Radiometru Crooks

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Radiometru Crooks




de SixK » 05/04/06, 22:24

poate o nouă cale de explorat pentru a produce energie la un cost redus: radiometrul escrocilor.

Imagine

Imagine

Tocmai am văzut acest lucru într-un magazin din oraș, conceptul este după cum urmează, lame vopsite pe o parte în negru pe cealaltă parte în alb, pe o axă cu frecare redusă, toate expuse la lumina soarelui într-o atmosferă de vid (parțială), se transformă;)

SixK
0 x
aidiv
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 20/12/04, 18:57




de aidiv » 06/04/06, 09:48

Bună ziua, acesta folosește vântul solar pentru a se roti, este o idee reținută de cercetători în cazul în care un meteor se apropie prea mult de pământ, ideea lor este să-l picteze în alb, astfel încât soarele să devieze calea.
dar randamentul este mult redus pe pământ din cauza grosimii atmosferei.
M-am întrebat întotdeauna dacă va funcționa mai mare, o bulă mare cu plăci de un m2 ??
0 x
bebeours
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/03/06, 11:10




de bebeours » 06/04/06, 10:00

ideea este interesantă, ceea ce este probabil complicat este vidul aerului și absența fricțiunii care trebuie să admită o putere slabă dezvoltată. în opinia mea, este necesar, de asemenea, să folosiți materiale foarte ușoare pentru a construi lamele. Sistemul poate fi, de asemenea, umplut cu un joc de oglindă.
Mă întreb, de asemenea, dacă o reflecție (mentală) nu ar trebui să se concentreze asupra culorilor care trebuie utilizate pe ambele părți ale lamei pentru a optimiza performanța.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 07/04/06, 21:13

Bună dimineața.

Aș fi curios să știu pe pământ ce putere poate furniza acest tip de sistem. Intuitiv, cred că acest lucru trebuie să fie foarte scăzut.
Cred că „voalul solar” a fost considerat un mijloc de propulsie spațială.
Dar pe pământ, vântul „de tracțiune” trebuie să poată furniza o putere mult mai mare decât vântul solar. O turbină eoliană, mi se pare mai ușor de realizat și mai profitabilă.

Nu știam acest sistem, vă mulțumesc că m-ați făcut să-l descopăr.
0 x
Aladin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 20/10/05, 21:11




de Aladin » 07/04/06, 21:43

Am doar un radiometru solar, este foarte vechi!
nu vântul solar este cel care întoarce aripioarele
în bec, în plin soare se întoarce repede
explicație furnizată împreună cu dispozitivul:
„În becul radiometrului există un vid parțial produs de
aer care a fost rarificat astfel încât să păstreze un echilibru între rezistența aerului și forța de rotație a energiei solare Suprafețele negre ale aripioarelor absorb mai multă lumină decât suprafețele albe care o reflectă Mai multe molecule conținută în fiolă se încălzește, cu atât este mai mare presiunea
pe suprafețele negre, aripioarele încep apoi să se rotească
(Teoria moleculară a lui Bronw) "
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 07/04/06, 21:58

Vă mulțumesc foarte mult pentru acele explicații.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 08/04/06, 11:26

1) Din păcate, nu ar trebui să sperăm să recuperăm energie semnificativă cu acest sistem dacă folosește vânturi solare

Trebuie doar să vedeți suprafața foarte mare a pânzelor solare a viitoarei nave spațiale pentru a fi convinși ... știind că fricțiunea din partea de sus este zero și că vânturile solare sunt, fără îndoială, mult mai puternice ...

Apropo, știați că NASA a fost inspirată de pliurile japoneze (nu vă amintiți numele) pentru confinarea acestor pânze?

2) Mulțumesc aladin pentru a 2-a teorie pe care o înțeleg mai bine ... dar apoi pkoi face un vid parțial dacă încălzirea moleculelor face ca lucrurile să se întâmple? :?:

În sfârșit, este un motor solar „eolian” ...

3) Întrebare subsidiară: kk1 știe pkoi acest lucru se numește radiometru? Se presupune că măsoară intensitatea luminoasă a soarelui mai mult decât radiația acestuia (dar așa cum este legat ...) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 08/04/06, 12:29

Vântul solar este alcătuit în principal din protoni, electroni și nuclee de heliu cu urme minuscule de ioni de elemente mai grele, cum ar fi oxigenul sau carbonul. Scapă continuu și în toate direcțiile de la suprafața Soarelui și scaldă întregul sistem solar.
Acesta va fi folosit pe proiecte de vele solare pentru mișcare în spațiu, este o împingere pe orice suprafață, prin impactul de masă al diferiților constituenți expulzați de la soare (fără călătorie de întoarcere).
Este posibil, deoarece se află în vid (nu este nevoie de un CX optim), conservarea vitezei inițiale și a accelerației constante, datorită noilor impacturi.
În radiometru, este diferit, deoarece 2 pânze opuse sunt expuse în același timp ...
Mai mult, nu pânza albă reflectorizantă se îndepărtează .. ci pânza neagră ...
Nu există vid complet, ci puțin aer. Ceea ce permite încălzirea moleculelor, aproape de negru, iar mișcarea browniană împinge înapoi vălul negru.
Intensitatea luminoasă a soarelui, direct proporțională cu încălzirea moleculelor, care influențează viteza de rotație.
Pe site-ul unui tânăr inginer, susținut de JP Petit:
http://www.imaginascience.com/boutique/ ... f=111#haut
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 08/04/06, 12:36

gegyx a scris:Pe site-ul unui tânăr inginer, susținut de JP Petit:
http://www.imaginascience.com/boutique/ ... f=111#haut


Toate nu au această șansă ... Trebuie să credeți că trebuie să faceți comerț pentru a avea „binecuvântarea” lui Petit ... hihihihi!
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 08/04/06, 12:50

Econologie a scris:[...]

2) Mulțumesc aladin pentru a 2-a teorie pe care o înțeleg mai bine ... dar apoi pkoi face un vid parțial dacă încălzirea moleculelor face ca lucrurile să se întâmple? :?:
[...]


Prea mult aer în bec = prea multă frecare, nu ar face posibilă obținerea unei viteze de rotație atât de rapide?
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165