Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
GEK
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 19/11/16, 09:40
Locul de amplasare: Holtzheim (67810)
x 28

Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de GEK » 02/02/23, 17:08

bonjour,

Am instalat vara aceasta o centrala Okofen pellematica de 12kW pentru a-mi incalzi casa.
Ei bine, a fost mizerabil să găsesc peleți și până la urmă le-am luat destul de scumpe (520 de euro pe tonă livrată în vrac).
În afară de asta, suntem destul de mulțumiți de funcționarea cazanului.

Am observat inca de la inceputul iernii ca capatul conductei de evacuare era foarte negru (desi fumul care iesea nu este deosebit de intunecat) si mai ales deasupra iesirii, iarba s-a innegrit.

Este normal sau îngrijorător în opinia dumneavoastră? Ai suspecta o problemă de instalare sau de calitate a peleților (nu am încredere în instalator).

Vă mulțumim pentru sfatul dvs. informat.

IMG_20230202_090514.jpg


IMG_20230202_090522.jpg
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de Christophe » 02/02/23, 17:16

In conducta e absolut normal: e praf de ardere... urma pe iarba este mai bizara... dar poate fi normal pentru ca pare sa corespunda orificiilor radiale de la capatul cosului (ce functie au acestea au? Există o elice vortex în partea de capăt?)

În mod normal, trebuie să aveți și un recipient pe care să îl goliți în mod regulat pe orificiul de evacuare a fumului din apropierea cazanului?

Experiența mea cu peleții se limitează la câteva sute de kg de peleți arse în soba mea: încălzire-izolare / THERMOROSSI-h20-34-eroare-no-temp-Vopsele-îmbunătăți-the-ardere-at-home-t15658.html
0 x
GEK
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 19/11/16, 09:40
Locul de amplasare: Holtzheim (67810)
x 28

Re: Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de GEK » 02/02/23, 17:46

Da, în special urmele de pe iarbă mă atrag.
Casa este de vanzare si in timpul vizitelor sunt intrebat sistematic ce se intampla si ma sec, motiv pentru care as vrea sa am pareri de la proprietarii de cazane cu priza cu ventuza pentru a afla daca este clasic sau nu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de Christophe » 02/02/23, 17:50

Nu ai raspuns: la ce folosesc orificiile de ventilatie?

Dacă, după cum bănuiesc, există un vârtej acolo, este complet normal (și cred că această parte nu ar fi trebuit să fie montată orizontal...)

Puteți face o fotografie cu blițul de ieșire sau în interiorul uneia dintre aceste găuri?
0 x
GEK
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 19/11/16, 09:40
Locul de amplasare: Holtzheim (67810)
x 28

Re: Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de GEK » 02/02/23, 17:54

De fapt nu am raspuns, nu stiu raspunsul, voi incerca sa fac poza pe care mi-ati sugerat-o saptamana viitoare cand ma intorc in casa.

Mulțumesc oricum pentru ajutor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de Christophe » 02/02/23, 18:07

Ok o sa vedem, dupa parerea mea aceasta parte este un aerator vortex care va centrifuga fumul si va imbunatati tirajul atunci cand bate vant...

Dar s-ar putea să greșesc... Voi face niște cercetări...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de sicetaitsimple » 02/02/23, 18:09

Christophe a scris:pentru că se pare că corespunde orificiilor radiale de la capătul coșului de fum (ce funcție au acestea? Există o spirală vortex în partea terminală?)

Cred că este o instalație de evacuare concentrică, gazele de ardere sunt evacuate prin tubul interior și aerul de ardere este preluat prin spațiul dintre tubul exterior și tubul interior.
Nu este anormal să apară condens, dar în mod normal există o ușoară înclinare care ar trebui să facă ca acestea să curgă spre cazanul care urmează să fie evacuat.
Nu pare neapărat dramatic, dar de fapt nu este foarte „prezentabil”.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de Christophe » 02/02/23, 18:19

Ah, dacă este o ventuză (ieșirea este ciudată oricum) în acest caz, puneți mâna pe orificiile de ventilație pentru a vedea dacă e de natură...

O fotografie mai precisă ne va spune despre ce este vorba.
0 x
GEK
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 19/11/16, 09:40
Locul de amplasare: Holtzheim (67810)
x 28

Re: Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de GEK » 02/02/23, 18:24

Promit că luni voi face toate astea pentru tine și vom face progrese la diagnostic.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Urme negre sub conducta de evacuare a cazanului pe peleți




de sicetaitsimple » 03/02/23, 17:39

Christophe a scris: în acest caz, puneți mâna pe orificiile de ventilație pentru a vedea dacă e nasol...

Categoric! :D
După „purgatoarele” care erau „spărgătoare de vid” ale instalației tale solare, iată „orificiile” de aspirare!
Bine, dar dacă puneți mâna pe el atunci când cazanul funcționează, vă va permite să vedeți clar.
Apropo, dacă Gek poate verifica dacă există sau nu o pantă pe această conductă? În mod normal, ar trebui să se ridice ușor departe de perete.
Și mai mult, chiar dacă cu siguranță nu are nimic de-a face cu fenomenul observat, care este înălțimea ieșirii conductei în raport cu pământul? Fotografia nu prea permite sa o estim, dar in mod normal este de minim 2m.
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 192