Australia ar putea produce dublul nevoilor sale de energie electrică regenerabilă prin 2050

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Australia ar putea produce dublul nevoilor sale de energie electrică regenerabilă prin 2050




de jean.caissepas » 20/09/19, 11:28

0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Australia ar putea produce dublul necesarului său de energie regenerabilă până în 2050




de Ahmed » 20/09/19, 23:03

O virtute admirabilă (deși în esență potențială) și care îi va câștiga unele indulgențe pentru veniturile sale din cărbune de export ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Australia ar putea produce dublul necesarului său de energie regenerabilă până în 2050




de sicetaitsimple » 21/09/19, 21:07

Nu există nicio îndoială că o țară cu aproximativ 1/3 din populația franceză, de aproximativ 13 ori mai multă suprafață, fără conflict de utilizare în comparație cu energia fotovoltaică sau eoliană, în plus cu un climat relativ moderat în timpul iernii, tehnic ar putea într-o zi să devină aproape 100% regenerabil, însă acest lucru nu va fi gratuit. Caz care trebuie continuat ... a fost destul de agitat în ultimii ani dacă am înțeles corect în funcție de majoritatea de la putere.

Pentru Ahmed: Da, Australia este în funcție de anul primul sau al doilea exportator mondial de cărbune, „se bate” cu Indonezia. Dar este nevoie de doi .... Un importator și un exportator. Poate mai degrabă cu primul este necesar să facem „eforturi”, nu?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Australia ar putea produce dublul necesarului său de energie regenerabilă până în 2050




de Ahmed » 21/09/19, 21:24

Nu mă gândesc să plasez această întrebare la nivel moral, sunt mulțumit de o viziune de fapt: oricare ar fi partea responsabilității cumpărătorilor (dar trebuie să recunoaștem costul interesant al acestei energii), virtutea energetică și veniturile miniere coexistă perfect, deși categoric separate.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Australia ar putea produce dublul necesarului său de energie regenerabilă până în 2050




de sicetaitsimple » 21/09/19, 21:34

Nu există „moralitate” acolo. Spun doar dacă nevoia scade în rândul cumpărătorilor, volumul va scădea în rândul vânzătorilor.

Cu alte cuvinte, pentru a ilustra, nu descărcați o răsturnare de cărbune în porturile ARA (Amsterdam, Rotterdam, Anvers) dacă nimeni nu vi l-a cumpărat înainte.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Australia ar putea produce dublul necesarului său de energie regenerabilă până în 2050




de Ahmed » 21/09/19, 22:33

Desigur! Cu toate acestea, veți recunoaște că australienii nu folosesc violența pentru a răspunde unei cereri care le convine.

PS: Mă tem că nu suntem de acord cu privire la substanță ... : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Australia ar putea produce dublul necesarului său de energie regenerabilă până în 2050




de Exnihiloest » 23/09/19, 16:48

sicetaitsimple a scris:Nu există nicio îndoială că o țară cu aproximativ 1/3 din populația franceză, de aproximativ 13 ori mai multă suprafață, fără conflict de utilizare în comparație cu energia fotovoltaică sau eoliană, în plus cu un climat relativ moderat în timpul iernii, tehnic ar putea într-o zi să devină aproape 100% regenerabil. Totuși, acest lucru nu va fi gratuit. ...


Si da. Nu gratuit, asta e sigur. Cu energia eoliană și solară li s-a promis o energie mai ieftină, australienilor, iată rezultat:

Imagine

Ecologiștii sunt campionii propunerilor de sărăcire a tuturor, creând mult mai multe probleme decât rezolvă. În ceea ce privește capacitatea lor de a oferi soluții care sunt progrese reale, adică mai puțin poluante, dar nu mai scumpe, nu mai rămâne nimeni (cred că mă radicalizez : Lol: ).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Australia ar putea produce dublul necesarului său de energie regenerabilă până în 2050




de GuyGadebois » 23/09/19, 19:54

Exnihiloest a scris:Ecologiștii sunt campionii propunerilor de sărăcire a tuturor, creând mult mai multe probleme decât rezolvă. În ceea ce privește capacitatea lor de a oferi soluții care sunt progrese reale, adică mai puțin poluante, dar nu mai scumpe, nu mai rămâne nimeni (cred că mă radicalizez : Lol: ).

Nu aș fi folosit „radicalizarea”, dar hei. Când adăugăm prețul dezmembrării (inevitabil), prețul depozitului de deșeuri, greșelile EDF și Areva, putem vedea în mod clar dumpingul și comercializarea care sunt transmise de conservatorii de felul dvs. care își văd doar factura de electricitate și nu sumele exorbitante spălate în impozite și machiaj de tot felul.
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 241