Un generator ciclonic de supracitație H2O / CO2

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Un generator ciclonic de supracitație H2O / CO2




de Sylvester spiritus » 30/12/17, 22:06

Salut tuturor,

Am ezitat mult timp să deschid acest subiect atât de mult mecanismele în joc sunt în același timp necunoscute și, în același timp, opuse a ceea ce cineva este obișnuit să vadă.
Profesionist în domeniul apei, mi-aș dori să mă pot dezvolta, aici forum, o analiză aprofundată a unui generator imaginat în anii 50 de un vizionar care a fost total neînțeles în acel moment. Descoperirile și observațiile recente par să-i dea dreptate ...

O observație:
În timp ce emit gaze nocive, motoarele noastre cu ardere internă eliberează 60% căldură pentru o eficiență de abia 40%.
În schimb, un ciclon eliberează o energie cinetică extraordinară în timp ce răcorește o masă de apă, se hrănește cu evaporarea apei.
Cu alte cuvinte și într-un mod simplificat, transformă energia termică a apei în energie cinetică.
Vezi cap.3 în acest link despre formarea ciclonilor:
http://www.encyclopedie-environnement.o ... anisation/

Principiul acestui generator:
Imitați și amplificați principiul de funcționare al unui ciclon printr-un mijloc giratoriu legat de proprietățile apei și gazelor dizolvate și recuperați energia cinetică eliberată; acest lucru, chiar și la temperaturi scăzute.
Două legături cu privire la particularitatea ciclonilor pentru a putea înțelege procesul:
graficul diferențelor de presiune și temperatură într-un ciclon:
https://www.google.fr/search?q=graphe+d ... 20v-OH7msM:
Mișcarea maselor de aer cald și rece într-un ciclon care amintește principiul tubului vortex: (doi curenți vortex de aer cald și rece în direcții opuse obținute din aerul temperat):
https://www.google.fr/search?client=fir ... HRsjrpwZPM:

Deoarece este dificil pentru mine să rezum 5 ani de cercetare în câteva cuvinte, mă voi opri aici, înainte de a ataca interesul supercavitației (folosind un gaz dizolvat pentru a amplifica fenomenul de cavitație-implozie a apei: a proprietate deosebit de necunoscută a apei și văzută ca un dezavantaj major în hidraulică pentru puterea sa puternică distructivă) și rolul tuburilor vortex vidate într-un sistem rotativ.
Sunt aceste prime cuvinte deja de înțeles pentru dvs.?

Cordialement
1 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de izentrop » 30/12/17, 23:36

Buna ziua si bine ai venit,
Suntem curioși să vedem rezultatul celor 5 ani de cercetare :)
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Bardal » 31/12/17, 03:46

Da, și mie mi-ar plăcea foarte mult să citesc un document sintetic care să rezume rezultatele acestei importante cercetări. nu ezitați, chiar dacă este puțin dificil ... dacă este prea greu de înțeles, îl voi anunța ...

Momentan, legăturile dvs. arată doar o acumulare, puțin diferită, de diagrame, fotografii din satelit și explicații simple culese aici și acolo pe web; este frumos, puțin repetitiv, dar nu înveți nimic nou acolo și îi lipsește puțină consistență; un efort te rog ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Sylvester spiritus » 31/12/17, 15:22

Bună ziua pentru tine,

Întrucât avem cu toții un cadru de referință diferit legat de propria noastră experiență de viață, fiecare dintre noi are propria viziune asupra lucrurilor, „a priori” și convingerile sale personale.
Mi se pare important să prezint mai întâi principiul de funcționare al unui ciclon care vă permite să vă faceți o primă idee despre sistemul în cauză. Referințele citate sunt necesare pentru a avea o bază comună și pentru a avea șansa de a se înțelege ...

Important este să puteți vizualiza fenomenul și anume:
Confruntarea unei surse fierbinți (oceanul) cu o sursă rece (atmosfera superioară) într-un sistem ciclonic permite atât răcirea corpului de apă, cât și eliberarea de energie în formă cinetică (vânturi violente) .
Apropo, dacă căldura medie a pământului este în jur de 15 ° C, aceasta se datorează în principal efectului de seră și inerției termice a oceanelor.
(cf. căldura specifică a apei)
Dacă reproducem și amplificăm funcționarea unui ciclon (energia termică a apei transformată în energie cinetică), oceanele, lacurile și râurile devin rezervoare de energie potențiale.

Se complică atunci când doriți să recreați condițiile unui ciclon într-o mașină și să recuperați energia cinetică produsă.
Caracteristica de reținut este de a amplifica, într-un sistem centrifugal, depresiunea centrală care promovează evaporarea și creează o zonă periferică cu suprapresiune.
Aici e locul:
O proprietate cheie a apei: cavitație-implozie: variațiile presiunii apei vor crea bule de vapori în zonele deprimate care vor imploda violent în zonele de suprapresiune, creând microjete de apă extrem de puternice (de la câteva sute de m / s mai mult de 1 m / s).
în imagine aici:
https://www.google.fr/search?q=cavitati ... VjOPwi5HMM:
Adăugarea de CO2 care se transformă în H2CO3 (H2O + CO2 <=> H2CO3) într-o reacție reversibilă în funcție de temperatură și presiune amplifică fenomenul prin promovarea „punctului de bule”.
În cele din urmă, este utilizarea în acest sistem a unui tub vortex vidat cu efect venturi care, în timp ce întoarce un curent rece în centrul sistemului, permite un flux în depresiune către periferie cu o revenire bruscă la suprapresiune.
cum funcționează un tub vortex de vid aici:
http://www.universal-vortex.com/VortexP ... fault.aspx

M-am gândit că voi trece peste toate acestea după revelion într-un document de 3-4 pagini cu diagramă de susținere, astfel încât toată lumea să-și poată forma opinia.
Și dacă tot te interesează ...

La mulți ani de Revelion.
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de sicetaitsimple » 31/12/17, 16:09

Sylvestre spiritus a scris:
M-am gândit că voi trece peste toate acestea după revelion într-un document de 3-4 pagini cu diagramă de susținere, astfel încât toată lumea să-și poată forma opinia.
Și dacă tot te interesează ...



Este „mâine scot vârful”!
Ei bine, dacă 5 ani de cercetare pot fi rezumați în 3/4 de pagini, este cel puțin promisiunea unui anumit spirit de sinteză. Rulați pe 2018!
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Bardal » 31/12/17, 20:38

Sylvestre spiritus a scris:Bună ziua pentru tine,

Întrucât avem cu toții un cadru de referință diferit legat de propria noastră experiență de viață, fiecare dintre noi are propria viziune asupra lucrurilor, „a priori” și convingerile sale personale.
Mi se pare important să prezint mai întâi principiul de funcționare al unui ciclon care vă permite să vă faceți o primă idee despre sistemul în cauză. Referințele citate sunt necesare pentru a avea o bază comună și pentru a avea șansa de a se înțelege ...

Important este să puteți vizualiza fenomenul și anume:
Confruntarea unei surse fierbinți (oceanul) cu o sursă rece (atmosfera superioară) într-un sistem ciclonic permite atât răcirea corpului de apă, cât și eliberarea de energie în formă cinetică (vânturi violente) .
Apropo, dacă căldura medie a pământului este în jur de 15 ° C, aceasta se datorează în principal efectului de seră și inerției termice a oceanelor.
(cf. căldura specifică a apei)
Dacă reproducem și amplificăm funcționarea unui ciclon (energia termică a apei transformată în energie cinetică), oceanele, lacurile și râurile devin rezervoare de energie potențiale.

Se complică atunci când doriți să recreați condițiile unui ciclon într-o mașină și să recuperați energia cinetică produsă.
Caracteristica de reținut este de a amplifica, într-un sistem centrifugal, depresiunea centrală care promovează evaporarea și creează o zonă periferică cu suprapresiune.
Aici e locul:
O proprietate cheie a apei: cavitație-implozie: variațiile presiunii apei vor crea bule de vapori în zonele deprimate care vor imploda violent în zonele de suprapresiune, creând microjete de apă extrem de puternice (de la câteva sute de m / s mai mult de 1 m / s).
în imagine aici:
https://www.google.fr/search?q=cavitati ... VjOPwi5HMM:
Adăugarea de CO2 care se transformă în H2CO3 (H2O + CO2 <=> H2CO3) într-o reacție reversibilă în funcție de temperatură și presiune amplifică fenomenul prin promovarea „punctului de bule”.
În cele din urmă, este utilizarea în acest sistem a unui tub vortex vidat cu efect venturi care, în timp ce întoarce un curent rece în centrul sistemului, permite un flux în depresiune către periferie cu o revenire bruscă la suprapresiune.
cum funcționează un tub vortex de vid aici:
http://www.universal-vortex.com/VortexP ... fault.aspx

M-am gândit că voi trece peste toate acestea după revelion într-un document de 3-4 pagini cu diagramă de susținere, astfel încât toată lumea să-și poată forma opinia.
Și dacă tot te interesează ...

La mulți ani de Revelion.


Da ... Da ... Nu prost, toate astea ...

Tratați toate acestea în noaptea de Revelion (atât de aproape acum), acidul carbonic din șampanie, precum și C2H5OH, care produce și amețeli ciclonice ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Remundo » 01/01/18, 14:41

acum câțiva ani am avut un inventator în același domeniu al tornadelor artificiale și al altor „vârtejuri” pline de energie.

pentru informatii: solare fotovoltaice-/ turnuri de aerogeneratrices-o-Vortex-efect-sinteza-t3801.html
0 x
Imagine
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de izentrop » 01/01/18, 16:19

Să nu aruncăm vârtejul cu apa de baie.
Lăsați-ne prietenul nostru Sylvestre să ne explice cum intenționează să-i depășească pe toți inginerii auto de pe planetă cu „cavitația-implozia apei și sistemul său de tuburi vortex vidate cu efect venturi”. :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Remundo » 01/01/18, 17:56

oh, dar nu arunc băi sau bebeluși, este doar informativ.

sisteme artificiale de tornadă, vorbim despre ele încă din anii '80? Aproape 40 de ani.

După aceea, pot exista idei, lucruri noi ... podeaua este liberă.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Sylvester spiritus » 01/01/18, 18:21

În primul rând cele mai bune urări tuturor pentru 2018, să fie constructiv și profitabil ...

În ceea ce privește turnurile turbinelor eoliene, acestea au o asemănare mică cu acest sistem care funcționează pe două faze ale apei (faza de vapori și faza lichidă).

Lucru promis, lucru datorat: o primă schiță de 3 pagini ca atașamente.
Prima pagină: punctele cheie pe care le-am abordat în primele mele două mesaje
2 ° pagină: prototipul, inventatorul său și presupusa sa operare simplificată
Pagina 3 °: o diagramă oarecum tăiată, dar sper să fie lizibilă
În acest document. Am eliminat în mod deliberat partea: separarea sarcinilor electrice în faza de vapori și sonochimie, deoarece, deși importante, interferează cu o primă înțelegere.

Vreau mai ales să clarific că nu pretind că dețin „adevărul suprem”: acest generator nu este creația mea și nu pretind nimic.
Vreau doar să pot să-mi privesc copiii în față (și pe ceilalți și ei ...) peste câțiva ani și să spun „Am încercat să găsesc o soluție ...”
Din cauza vieții mele sărace petrecute în natură, îmi amintesc două lucruri:
Omul modern s-a rătăcit dezvoltând o tehnologie „anti-viață” care îl va anihila în curând.
Mai mult, bazându-și modul de viață pe exploatare în loc de valorificare (de la grădina sa către vecinul său), el a creat dezechilibre profunde de mediu, sociale și economice pe care generațiile următoare le vor plăti scump.
Aceasta este principala mea motivație.

Cordialement.
jointes pièces
Generator de supercavitație ciclonică.pdf
(1.52 Mio) S-au descărcat ori 1814
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 205