolită în Franța. Tarifele de piață pentru electricitatea verde rămân mai atractive, explică Nicolas Couderc, director Franța și energii distribuite la EDF Energies Nouvelles.

https://www.usinenouvelle.com/article/p ... ue.N626453
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: EDF anunță un mega plan solar în Franța




de sicetaitsimple » 12/12/17, 21:54

Vești destul de bune, nu?

Așadar, cu siguranță, unii oameni nemulțumiți nu vor nu să spună EDF asta sau EDF asta.....Și pentru a reține că există cu siguranță o „înțelegere” între EDF și Stat, acționarul majoritar al acestuia, amân termenul pentru „50% nucleară” și anunțați un plan solar.

Personal nu mă șochează.

Mult mai discutabilă este alegerea „megafermelor”, dar nu se spune că acesta este în cele din urmă modul în care se va realiza (sau nu).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: EDF anunță un mega plan solar în Franța




de sen-no-sen » 12/12/17, 22:38

Solar de 30 GW reprezintă aproximativ jumătate din puterea electro-nucleară, este aceasta o strategie care vizează compensarea scăderii producției nucleare sau să pregătească totul electric?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: EDF anunță un mega plan solar în Franța




de sicetaitsimple » 12/12/17, 22:52

sen-no-sen a scris:Solar de 30 GW reprezintă aproximativ jumătate din puterea electro-nucleară, este aceasta o strategie care vizează compensarea scăderii producției nucleare sau să pregătească totul electric?


Jumătate din putere, dar aproximativ 10% din producție... În jur de patruzeci de TWh/an față de aproximativ 400.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: EDF anunță un mega plan solar în Franța




de Did67 » 13/12/17, 11:22

Cred că motivele acestui interes brusc al EdF pentru solar sunt simple: finanțarea „verde” anunțată în cadrul summitului de la Paris. Și mai general, retragerea treptată a finanțatorilor instituționali (fonduri publice, bănci de dezvoltare și chiar fonduri private „etice”) de la energiile „poluante” (cărbunele în primul rând)... EdF este teribil de îndatorată și pierde bani în fiecare zi .a credibilitatii sale vis-a-vis de bancheri. Stocul a scăzut enorm în ultimii 5 ani (și deci „valoarea” contabilă a companiei, contrapartidă a ratei datoriilor: faimosul raport împrumuturi restante / capital propriu). RE sunt, fără îndoială, singura modalitate prin care EdF se dezvoltă în continuare, după Hinkley Point... Mă îndoiesc că un finanțator serios se va angaja în continuare la noi unități nucleare, în așteptarea să vadă factura finală și dacă rezultatele sunt acolo...

Dar de fapt, oricare ar fi „motivația”, oportunistă sau nu, faptele sunt acolo: chiar și EdF pare să fie serios interesată de energia solară. ai crezut? Și nu ne vom plânge de asta. Pentru EdF să fie în afaceri este cel mai puțin ce putem face până la urmă. Așa că mergeți acolo unde este finanțabil. Si sper sa fie profitabil...

Întârzierile în energia eoliană mă preocupă - pentru că în zilele noastre ar fi o completare interesantă pentru alte energii regenerabile.

[Ca de obicei, aceasta este doar părerea mea].

[Referitor la energie, o întrebare interesantă: http://www.lemonde.fr/europe/article/20 ... _3214.html ... În sfârșit, este o declarație. Dar pun asta ca o întrebare. Cu alte cuvinte, un „dealer” poate fi tras la răspundere pentru prejudiciul cauzat de ceea ce vinde? Cu alte cuvinte, putem acumula o bogăție incredibilă - Norvegia are unul dintre cele mai puternice fonduri suverane - fără să ne uităm la originea acestei bogății? Suntem departe de iunie și testele de filozofie Bac!]
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: EDF anunță un mega plan solar în Franța




de sicetaitsimple » 13/12/17, 11:42

Did67 a scris:Întârzierile în energia eoliană mă preocupă - pentru că în zilele noastre ar fi o completare interesantă pentru alte energii regenerabile.


Problema sunt intarzierile, contestatiile,....Pe traseul meu tocmai a fost pus in functiune un parc eolian, nu un monstru, 5 turbine eoliene de 2MW.

M-am uitat pe net sa gasesc specificatiile. Și mi-am dat seama că ancheta publică datează din 2010!

Nu se spune că „megacentralele” solare nu vor întâmpina același tip de probleme...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: EDF anunță un mega plan solar în Franța




de Did67 » 13/12/17, 11:55

Da, știu... De altfel, am văzut-o aici, pe un fir: energia eoliană (în afară de offshore fără îndoială - deși țipă și pescarii...) suscita o opoziție puternică. Fără îndoială mai mult decât energia solară, care găsește mai ușor „zonele moarte” (aerodromuri vechi aici, țigle vechi de mine în altă parte, acoperișuri de fabrici, licee etc.).

Totuși, că nu există o politică de dezvoltare din partea EdF mă surprinde... (dacă plecăm de la principiul enunțat mai sus că pentru acest operator, doar energiile regenerabile mai pot fi ușor finanțate).
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: EDF anunță un mega plan solar în Franța




de sicetaitsimple » 13/12/17, 12:52

Did67 a scris:Da, știu... De altfel, am văzut-o aici, pe un fir: energia eoliană (în afară de offshore fără îndoială - deși țipă și pescarii...) suscita o opoziție puternică. Fără îndoială mai mult decât energia solară, care găsește mai ușor „zonele moarte” (aerodromuri vechi aici, țigle vechi de mine în altă parte, acoperișuri de fabrici, licee etc.).

Totuși, că nu există o politică de dezvoltare din partea EdF mă surprinde... (dacă plecăm de la principiul enunțat mai sus că pentru acest operator, doar energiile regenerabile mai pot fi ușor finanțate).


Păcătoșii sunt profesioniști, cred că întotdeauna există o modalitate de a găsi un compromis cu ei. Nu, cel mai rău este „rezidentul secundar parizian” care va trebui să îndure să vadă câteva turbine eoliene în depărtare când condițiile sunt potrivite!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 276