supapa auto egr

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
mathis290
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 26/12/17, 18:04

supapa auto egr




de mathis290 » 26/12/17, 18:12

Salut tuturor,
Sunt la bacalaureat profesionist mecanic trebuie sa fac un referat si pentru subiect am decis sa vorbesc despre supapa EGR la un Berlingo 1,6 HDI
asa ca as vrea sa stiu daca stie cineva exact cum functioneaza pentru ca stiu sa o spun dar am dificultati in a formula totul.
Știu că gazele (NOx) degajate revin în camera de ardere pentru a fi arse a doua oară și așa mai departe.
dar as dori mai multe detalii daca se poate?
mulțumesc la revedere
scuze pentru greselile de ortografie :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: supapa egr auto




de Christophe » 26/12/17, 20:17

hi,

Veți găsi tot ce trebuie să știți despre supapa EGR aici: nou-transport/funcţionarea-şi-explicaţii-valvei-egr-t3958.html

Nu sunt sigur că profesorilor tăi le plac toate ideile prezentate acolo : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: supapa egr auto




de Gildas » 27/12/17, 15:01

bonjour,

Vezi și supapa EGR de joasă presiune care reciclează mai puține particule:
Există adesea o singură supapă EGR, diagrama indică două pentru a fi cât mai complete posibil. În roșu evacuarea și în albastru admisia de aer. Putem vedea clar aici ca supapa EGR este pe prima linie in ceea ce priveste funinginea legata de gazele de esapament. Utilizarea unui produs pentru a introduce combustibil sau ulei poate ajuta la evitarea formării unui blocaj care ar împiedica apoi fluturele să fie mobil. Aceasta supapa are posibilitatea de a devia (alegerea facuta de calculator) o parte din gaze catre admisia de aer, gaze care transporta murdaria pe motorine deoarece funinginea este grasa si groasa. Evident, există multe setări diferite (în special circuitul de joasă presiune care nu este peste tot), așa că nu fi surprins dacă există o mică diferență între ceea ce observi pe mașina ta și ceea ce vezi aici.

http://www.fiches-auto.fr/articles-auto ... ne-egr.php

Supapa EGR de joasă presiune este extrem de eficientă:

Pentru mașinile mari, de fapt, ne-am gândit că un sistem SCR, cu adăugare de AdBlue, a fost întotdeauna necesar, dar în ciuda masei sale substanțiale, Santa Fe se descurcă fără el. Tehnologia sa este foarte convențională cu un EGR de joasă presiune echipat cu un circuit de răcire.

http://www.moteurnature.com/27046-diese ... i-santa-fe
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot], Google Adsense [Bot] și oaspeții 151