Întoarceți contorul de energie electrică pe dos cu 1 turbină eoliană

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai

Întoarceți contorul de energie electrică pe dos cu 1 turbină eoliană




de Willaupuis » 23/06/06, 21:54

săptămâna aceasta m-am dus să văd un arhitect și i-am spus despre proiectul meu de a instala o turbină eoliană de 3kw în grădina mea, acesta îmi spune:

pentru a pune un dispozitiv care măsoară tensiunea de intrare a rețelei și cea produsă de turbina eoliană și în cazul în care tensiunea este mai mare decât tensiunea de intrare, injectați curentul care ar transforma contorul în direcția opusă și nu putem produce electricitate pentru a revinde furnizorul nostru de energie electrică către electrabel)

Are dreptate?
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 23/06/06, 22:06

Da, este posibil, dar nu neapărat într-un mod atât de simplu ... deja majoritatea turbinelor eoliene mici produc 12 V, care va trebui deja să treacă la 230V ... atunci trebuie să vedeți condițiile exacte de răscumpărare ...
Dernière édition alin Christophe 07 / 11 / 13, 12: 21, editate 1 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 23/06/06, 22:12

bonjour

este departe de a fi atât de simplu și nu este doar o problemă de tensiune, este necesar ca frecvența să fie sincronizată cu cea a rețelei,
Pentru a ilustra acest lucru într-un mod simplu, luați în considerare cazul unui motor sincron conectat la rețeaua fără sarcină, motorul se rotește cu o anumită alunecare cu 25 rpm mai puțin decât viteza sincronă dacă mecanic conduceți acest motor peste viteza sincronă pe care o reinjectează în linie și este practic imposibil să-l faci să vireze mai mult de 50 rpm din viteza sincronului,
Maintanant majoritatea alternatoarelor sunt sincrone cu excitația de curent continuu, cei de acolo pentru a le cupla în rețea nu este atât de simplu, este necesar să ajungeți pe același vârf pentru a le conecta, este necesar să asigurați un sistem, astfel încât să debarce când există nu mai există forță motrice fără de care se vor comporta ca un motor.
Când eram militar în marină, existau 3 generatoare V12 pentru a face curentul, tăierea împreună necesita o anumită precauție și o etapă bună, deși în prezent este mai ușor, ar fi nevoie de mult timp pentru a descrie pe forum..
Înainte de a intra în el, verificați dacă contorul este proiectat să se răstoarne, studiați generatoarele centralelor electrice, majoritatea generatoare asincrone.
Toți generatorii obișnuiți sunt, de asemenea, motoare.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/06/06, 16:01

E gata !!!
Mi se pare că majoritatea turbinelor eoliene furnizează curent CONTINU.
Curentul este transformat în curent alternativ de un convertor.
Există convertoare specifice care se sincronizează pe frecvența de 50 Hz furnizată de EDF și permit alimentarea excesului de energie produsă în rețea. Acest lucru permite producerea electricității fără a fi nevoie să o stocați.
În mod normal, trebuie să semnați un acord cu EDF care instalează un contor "Intrare / Ieșire", adică un contor dublu care măsoară electricitatea pe care o produceți și electricitatea pe care o consumați. Procedurile administrative sunt destul de grele ...
Există sisteme în care se plasează un dispozitiv în spatele contorului și care îl întoarce cu susul în jos.
Aceste sisteme sunt echipate cu dispozitive de siguranță și previn reinjectarea curentului în rețea în cazul unei întreruperi a curentului electric. De exemplu, pentru a preveni agenții EDF care ar fi întrerupt sursa de alimentare pentru a face reparații să nu fie electrocutați de curentul dvs. reinjectat!

Acest principiu funcționează foarte bine cu vechile contoare „Banner wheel” (citiți „pentru încă câteva amperi”, album Lanturlu de jean Pierre PETIT), dar nu ar trebui să mai fie valabil cu contoare electronice noi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai




de Willaupuis » 25/06/06, 21:48

vă mulțumesc pentru răspunsuri, dar pentru informații sunt în Belgia și în țara noastră întotdeauna înainte de timpul său, adică cu 40 de ani în urmă, electrabel care nu are monopolul său de mult timp nu autorizează preluarea încă producția de energie electrică pentru micul consumator ,,, există electricieni belgieni care să mă poată confirma (casa mea are un contor nou de doi ani)?


mai mult, pentru moment, ezit între a investi în energie eoliană sau fotovoltaică, dar dacă nu pot „revinde” curentul și, întrucât stocarea este scumpă, cred că energia eoliană ar fi mai interesantă, deoarece în timpul iernii este mai mult vânt au nevoie de mai multă energie electrică (în comparație cu fotovoltaicul care produce mai mult vara)
ma insel?
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/06/06, 22:48

Ai dreptate. :D

În Franța și în funcție de regiune variază, uneori vântul este mai interesant, alteori solar.
În regiunea Bordeaux unde locuiesc, energia solară este interesantă, dar nu excepțională. Vântul nu este foarte puternic și nici foarte constant. Cu toate acestea, consider că o investiție REZONABILĂ în cele 2 tehnologii este cea mai judicioasă pentru o producție anuală cât mai constantă posibil. Într-adevăr, vântul răsare adesea la căderea nopții sau când vremea este foarte tulbure, adică atunci când soarele nu este eficient. Putem apoi estima că energia eoliană preia energia solară atunci când aceasta din urmă eșuează. 8)

Prin urmare, este necesar să definiți CE ȘI CÂND sunt nevoile dvs. de energie electrică (Ziua? Noaptea? Vara? Iarna?) Și dacă într-adevăr nu puteți „rula contorul înapoi” care sunt nevoile dvs. de stocare?
Când sunteți conectat la rețea, nu este nevoie de o producție uriașă, nici de un spațiu de stocare mare. 24H sau chiar 48H de rezervă stocată ar trebui să fie suficiente. Trebuie să fii rezonabil și să îți limitezi investiția cât mai mult posibil. :|

În cele din urmă, investițiile în economie sunt, de asemenea, foarte profitabile pentru sine (este pentru planetă. Vânătoarea deșeurilor nu ar trebui experimentată ca o constrângere, ci ca o abordare responsabilă. Astfel, nu va trebui să cheltuiți ceea ce nu trebuie să cheltuiți nu au consumat.
Acest lucru vă va limita la fel de mult investițiile în energie solară sau eoliană. 8)

Pentru o reflecție mai globală, uitați-vă la conceptul NEGAWATT sau la proiectul european CEPHEUS de casă cu consum redus de energie (15KW / m² și pe an în loc de 150Kw / m² în medie pentru locuințele tradiționale). Dacă doriți să mergeți mai departe, există casa pasivă și chiar casa autonomă ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai




de Willaupuis » 26/06/06, 10:31

CITRO a scris: Pentru o reflecție mai globală, uitați-vă la conceptul NEGAWATT sau la proiectul european CEPHEUS de casă cu consum redus de energie (15KW / m² și pe an în loc de 150Kw / m² în medie pentru locuințele tradiționale). Dacă doriți să mergeți mai departe, există casa pasivă și chiar casa autonomă ...


Da, m-am gândit deja la asta, am înlocuit deja în anumite camere sau spații specifice casei mele lămpile cu lămpi cu LED mai puțin consumatoare și celelalte cu lămpi cu consum redus, în această vară voi izola pereții exteriori pentru a economisi bani. iar pentru a câștiga la încălzire, tocmai am izolat acoperișul, pământul a fost izolat în timpul lucrărilor de restaurare a cadrelor investesc și în obloane din lamele de aluminiu cu izolație. Fac această muncă nereușind să construiesc din lemn sau paie (terenul este prea scump în regiunea mea)
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 26/06/06, 12:07

Ei bine, de ce să oferim EDF electricitate? munca capitalistă murdară ...
este suficient să-l reinjectați în tabelul său EDF!

panouri solare fotovoltaice idem: pentru consum propriu! în caz contrar, termenii de răscumpărare se referă la 20 de ani de investiții, pe baza calculelor curente ...

Știi ce vrei!

altfel da, un motor asincron rotit de un motor termic de exemplu (este nevoie de rotații fixe atât de dificil cu turbina eoliană, dar posibil cu lama uriașă, de asemenea hidraulică): este suficient să-l facă să se întoarcă cu 10% mai rapid decât viteza sa de sincronism (1500 , 3000 rpm).

pentru ieșire nu este nevoie să vă conectați la rețea: conexiune stea cu calcul condensator ...

dar la ce foloseste 220 V cand poti face totul in 12V? cum trăiesc rulotele? un convertor 12> 220 nu mai este foarte scump ... ;-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/06/06, 14:39

Scopul reinjectării curentului în rețea este:

- utilizați rețeaua în loc să investiți în echipamente de stocare (baterii = poluare)

- reduceți-vă factura

- furnizați în liniște energie regenerabilă : Mrgreen:

- Am sugerat, de asemenea, să investiți numai în suprafața panourilor și în energia eoliană necesară consumului acestuia.

- În cele din urmă, convertoarele de 12V / 220V care se găsesc pe piață au o eficiență deplorabilă (aproximativ 50%). Este într-adevăr preferabil să conectați majoritatea echipamentelor dvs. la 12V. Atâta timp cât aveți echipamente compatibile (TV, computer ...), dar devine complicat pentru aparatele albe (frigider, mașină de spălat ...)
Soluția constă în achiziționarea unui convertor „Pure Sine” a cărui eficiență depășește 95%, dar este SCUMP! :|

Willaupuis,
Ne puteți spune ce ați ales pentru izolația dvs. exterioară?
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 26/06/06, 17:06

cu un pseudo-sinus te descurci și tu bine!

oricum, un randament de 70% sau 90% pe NRJ colectat gratuit (o turbină eoliană este ușor de făcut www.nrjrealiste.fr și mult mai ieftin decât un panou solar), rămâne gratuit! 8)

și acesta este avantajul unui astfel de sistem.

În ceea ce privește bateriile, am recuperat unele de la distribuitorul de fier vechi, unul care valorează 1500 € nou și pe care l-am reciclat complet!
da bateriile sunt reciclabile, doar îndepărtați cristalele de sulfat din interior care împiedică încărcarea corectă, am cumpărat de la acest produs, EDTA pentru diamina tetra acid acetic, vă arăt cum să curățați bine o baterie (întotdeauna www.surrealiste.org), odată curățat, punem acidul dinainte sau nou (acid sulfuric balsam 32 °) printr-un dispozitiv de cântărire a acidului, apoi îl reîncărcăm cu un PWM, precum cele care se vând 75 € pe conrad, dar putem lipi cu 20 €.

Iată deci problema: credeți ce spuneți!

La rândul meu, am primit convertoare merlin gerin 300W de la centrul de reciclare, doar bateria a fost aspirată, nu restul, le găsim o mulțime la comercianții cu amănuntul de computere (invertoare), precum discurile dure pentru magneții de neodim.

deci, veți cumpăra noi sau veți recicla? : Lol:

reinjectarea curentului este o rușine și revine serviciului public să asigure NRJ-urile regenerabile, nu este o misiune doar pentru cetățeni ...

În ceea ce privește factura, reinjectăm ieșirea de 220V pe un panou de tip EDF, deci avem întrerupătoare, întreaga linie etc!

ce funcționează în 12V: totul! computer, televizor; etc ...
pentru mașina de spălat, poate fi conectat la apă caldă menajeră, cum ar fi rezervorul de apă caldă: astfel evităm rezistențele nucleare de 2500W ...
Frigidere de 12V sunt disponibile în rulote ...

un motor cu ulei pantone produce apă fierbinte (sanitară prin schimbător sau încălzire) și electricitate (reîncărcare baterie 12V) ...

și tu, ce vei alege?
Dernière édition alin jonule 07 / 08 / 06, 14: 16, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321