Generator electric nou pe lemne

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
MivilleAndre
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 30/07/10, 19:42
Locul de amplasare: haute-savoie FRANȚA
x 2

Generator electric nou pe lemne




de MivilleAndre » 02/04/22, 02:48

bonjour,

Aș dori să-mi unesc forțele cu auto-construcții echipați (sau oameni motivați cu vise în cap) pentru a crea un nou motor. Va fi folosit ca boiler acasa in loc de ulei/gaz si va produce energie electrica pentru dumneavoastra in acelasi timp.
Descriere scurta:
Este un generator electric liniar excitat de magneți conectați la pistoanele unui motor cu ardere externă. Fluidul de lucru este abur uscat și combustibil din brichete mici de lemn de mărimea cărbunelui. Este un piston în doi timpi cu piston opus fără segmentare cu etanșare labirint a cărui mișcare de întoarcere se realizează datorită unui arc ghidat pe un glisier de frecare.

Iată câteva avantaje ale acestui motor:
-in doi timpi -> raport greutate/putere mai bun si eficienta mai buna decat in patru timpi
- actioneaza ca un generator electric si boiler
-electricitatea este o energie de mai buna valoare (mai utila) decat miscarea
-fara arbore cotit -> fara forta radiala a pistonului pe cilindru -> mai putina incalzire -> mai putina uzura -> mai buna eficienta (8% mai multa eficienta)
-Lămpile sunt amplasate la capetele cilindrilor și nu necesită supape
-motoarele cu ardere externa pot folosi orice combustibil care „arde” (cazanul de temperatura ridicata arde fumul)
-combustie continua -> nu este nevoie de camera de admisie -> raport volumetric mai mare -> mai simplu -> pierderi mai mici de pierderi in conducte -> eficienta mai buna
-raport de compresie variabil
- fara ulei de motor
- fara uzura pistonului si cilindrului
-Aburul uscat nu este (sau foarte puțin) coroziv
-Dacă este transpus într-o mașină cu motoare cu flux axial pe fiecare roată, înseamnă fără cutie de viteze, fără arbore de transmisie, fără demaror, fără alternator -> creștere în greutate -> economie de combustibil
- Energia de frânare poate fi recuperată până la randamentul motorului printr-o bobină care încălzește apa din nou
-cilindri independenți, extrem de utili la sarcini mici
-Motorul cu piston opus generează mai puține vibrații
-Design simplu, poate fi realizat prin do it yourself spre deosebire de un motor diesel mult mai complicat

-Dezavantaje:
-Temperatura ridicată de asamblare pentru o eficiență bună a carnotului limitează dimensiunea mașinii din cauza pierderilor de cost/izolație
-Inertie termica, necesita preincalzire semnificativa
-Amprenta mare
- precizia alinierii glisierei și pistonului în cilindru care are o influență majoră asupra performanței (toleranța dintre piston și cilindru trebuie să fie mai mică de 30 microni și dacă este posibil aproape de 10 microni, 50 microni este deja prea mare) mult și duce la o pierdere semnificativă a randamentului)


Mașina este excepțional de simplu de construit pentru un motor, dar nu am spațiul sau toate uneltele sau timpul, trebuie să apelez la mașini și decapatori profesioniști...
Nu este nevoie de matriță sau turnătorie. Dar numai operațiuni convenționale de mașini-unelte, plus o operație de tăiere cu laser și bineînțeles multă asamblare și sudură.

Mașina are o eficiență de 40% dacă se folosește doar electricitate, 60% din căldură este folosită pentru apă caldă menajeră

Am deja în minte ecuațiile de dimensionare, materialele și calitățile și topologia generală. Mi-e dor de ecuațiile care caracterizează generatorul electric liniar. Mă voi concentra pe tipul de flux axial (magneți de-a lungul pistonului cu polaritate alternativă). Voi proiecta un generator liniar care produce o forță bruscă în punctul înalt al motorului (și scăzută în timpul întoarcerii pistonului) pentru a maximiza frecvența alternativă și, prin urmare, raportul putere-greutate. Din fericire, știu cum să folosesc/programez ecuații macroscopice maxwell.

Vă rugăm să nu ezitați să puneți întrebări și să contestați designul, m-am inspirat din multe postări despre motoare și din ceea ce s-a încercat pentru a-mi valida topologia. Un site esențial este zlibrary, care vă permite să accesați gratuit majoritatea publicațiilor științifice.

Bien Cordialement

Miville Andre
1 x
economii, lipsuri, recuperare și înțelepciune, acesta este motto-ul meu!
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Generator electric nou pe lemne




de izentrop » 02/04/22, 03:08

Altfel cumperi un cazan de cogenerare cu motor Stirling, este studiat pentru, dar nu sunt sigur ca mai sunt multi producatori https://www.totalenergies.fr/particulie ... ion-atouts
0 x
Avatar de l'Utilisateur
MivilleAndre
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 30/07/10, 19:42
Locul de amplasare: haute-savoie FRANȚA
x 2

Re: Generator electric nou pe lemne




de MivilleAndre » 02/04/22, 03:38

Nu, pentru că cazanele individuale de cogenerare nu au o eficiență de 40%, sunt necesare neapărat dimensiuni mari pentru a ajunge la 40% și un ciclu dublu cu două turbine pentru a obține 60% este inaccesibil.

Interesul motorului este randamentul ridicat si designul sau relativ simplu, daca vrei e ca un stirling in care folosesti apa in loc de aer

Este adevărat că eu maschez 60% din căldura motorului meu ca utilizare a cazanului, dar în realitate dorim să reducem cât mai mult fracția de căldură pentru că electricitatea este 100% convertibilă în căldură.
0 x
economii, lipsuri, recuperare și înțelepciune, acesta este motto-ul meu!
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Generator electric nou pe lemne




de izentrop » 02/04/22, 11:14

Cum funcționează aburul uscat :?:
Poate o diagramă :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
MivilleAndre
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 30/07/10, 19:42
Locul de amplasare: haute-savoie FRANȚA
x 2

Re: Generator electric nou pe lemne




de MivilleAndre » 02/04/22, 16:15

Aburul uscat este abur pur gazos, nu udă.

DEMO abur uscat:


Arata ca un motor de 2cp dar cu o singura camera de ardere in centru in loc de doua pe laterale si fara arbore cotit si cu un singur cilindru dar doua pistoane opuse.
1 x
economii, lipsuri, recuperare și înțelepciune, acesta este motto-ul meu!
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Generator electric nou pe lemne




de sicetaitsimple » 02/04/22, 17:14

Nu ar exista sinergii de căutat prin integrarea cu un generator de stocare de azot lichid, așa cum este prezentat aici:
inventii, inovatii / motor-generator-lichid-azot-t15588.html
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Generator electric nou pe lemne




de izentrop » 02/04/22, 18:12

MivilleAndre a scris:Interesul motorului este randamentul său ridicat și designul relativ simplu
Dacă înțeleg bine, motorul tău cu abur DIY din garajul lui ar fi mai eficient decât un motor Stirling testat de ingineri.

De ce să le ceri altora să ți-o facă, astfel încât să fure ideea? Este absurd, nu-i așa? : Roll:

Tiens Okofen a oferit una granulată.
Imagine Deoarece datează din 2012, nimic nu indică faptul că o mai comercializează? https://conseils.xpair.com/recherche_de ... ricite.htm

Se pare că se îndreaptă mai mult către cogenerarea fotovoltaică https://www.oekofen.com/assets/france/p ... L_2019.pdf

Producătorul motorului oferă Eficiență de 26% ... 40% pentru bricolajul tău, pretenția sfântă : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
MivilleAndre
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 30/07/10, 19:42
Locul de amplasare: haute-savoie FRANȚA
x 2

Re: Generator electric nou pe lemne




de MivilleAndre » 03/04/22, 01:45

„Dacă înțeleg bine, motorul tău cu abur de bricolaj din garajul lui ar funcționa mai bine decât un motor Stirling dovedit de ingineri.”
Da in rest motorul nu are interes

"De ce să le ceri altora să ți-o facă, astfel încât să-ți fure ideea? Este absurd, nu-i așa?"

Au fost multe teste de motoare și această topologie în trecut și prezent:

https://www.freikolben.ch/lineargeneratoren.shtml

important este să combinați ceea ce este mai bun. Al meu va fi pe această listă dacă se dovedește că nu depășește 40%. Întrucât există neapărat o asumare de risc în acest gen de aventură, este mai ușor să te asociezi (pierderea este mai puțin mare) mai ales când ai puține mijloace. Nu există încă o diagramă pentru că mai sunt probleme de rezolvat și nu am încă ecuațiile de dimensionare pentru magneți și bobine.

Multe echipe de cercetători lucrează la aceste motoare... dar încă nimic

Eficiența de 26% nu este groaznică, este nevoie de 40%!
0 x
economii, lipsuri, recuperare și înțelepciune, acesta este motto-ul meu!
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Generator electric nou pe lemne




de izentrop » 03/04/22, 10:45

Au fost multe teste de motoare și această topologie în trecut și prezent: https://www.freikolben.ch/lineargeneratoren.shtml
În 1930 nu știam, dar astăzi există motorul Stirling liniar : Wink:
MivilleAndre a scris:Eficiența de 26% nu este groaznică, este nevoie de 40%!
Nu este specificat, dar presupun că 26% este eficiența energetică generală termică > mecanică > electrică și în cogenerare aceasta nu este o problemă deoarece restul căldurii este folosită pentru încălzirea unei locuințe și puțin pentru a rula pompa de circulație a apei. .

40% ar fi randamentul termic/mecanic care ar corespunde maximului realizabil in sistemele mici ale randamentului ciclului Carnot pentru un motor termic ditermic, nu?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Generator electric nou pe lemne




de izentrop » 03/04/22, 12:18

MivilleAndre a scris: nu groaznic, este nevoie de 40%!
Încă așteptăm ca planurile să se potrivească cu revendicările dvs : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135