Teza despre energiile verzi

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
GIstudent
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 17/09/06, 15:35

Teza despre energiile verzi

de GIstudent » 20/09/06, 00:41

bonjour,

Student în marketing MBA, fac o teză cu privire la următoarea problemă: „Care sunt motivațiile reale ale consumatorilor de a alege energia verde?”.

Ca parte a acestei teze, trebuie să realizez un sondaj al persoanelor care, ca și tine, au instalat sisteme „verzi” în casele lor sau doresc să facă acest lucru.

Este destul de dificil să găsești astfel de oameni și de aceea trec prin al nostru forum pentru a vă cere participarea.

Chestionarul este online la următoarea adresă:

http://agora.ulaval.ca/~gefer16/essai


Sperând că veți avea nevoie de 5 minute pentru ao finaliza online, vă rugăm să acceptați cele mai bune salutări.

De asemenea, dacă știți despre oameni care au instalat sisteme de energie curată sau care intenționează să facă acest lucru, aș fi foarte recunoscător dacă le-ați putea trimite linkul la chestionar.

Geoffrey Ferlay
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

de Christophe » 20/09/06, 08:58

Pkoi repostează un subiect similar cuvânt cu cuvânt cu cel pe care l-ai scris deja?

În plus, cred că a face un MBA Marketing (pur diploma de carieră) este foarte departe de econologie, îmi pare rău ... Cât vindeți informațiile pe care le colectați? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

de tăietor de lemne » 20/09/06, 11:34

: Evil: Hmmmm

Câți dintre voi a trimis astfel de mesaje prin MP, tânărul nostru student la merchandising?

Acum înțeleg mai bine de ce acest chestionar nu a fost potrivit pentru cazul meu: este trimiterea în masă! :x

Nu este faimos ca vizare pentru un comerciant... : Roll:
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

de denis » 20/09/06, 13:52

Tocmai am văzut același mp, :şoc: sondajele se fac la târguri : Cheesy:
mers pe jos organic, înșurubând mediul etc ...
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

de Targol » 20/09/06, 18:17

El trebuie să le trimită de mână, pentru că încă nu am primit nimic : Cheesy:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Re: Teză despre energiile verzi

de Targol » 20/09/06, 18:28

GIétudiant a scris:bonjour,

Student MBA Marketing (...)


Salut Geoffrey, Din păcate pentru tine cred că introducerea postării tale îți va aduce câteva reacții negative aici.
Permiteți-mi să explic: marketingul, dacă rezumăm, este „cum să creăm o dorință care nu există inițial la oameni pentru a putea vinde un produs de care nu au nevoie?”

Desigur, pe un forum ecologic, nu este binevenit: discutăm aici cum am putea reduce deșeurile, amprenta noastră ecologică etc.

Sau exact opusul celui al marketingului!

Asta a fost pentru generalități.
Pentru sondajul în sine, personal am impresia că, dacă îi răspund, răspunsurile mele vor fi folosite pentru a vinde orice M ... E încercând să fac să cred că este ecologic. Evident, acest lucru nu mă încurajează să răspund ...

Să înțelegem bine, nu am absolut nimic împotriva ta personal, dar tout împotriva căii pe care ai ales-o.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

de Christophe » 20/09/06, 20:57

Bucheron a scris:Câți dintre voi a trimis astfel de mesaje prin MP, tânărul nostru student la merchandising?


Uh ... a primit, de asemenea, dacă a folosit un "BOT" pentru a vă trimite spam, este grav și inacceptabil! Dacă a făcut asta cu mâinile, este mai puțin ...

Deci cine aici a primit acest mesaj în PM?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1

de Pollux » 20/09/06, 20:58

salut Geoffrey,

Sunt pe deplin de acord cu argumentele dezvoltate de Targol în mesajul anterior.

Cu toate acestea, am răspuns la chestionar, acum 10 zile după primul dvs. subiect. Nu intru cu adevărat în domeniul de aplicare al chestionarului dvs., pentru că sunt mai degrabă un muncitor și nu un consumator de energie verde, dar am răspuns cu sinceritate până la capăt.

Numai aici, am primit astăzi un e-mail de la dvs. care conține aceeași solicitare de răspuns la un sondaj ... acest raport demonstrează că, pe lângă faptul că spammează persoane prin acest forum, nici măcar nu te deranjezi să citești răspunsurile sau chiar să listezi adresele de e-mail ale celor care au răspuns. Așadar, am marcat mesajul dvs. ca spam și v-am blocat.

după ce tocmai am citit în postările anterioare, deduc că nu m-am înșelat când te-am raportat ca spammer și îndemn pe toată lumea să facă același lucru.

Vă sugerez chiar să vi se interzică acest lucru forum. acest ultim punct fiind lăsat la alegerea dragului nostru ouebmasteur, desigur.

cordial (dar nu prea mult),

Pollux

PS: dacă doriți cu adevărat să acționați pentru mediu, să schimbați industria sau să vă folosiți cunoștințele pentru a înființa o companie care vinde energii verzi ... acolo, crearea unei nevoi (de energii verzi) în rândul oamenilor care trăiesc cu petrol poate fi interesant reconciliați marketingul și econologia.
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

de Christophe » 20/09/06, 21:00

Pollux a scris:și reconciliază marketingul și economia.


Este un pleonasm : Wink:

Tocmai am trimis asta studentului nostru de carieră:

Spamul violent este interzis. Dacă ați folosit un robot pentru aceasta, vi se va interzice acest lucru forum .

În timp ce aștept să aflu mai multe de la dvs., vă cenzurăm mesajele publice! Ne pare rău, dar salvarea planetei nu este o scuză pentru a nu-i respecta pe ceilalți ...

a ++
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

de tăietor de lemne » 21/09/06, 09:19

Christophe a scris:
Pollux a scris:și reconciliază marketingul și economia.


Este un pleonasm : Wink:[...]
aici :?: Nu aș fi spus asta, ci exact opusul.

De fapt, nu știu care este termenul care desemnează figura de stil atunci când asociem un cuvânt și opusul lui.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123