Pădurile și energia lemnului

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Pădurile și energia lemnului




de tăietor de lemne » 05/07/06, 15:44

citro a scris:Nu mai suntem prea mult în acest subiect, dar a existat crearea unui nou ecosistem, un model de dezvoltare durabilă în care pădurea a înlocuit pădurea mlaștină și „sterilă” prin drenarea solurilor, reglarea hidrologiei ... favorizarea o nouă diversitate biologică ... această regiune săracă a devenit apoi prosperă.
„nou ecosistem, model de dezvoltare durabilă”? mwoué ... :? nu suntem de acord cu asta, dar poate este doar o problemă semantică ...

Moorul de mlaștină nu este „steril” ( :şoc: ) pentru omul care caută să beneficieze de asta ...
În sine, este un mediu foarte interesant.

La biodiversité d'un forêt exploitée est bien moindre... Comme je l'ai dit plus avant, c'est une cultură, nu un sistem în echilibru!
Reglarea hidrologică, asta m-ar surprinde! Uscare și drenaj, da, dar nu este o reglementare, este doar o modificare a condițiilor de mediu.

După cum spuneți la final, această transformare se datorează doar unei voințe economice.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 05/07/06, 15:57

Philippe Schutt a scris:pădurea a coborât la 15% din țară, deoarece a fost jefuită și nu a fost replantată. Nu cred că luarea asta ca referință este o idee bună. Ar fi ca și cum ați spune că o persoană bolnavă are o stare bună de sănătate, comparându-l cu un muribund.
: șoc: recunosc că nu înțeleg la ce te referi ...



Philippe Schutt a scris:Atâta timp cât ardem lemne, poluăm, arborele nou plantat pentru a-l înlocui pe cel pe care îl tăiem va fi curățat dacă va trăi suficient. Și atâta timp cât acest copac este mic, va exista un deficit de clorofilă. De fapt, pentru a face bine, ar trebui să plantăm acum, să încălzim în 50 de ani. Și între timp folosiți un CAP.
Ce numiți „poluați”?
Avantajul arderii lemnului într-o problemă „CO2” este că tu ramuri asupra ciclului carbonului atmosferic ...

Plantele (clorofilieni după cum ați menționat) folosesc, imediat ce încep să crească și până la sfârșitul vieții lor, CO2 atmosferic pentru a produce biomasă care va fi utilizată ulterior ca combustibil, eliberând CO2 în atmosfera care apoi servește drept rezervor.
Dar ciclul se desfășoară pe scara sezonului de creștere, nu pe viața copacului!
Trebuie să luăm în considerare o pădure în ansamblu care produce în fiecare an, de exemplu aproximativ 20 m3 / ha / an pentru plop sau 2 m3 / ha / an pentru stejar (dar mai dens).

Nu înțeleg povestea „deficit de clorofilă"...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 05/07/06, 21:30

Pfuuut ... O idee proastă, Christophe .... Ar fi trebuit să continui în modul HS! :se încrunta:

: Wink:
0 x
tigru de zăpadă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 29/08/06, 17:19
Locul de amplasare: perpignan




de tigru de zăpadă » 29/08/06, 17:31

salut, sunt nou la asta forum!!! Mi se pare, dacă nu mă înșel, că vorbim despre energia lemnului !! Tocmai am lucrat la asta timp de doi ani, deci dacă interesează pe cineva .....
Iată un +
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 29/08/06, 18:29

Bucheron a scris:Pfuuut ... O idee proastă, Christophe .... Ar fi trebuit să continui în modul HS! :se încrunta:

: Wink:


Poate că nu pădurar, pe de altă parte, un link către firul inițial din care ți-ai tras citate ar fi destul de util pentru a te pune în context și, astfel, pentru a înțelege mai bine problema.

Pe de altă parte, fără să știu intrările și ieșirile, vă pot spune deja că sunt de acord cu dvs. cu privire la ultima remarcă privind citatul de la P. Schutt
Philippe Schutt a scris:Atâta timp cât ardem lemne, poluăm, arborele nou plantat pentru a-l înlocui pe cel pe care îl tăiem va fi curățat dacă va trăi suficient. Și atâta timp cât acest copac este mic, va exista un deficit de clorofilă. De fapt, pentru a face bine, ar trebui să plantăm acum, să încălzim în 50 de ani. Și între timp folosiți un CAP.


Ceea ce pare să nu fi înțeles Philippe este că atmosfera este un rezervor natural de CO2. Ceea ce pune o problemă este atunci când desincronizăm ciclurile de captare și eliberare a CO2 din acest rezervor.

puțină explicație (simplificată)
  • încălzirea lemnului: În timpul creșterii sale, planta captează CO2 în rezervor (amosfera) și îl folosește pentru a se construi singură.
    În timpul incinerării, CO2 care a fost capturat în timpul creșterii este eliberat în atmosferă.
    Prin urmare, ne confruntăm cu un ciclu scurt: CO2 captat timp de 50 de ani este eliberat în 1 oră, 50 de ani mai târziu. Cu toate acestea, 50 de ani în ciclul atmosferei noastre sunt banale.
    Rețineți că biocombustibilii (cu excepția rafinării și dacă excludem motorina din tractoare) precum HBV urmează același ciclu scurt.
  • Hidrocarburi: Plantele care au crescut cu milioane de ani în urmă au, la fel ca în prezent, au scurs o parte din CO2 din atmosferă.
    Nu au ars (prin urmare nu au readus în atmosferă CO2 pe care îl luaseră acolo), ci au căzut și apoi, printr-o succesiune de fenomene geologice, au fost transformați în hidrocarburi.
    Prin urmare, ajungem, în subteran, la rezultatul captării de milioane de ani de CO2 de către milioane de plante. Și acolo se ciupesc pantofii: aceste cantități fenomenale de CO2 pompate în atmosferă de milioane de plante de-a lungul a milioane de ani sunt eliberate în atmosferă într-un secol. Există o enormă desincronizare a ciclurilor de colectare și returnare pe care atmosfera nu le poate gestiona.


Voila, a fost cam lung, dar sper că îi va ajuta pe unii să înțeleagă componenta de CO2 a hidrocarburilor.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Re: Pădurile și energia lemnului




de denis » 29/08/06, 21:23

Moorul de mlaștină nu este „steril” ( :şoc: ) pentru omul care caută să beneficieze de asta ...
În sine, este un mediu foarte interesant.

La biodiversité d'un forêt exploitée est bien moindre... Comme je l'ai dit plus avant, c'est une cultură, nu un sistem în echilibru!
Reglarea hidrologică, asta m-ar surprinde! Uscare și drenaj, da, dar nu este o reglementare, este doar o modificare a condițiilor de mediu.

După cum spuneți la final, această transformare se datorează doar unei voințe economice. [/ Citat]


biodiversitatea mlaștinilor, cană, pentru țânțari nu este rău : Cheesy: sunt amatori ???
pentru biodiversitate, aceasta nu este incompatibilă cu exploatarea forestieră, cu condiția ca speciile să fie amestecate; în plus, cred că ONF (oficiul forestier național (din Franța)) a corectat împușcătura, deoarece există mult mai mult risc de distrugere în timpul furtunilor (12/1999) sau a incendiilor forestiere, ceea ce confirmă această nouă conducere, pot să mă interesez despre garda onf din familie :D
pentru poluare, totul este spus! : chiar și petrolul nu poluează dacă este utilizat cu aceeași viteză necesară pentru a-l forma (dacă putem vorbi de viteză !!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 29/08/06, 21:33

Targol a scris:Poate că nu pădurar, pe de altă parte, un link către firul inițial din care ți-ai tras citate ar fi destul de util pentru a te pune în context și, astfel, pentru a înțelege mai bine problema.


+1 Nu înțeleg prea multe despre logica acestui subiect ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 30/08/06, 14:12

Christophe a scris:
Targol a scris:Poate că nu pădurar, pe de altă parte, un link către firul inițial din care ți-ai tras citate ar fi destul de util pentru a te pune în context și, astfel, pentru a înțelege mai bine problema.


+1 Nu înțeleg prea multe despre logica acestui subiect ...
Acest fir a fost construit inițial pentru că mi-ați cerut să opresc HS pe un alt subiect, dar nu-mi amintesc care este ...

În ceea ce privește mlaștinile umede și biodiversitatea, Denis, pare evident că nu cunoașteți subiectul, dar, din păcate, nu am timp pentru moment să-l extind.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 30/08/06, 15:43

Bucheron a scris:În ceea ce privește mlaștinile umede și biodiversitatea, Denis, pare evident că nu cunoașteți subiectul, dar, din păcate, nu am timp pentru moment să-l extind.


De fapt, nu știu prea multe despre asta ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 30/08/06, 16:00

Christophe a scris:
Bucheron a scris:În ceea ce privește mlaștinile umede și biodiversitatea, Denis, pare evident că nu cunoașteți subiectul, dar, din păcate, nu am timp pentru moment să-l extind.


De fapt, nu știu prea multe despre asta ...


Nu înțeleg prea multe despre băieții tăi de ping-pong:
Lumberjack spune că Denis nu știe prea multe despre asta și Christophe răspunde ????? :şoc:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 314