Emisii zero?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Hyperauto
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 13/10/06, 16:47

Emisii zero?




de Hyperauto » 13/10/06, 17:01

La Toyota, obiectivul „Zero Emissions” guvernează în prezent dezvoltarea mașinilor „neutre” în ceea ce privește mediul (vizitați www.toyota.eu pentru a afla mai multe - chiar dacă este în engleză :? ). Personal, cred că este bine ca producătorii să își asume responsabilitatea la nivel operațional, în special în ceea ce privește distrugerea carcaselor vehiculelor. Acest lucru ar evita cu siguranță degradarea zonelor noastre rurale ... Cu excepția cazului în care este doar un mod de a evita orice responsabilitate, ca cetățean, față de mediu? Să lăsăm constructorii să rezolve acest lucru pentru noi .... aș vrea să știu ce părere aveți. : Idee:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Zero Emisii?




de Christophe » 13/10/06, 17:05

Hyperauto a scris:Aș vrea să știu ce părere aveți despre asta. : Idee:


Chiar vrei să știi? : Cheesy:
0 x
Hyperauto
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 13/10/06, 16:47

Re: Zero Emisii?




de Hyperauto » 13/10/06, 17:14

Christophe a scris:
Hyperauto a scris:Aș vrea să știu ce părere aveți despre asta. : Idee:


Chiar vrei să știi? : Cheesy:


Da, chiar aș vrea să știu, pentru că este un subiect care ne privește pe toți ... cel puțin pe cei cu mașină
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 13/10/06, 17:37

1) Ei bine, în starea actuală a tehnologiei, niciun producător nu poate avea insolența să spună că are o mașină "curată" ... chiar și în ceea ce privește prototipurile de hidrogen ...

2) Abordarea producătorilor care vorbesc despre „zero emisii” sau chiar despre mașina „curată” este mult mai mult o abordare comercială decât una tehnologică ...

3) Exemplu: Toyota Prius, în cele din urmă nu merge mult mai bine decât celelalte ... bine conform Turbo (merită ceea ce merită ... dar totuși ...): http://video.google.fr/videoplay?docid= ... 65&q=prius

Poate și mai rău, ținând cont de costul suplimentar de CO2 al designului său și de banii necesari pentru a plăti pentru el (fiecare € câștigat, fiecare oră de lucru are de fapt un echivalent CO2 mai mult sau mai puțin greu. ..)

4) Prin urmare, putem vorbi despre „reducerea emisiilor” sau „reducerea poluării / consumului”, dar nu despre ZERO ... ei bine, este un obiectiv „frumos” utopic pentru Toyota ...

Iată primele mele impresii ...
0 x
Hyperauto
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 13/10/06, 16:47




de Hyperauto » 13/10/06, 17:49

Emisie zero: da poate o utopie Toyota, dar mai bine decât nimic?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
șarlotă
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 52
Înregistrare: 10/10/06, 09:41
Locul de amplasare: Lausanne, Elveția

Re: Zero Emisii?




de șarlotă » 13/10/06, 17:56

Hyperauto a scris:[...] Dacă nu este vorba doar de o modalitate de a evita orice responsabilitate, ca cetățean, față de mediu? Să lăsăm constructorii să rezolve acest lucru pentru noi .... aș vrea să știu ce părere aveți. : Idee:

Nu cred că acesta este un mod de a evita asumarea responsabilităților noastre față de mediu. Dimpotrivă, este un răspuns (mai mult sau mai puțin mercantil cum spune Christophe) la o cerere (sau la o :? ) vehicule mai puțin poluante. Producătorii de mașini au tot interesul să dezvolte acest tip de produs, deoarece trebuie să trăiască din fabricarea mașinilor și, prin urmare, au nevoie de oameni care să cumpere mașini.

Responsabilitatea noastră ca cetățeni și consumatori este să decidem dacă avem nevoie într-adevăr de o mașină și, dacă da, să alegem „răul mai mic”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 13/10/06, 17:57

Ei bine, dacă acesta este un obiectiv pe termen lung, este lăudabil, dar utopic (cel puțin pe termen mediu) ... dacă este un argument comercial, este neadevărat ...

Cu excepția cazului în care produc hidrogen solar rapid .... dar mă îndoiesc de acest lucru (nu este profitabil) ... și atunci când vom vedea tratamentul care a fost rezervat lui Perrier ... : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 13/10/06, 18:13

Este sigur că obiectivul zero emisii este marketingul și utopic adevăratul zero emisie este ciclismul sau mersul pe jos.

Pe de altă parte, nu sunt de acord cu povestea banilor. A cheltui puțin mai mult pentru a avea ceva de calitate mai bună sau mai ecologic este mai bun, deoarece va fi cheltuit mai puțin în altă parte, în benzină sau bibelouri care nu sunt cu adevărat utile sau în vaccinuri în țări chiar mai îndepărtate. În plus, tocmai la moto auto, vedem că nu există o diferență mare în preț.

Costul ecologic al dezvoltării se răspândește foarte repede, având în vedere numărul de mașini eliberate și apoi, dacă nu este pe motorul ecologic, acesta va fi modul de creștere a puterii (și mai mult consum).
Pentru producție nu știu, dar prețul nu este neapărat mai rău decât altul (spre deosebire de o mașină cu hidrogen). Apoi, comparația consumului nu a fost făcută în oraș, întrucât motorul electric este mai interesat compararea consumului se face benzină față de motorină, specificând bine filtrul de particule, în timp ce s-a spus deja într-un post că era mai mult o înșelătorie de marketing.

Deci, în concluzie:
- Consider că argumentele lui Christophe sunt puțin cam rele :P
- Acea mașină zero cu emisii sau curată este într-adevăr o enormitate de marketing scandaloasă (în curând vom face să credem că mașina curăță planeta).
- Dar este bine să ne uităm în câmp mai degrabă decât mai multă putere, gadgeturi, confort sau economii (cu cât este mai puțin costisitor cu atât facem mai multe călătorii sau altele, nu trebuie să poluăm pentru a câștiga bani vezi domenii artistice, dezvoltare, consultanță, cercetare, calitate (mai multă calitate a produsului mai scumpă, dar nu neapărat mai multă materie primă)).
Dernière édition alin nonoLeRobot 13 / 10 / 06, 18: 18, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 13/10/06, 18:16

nonoLeRobot a scris:Deci, în concluzie:
- Argumentele lui Christophes mi se par cam puțin rele :P


Un pic da, dar ... ceea ce am vrut să spun mai presus de toate a fost: dă-ne un premiu cu 10 €!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 13/10/06, 19:33

Christophe a scris:ceea ce am vrut mai ales să spun a fost: dă-ne un prius pentru 10 €!

hi

ea există : Mrgreen:

: Idee: economisești un coș de motorină din curtea de gunoi 0 € îl pui la loc curat 1000 € și o lună să nu consumi un panton (rupând un picior de scaun o bucată de fier de beton o bucată de burete metalic și 2 bețe de lipit). magazine cu cipuri (costă 10 beri pe zi).

echilibru 1200 € echilibru ecologic mult mai bun decât prius : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144