Trofee „inainte”, inovații, creație

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Carole
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 18/07/06, 16:28

Trofee „inainte”, inovații, creație




de Carole » 18/07/06, 16:32

Bună ziua tuturor,

Nu știu dacă ați auzit de Trofeele „Mergeți înainte”, care recompensează persoanele care au finalizat cu succes un proiect, cum ar fi crearea unei companii inovatoare, originale sau a unui proiect, acțiune cu un interesul pentru societate; Am vrut să vă vorbesc despre aceste trofee pentru că eu particip la ele și consider că este o modalitate bună de a face publice proiectele, de a da un exemplu, de a implica cât mai mulți oameni, de a-i motiva, în orice zonă a vieții, indiferent de gusturile și dorințele lor. Există spoturi de prezentare care se difuzează pe France 2 în weekend, prezentând exemple de proiecte.

Aici vă dau numele site-ului dacă doriți să vă înregistrați: www.alledelavant.fr

în curând,

Carole

PS: Câștigătorul câștigă o sumă de 5000 de euro, al doilea și al treilea câștig, respectiv 4000 și 3000 de euro.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 18/07/06, 16:42

[Mod pesimist] Concurs sponsorizat de asigurători ... Moué ... îmi pare rău, dar nu sunt sigur că proiectele care abordează economia sunt „acceptabile” pentru acest tip de proiecte publice generale care trebuie să rămână „politice corecte”. .. [/ Moda pesimistă]
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 19/07/06, 00:39

Mod realist activat, lol

Ce facem cu 5000 de euro?

Carole nu lipsește aici de proiecte inovatoare, dar rămâneți la pământ, aici vorbim despre energie, mediu.

5000 de euro c bun pentru a comercializa un deschizator de conserve, dar pentru a face ceva în domeniile menționate mai sus c nici măcar gândibil !!!

Ca o indicație, voi face un concurs organizat de regiunea mea, nu este la televizor, dar premiul de câștigat este mult mai interesant decât 5000 de euro săraci. prețul este lansarea activității.
Și în astfel de competiții trebuie să treceți prin protecția inovației, deci trebuie să depuneți un brevet care costă 6000 de euro, pentru un singur an de protecție.
Deși puteți obține finanțare de 3/4 din regiune, totuși trebuie să scoateți 1500 de euro din buzunar.

modul realist dezactivat

naibii de televizor, mă vei face mereu să râd : Mrgreen:
Aceasta se numește TV ireal : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 19/07/06, 16:31

Paldeolien a scris:Și în astfel de competiții trebuie să treceți prin protecția inovației, deci trebuie să depuneți un brevet care costă 6000 de euro, pentru un singur an de protecție.
Deși puteți obține finanțare de 3/4 din regiune, totuși trebuie să scoateți 1500 de euro din buzunar.


Orice ... un brevet pe care îl scrieți singur costă 450 de euro în Franța (poate ceva mai mult, acestea sunt cifrele pentru 2003) și 40 de euro pe an pentru taxele de custodie.

Ulterior, dacă vrei să treci printr-un expert (escroc?) Pentru a te ajuta să scrii, poate da, costă 6000 €, dar este rezonabil ...

Un brevet european costă în jur de 50 EUR (mai ales costurile de traducere sunt scumpe) și unul global în jur de 000 EUR ...
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 19/07/06, 18:28

Bah Christophe; daca reusesti sa scrii corect un brevet fara expert, nu ma deranjeaza !!!
Dar, după părerea mea, veți uita lucrurile, experții nu sunt neapărat escroci și, în orice caz, sunt acolo pentru a informa bazele de date, pentru a face cercetări etc.
Ei fac căutări din stadiul tehnicii, de exemplu, pentru a verifica caracterul inovator.
Fiecare act are un cost, puneți-le cap la cap și veți vedea cât costă o protecție decentă pe tot parcursul anului.
Tocmai am primit o ofertă.

Fiecare are propria profesie, iar vacile sunt bine îngrijite
Sunt șanse ca brevetul dvs. care nu este elaborat de un profesionist în protecție să nu fie inovator.
Prefer să am încredere într-un profesionist, mai ales în domeniul pe care l-am ales.
Redactarea brevetelor este vicioasă.

Și pentru a-ți descompune prejudecățile, acest expert pe care l-am cunoscut nu m-a costat nimic, și pot merge până la 6 sau chiar 8 consultații fără a plăti un cent !!!
Deci, escroc, uh c a spus rapid qd chiar, nu generaliza.
Nici ei nu sunt aici pentru a vă îngropa.
Între noi, ați prefera să cheltuiți bani pentru a hrăni un om de stat fără scrupule sau în munca unui profesionist în protecție?
Comparația este descurajată.
Dar într-un caz nu aveți nimic în schimb, iar în celălalt vă creați o moștenire.
Brevetul este asemănător unei investiții.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 19/07/06, 18:36

Paldeolien a scris:Bah Christophe; daca reusesti sa scrii corect un brevet fara expert, nu ma deranjeaza !!!
Dar, după părerea mea, veți uita lucrurile, experții nu sunt neapărat escroci și, în orice caz, sunt acolo pentru a informa bazele de date, pentru a face cercetări etc.
Ei fac căutări din stadiul tehnicii, de exemplu, pentru a verifica caracterul inovator.
Fiecare act are un cost, puneți-le cap la cap și veți vedea cât costă o protecție decentă pe tot parcursul anului.
Tocmai am primit o ofertă.


Se pare că nu cunoașteți această pagină: reactor de reformare pe mașină

Nu spun că sunt escroci (am pus unul?) Dar că se ung la fel (la fel ca toți „notabilii”) și că nu sunt sigur că un expert s-ar fi descurcat mai bine decât noi în cazul brevetului nostru ... Într-adevăr; nu avem o prioritate evidentă! O protecție descendentă este interesantă numai dacă este exploatată ... un brevet neexploatat este inutil ... cu excepția faptului că face o linie pe un CV ...

Paldeolien a scris:Brevetul este asemănător unei investiții.


Gluma bună este TEORIE!
În practică, 99% din brevetele depuse nu sunt exploatate, deci o pierdere pură pentru indivizi, dar este alegerea ta să accepți această voce. Inventatorii care au căzut pentru sistemul de brevete sunt nenumărați!

Pentru kk1 care țipă la sistem tot timpul, nu găsești că comportamentul tău în timpul depunerii unui brevet este puțin paradoxal?

Apropo, ce zici de brevetul tău?
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 19/07/06, 21:05

hého, calm eh !!!
Dacă iau calea brevetului este pentru că este obligatoriu pentru o competiție !!!

Și numai această competiție ne poate permite să dezvoltăm activitate, altfel nu aș avea mijloacele.
Sistemul cu această ocazie îl folosesc, am ocazia să îl iau din spate.
Nu am nimic cu asta dacă brevetul dvs. nu este utilizat!
Faceți acest gen de concurs și veți fi ajutat!

Și brevetul se referă la un motor, așa că dacă sunteți capabil să scrieți un brevet pe un motor cu un caracter inovator, ei bine, spun bravo, în orice caz nu am această afirmație.
Mai ales cu numărul de tehnici anterioare pe care este posibil să îl găsiți.
Nici măcar nu sunt sigur că ceea ce facem are într-adevăr un caracter inovator, a priori da, dar am unele îndoieli în mintea mea.

Și aș vrea suficient ca să nu lipiți etichete de mine, nu vă îngrijorez !!!
Deci, păstrezi gândurile tale neplăcute.
Sistemul nu mi se potrivește, dar toate sistemele au defecte, ar trebui să mă priv?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 25/07/06, 12:00

Problema brevetelor mă interesează și pe mine.
Dar, înainte de a depune, prefer să am câteva măsuri încurajatoare.

Tarifele pe care le am în 2005 sunt:
- depunerea brevetului: 35 €
-Raport de cercetare: 500 €
Reducere de 25% pentru persoane fizice.

Nici măcar nu sunt sigur că ceea ce facem are într-adevăr un caracter inovator, a priori da, dar am unele îndoieli în mintea mea.

Ai făcut deja o căutare pentru tine? durează o zi sau două, este plictisitor, dar este gratuit și găsim câteva lucruri interesante.
(cum punem numele persoanei pe care o cităm, nu ajung niciodată acolo!) :se încrunta: )

Care este riscul de a avea un brevet (puțin) prost redactat? de copiat este atât?
0 x
Știința începe cu curiozitate.
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 25/07/06, 12:36

econologie a scris:[Mod pesimist] Concurs sponsorizat de asigurători ... Moué ... îmi pare rău, dar nu sunt sigur că proiectele care abordează economia sunt „acceptabile” pentru acest tip de proiecte publice generale care trebuie să rămână „politice corecte”. .. [/ Moda pesimistă]

Te-ai înșelat, erau etichetele [modul realist] [/ modul realist] ...

Reeditare: Padeolien s-a gândit la asta înainte de mine
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 25/07/06, 18:26

Castor a scris:Ai făcut deja o căutare pentru tine?
Care este riscul de a avea un brevet (puțin) prost redactat? de copiat este atât?


Da am cercetat, de aceea am pus un apriori.

Altfel, riscul, dacă asta a fost !!!
Risti să devii copiator și să nu-ți poți produce invenția ...
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128