Ce sonde pentru instalația mea termică?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
doumdoum
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 30/04/19, 11:15
x 1

Ce sonde pentru instalația mea termică?




de doumdoum » 30/04/19, 11:28

Bună dimineața tuturor. Am o casă în sudul Franței, o ruină pe care încerc să o repar puțin câte puțin de aproape 20 de ani. Trebuie să înlocuiesc cele 2 sonde ale instalației mele solare termice, cea care intră în panouri și cea a rezervorului. Este o instalație veche, din 2003, a mărcii Chromagen. S-a menținut, s-au făcut multe, doar două mici probe de nimic nu lipsesc pentru ca acesta să funcționeze. Poate cineva să-mi spună ce sonde ar trebui să pun și de unde le pot cumpăra? Fabrica Chromagen mă trimite la instalatori, care mă trimit la fabrică ... Și când apăs Chromagen, îmi spun că instalația mea are 16 ani și trebuie să o înlocuiesc în totalitate. În timp ce este întreținut și, în afară de asta, funcționează excelent!
Vă mulțumesc anticipat tuturor celor care mă pot ajuta, pentru că aici nu știu cum să fac ...
P1080233 (2) .JPG
P1080233 (2) .JPG (235.17 KiB) Vizualizat de 4199 ori
P1080230.JPG
P1080230.JPG (153.41 KIO) Accesat de 4199 ori
P1080227.JPG
P1080227.JPG (304.04 KIO) Accesat de 4199 ori
P1080228.JPG
Captura de ecran 2019-04-30 la 10.57.25.png
Captura de ecran 2019-04-30 la 10.57.25.png (185.66 KIO) Vizualizată de 4199 ori
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13693
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Ce sonde pentru instalația mea termică?




de izentrop » 30/04/19, 14:55

bonjour,
doumdoum a scris:Trebuie să înlocuiesc cei 2 senzori ai instalației mele solare termice
De unde știi că trebuie înlocuite?
Dacă nu, ce citește ohmmetrul?
Dacă este tăiat electric sau scurtcircuitat, cu un tăietor puteți tăia cu atenție teaca de protecție a sondei pentru a vedea inscripția de acolo sau codul de culoare. În caz contrar, dați valoarea citită pe ohmmetru și dacă variază încălzindu-l între degete.
Este probabil un astfel de termistor https://fr.rs-online.com/web/p/products/5380733/
0 x
doumdoum
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 30/04/19, 11:15
x 1

Re: Ce sonde pentru instalația mea termică?




de doumdoum » 30/04/19, 16:57

Bună Izentrop. Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsul dvs., se pare că vine de la cineva care știe ce este. Este concret, în sfârșit! Am încercat altul forum dar nu m-a dus mult mai departe.
Deci, pentru a vă răspunde la întrebări: știu că nu mai funcționează, deoarece ... instalatorul meu mi-a spus! Mi-a subliniat că circulatorul funcționează noaptea și, prin urmare, a răcit apa încălzită în timpul zilei, deoarece, potrivit lui, sondele nu au detectat că lichidul de transfer de căldură era mai rece decât apa din balon.
Nu le-am testat încă cu un ohmmetru. De fapt, sunt în Belgia, am una dintre cele două sonde la mine, dar cealaltă este cu furnizorul instalatorului meu din Franța. Trebuie să găsesc pe cineva cu un ohmmetru.
Poate că trebuie să comand sondele pentru care mi-ați trimis linkul și să încerc data viitoare când mă duc la mine acasă (iulie). Crezi că există șanse să fie aceea?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13693
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Ce sonde pentru instalația mea termică?




de izentrop » 30/04/19, 19:51

doumdoum a scris:instalatorul meu mi-a spus! Mi-a arătat că circulatorul funcționează noaptea și, prin urmare, a răcit apa încălzită în timpul zilei, deoarece, potrivit acestuia, sondele nu au detectat că lichidul de transfer de căldură era mai rece decât apa din balon.
Nu înseamnă că s-ar rupe o sondă. Un termistor nu este un element mecanic, există foarte puține șanse ca acestea să fie implicate. O defecțiune a cardului electronic sau un contact defect ar fi mai probabil. În acest caz, ar fi nevoie de schema electronică completă și de manualul de programare, pe care producătorii nu le mai oferă și pe care aparent reparatorul dvs. nu le are?
0 x
doumdoum
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 30/04/19, 11:15
x 1

Re: Ce sonde pentru instalația mea termică?




de doumdoum » 30/04/19, 21:25

Deci, ce fac?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Ce sonde pentru instalația mea termică?




de Forhorse » 30/04/19, 21:33

Faci ceea ce îți spune fabrica, înlocuiești sistemul de reglementare ... trebuie să putem găsi asta pentru nu prea mult pe net. În cel mai rău caz, nu diagramele / programele lipsesc pe net pentru a o face singur (API, Arduino etc.)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13693
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Ce sonde pentru instalația mea termică?




de izentrop » 01/05/19, 00:08

Același sfat ca și Forhose, cu excepția cazului în care sunteți un tehnician cu experiență cu documentele originale, cel mai bine este să urmați sfaturile instalatorului.
0 x
doumdoum
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 30/04/19, 11:15
x 1

Re: Ce sonde pentru instalația mea termică?




de doumdoum » 01/05/19, 12:30

Mulțumesc Forhose și Izentrop.
înlocuiți sistemul de reglementare ... trebuie să reușim să găsim acest lucru pentru nu prea mult pe net.
De exemplu asta? https://boutique-solaire-diffusion.eu/r ... 603mc.html
Este încă 323 €. După cele 450 plătite recent, plus 400 în urmă cu 3-4 ani pentru întreținere, este apă caldă ecologică scumpă ... Nu ar trebui să încep prin a încerca termistoarele recomandate de Izentrop https://fr.rs-online.com/web/p/products/5380733/ ?
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Ce sonde pentru instalația mea termică?




de 44 d.Hr. » 01/05/19, 12:45

hi,

Acolo, în legătura dvs. de difuzie solară, ați selectat un regulator 6 intrări - 3 ieșiri !!!

Acest lucru este prea mult și nu este deloc potrivit pentru cesi (dacă este într-adevăr un cesi, numai apă caldă menajeră solară).

Un regulator cu 2 intrări (2 sonde) și 1 ieșire (1 circulator) va fi suficient. Și prețul nu va fi același.

De exemplu, la același vânzător:

https://boutique-solaire-diffusion.eu/r ... r0301.html
0 x
doumdoum
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 30/04/19, 11:15
x 1

Re: Ce sonde pentru instalația mea termică?




de doumdoum » 01/05/19, 14:57

Ei bine aici AD 44, asta e, acum ok știu și voi face asta. Minunat. Aleluia, mulțumesc, voi putea rezolva această problemă care îmi stătea în minte de mult timp. Sper că nu este prea dificil de instalat, deoarece în zona în care am această casă (Haut Languedoc), nu există o mulțime de specialiști ... Și nu știu cu adevărat nimic în electronică. Multe mulțumiri AD 44, Izentrop și Forhorse. Și în Econologie. Mă voi gândi la tine la duș
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321