Generator electric liniar

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
orbs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 156
Înregistrare: 15/09/05, 20:21

Generator electric liniar




de orbs » 18/02/06, 22:47

bonjour
vă rog, cine mă poate indica către unul sau mai multe site-uri care se ocupă de un generator electric liniar
merci
orbs
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 17/04/06, 08:57

Nu am găsit mult mai sus, dar principiul este același ca la o mașină rotativă: deplasați un flux magnetic într-o bobină (sau o bobină într-un flux magnetic).

Avantajul este că, cu o mașină alternativă, nu mai trebuie să convertiți o mișcare de translație în rotație: nu mai este biela, nu mai este arborele cotit, ... fericirea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 17/04/06, 15:00

Bună dimineața.

Un generator electric liniar. Care sunt aplicațiile acestor lucruri?
0 x
Știința începe cu curiozitate.
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 17/04/06, 21:53

Pentru a pune un motor stirling cu piston gratuit: Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 18/04/06, 14:28

waw nu mai văzusem niciodată acest tip de motor ... Are cum ar fi ieșire (aproximativ?)?
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 19/04/06, 12:08

Econologie a scris:waw nu mai văzusem niciodată acest tip de motor ... Are cum ar fi ieșire (aproximativ?)?


hi,
Stirlings are randamente excepționale, până la 70% dacă îmi amintesc bine.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia




de emlaurent » 19/04/06, 13:18

Bibiphoque a scris:Stirlings are randamente excepționale, până la 70% dacă îmi amintesc bine.


hi,
Când vorbim despre randament, este mai bine să definim despre ce randament vorbim!

Sistemele bazate pe stirling promovează performanțe excelente, deoarece acestea sunt în general sisteme de cogenerare (producția de energie electrică și căldură). Randamentele anunțate se referă la această producție globală. Randamentul pentru producția de energie electrică este legat de randamentul mecanic (el însuși limitat de randamentul Carnot). În practică, eficiența mecanică a stirlingului este de aproximativ 30-40%. Căldura este recuperată la nivelul evacuării gazului (combustie și / sau gaz intern) cu un schimbător pentru a fi utilizat într-o rețea de încălzire, pentru încălzirea apei etc.

Prin urmare, această recuperare a căldurii face posibilă obținerea unei eficiențe generale de 70% sau chiar mai bine, cred !!

De altfel, dacă am recupera căldura de la motoarele cu ardere internă pentru utilizare, am trece de la un randament mecanic de 20-30% la un randament global (mecanic + căldură) de 60-70% sau +.
Aceasta se face în sistemele de cogenerare a gazelor bazate pe motoare cu ardere internă. Pentru motoarele auto, este mai dificil de utilizat căldura motorului !!

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 19/04/06, 13:39

Eficiența teoretică a ciclului:

R = 1 - rece / cald

NB: temperaturile T sunt exprimate în Kelvin (adăugați 273 ° la temperatura Celsius)

Cu cât diferența de temperatură este mai mare, cu atât randamentele sunt mai mari.
0 x
floarea-soarelui
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 25/04/08, 22:08
Locul de amplasare: Alsacia




de floarea-soarelui » 02/11/10, 14:32

Buna tuturor pun intrebarea "orbs"
Ne vedem în curând.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manoria68
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 301
Înregistrare: 07/10/08, 12:34
Locul de amplasare: ATLANTIS
x 2




de manoria68 » 02/11/10, 17:14

uitați-vă la lanterne pentru a scutura, există una înăuntru. mergi pe ea pentru studiul tău.
Am studiat acest sistem pentru lămpi speleo cu autoîncărcare, punând generatorul la picioare.
M-am oprit înainte de a face un prototip.
În cazul dvs., poate funcționa bine, deoarece frecvența vibrațiilor este mai mare
0 x
Manoria 68, cercetător prajit, tehnician al morii sale de ulei

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 261