Construiește-ți propria hidrocentrală

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
CYRILR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 01/01/07, 18:00
Locul de amplasare: Quebec

Construiește-ți propria hidrocentrală




de CYRILR » 02/01/07, 19:11

bonjour,

Sunt nou în acest sens forum. Lucrez de ceva timp la un proiect hidro personal.
Mi-am spus că nu ar trebui să fiu singurul care să meditez / să lucrez la un astfel de proiect. Am găsit deja o mulțime de informații cu privire la reîntoarcerea la vechile mori cu vocație electrică, dar nu am găsit nimic în proiecte pentru instalații noi, cu excepția unor realizări ale puterilor foarte mici realizate în țările în curs de dezvoltare.

Sper că acest mesaj va face, de asemenea, posibilă colectarea tuturor informațiilor necesare pentru astfel de proiecte și că poate da idei altora.
Unele utopii de astăzi sunt doar realitatea de mâine

Iată câteva caracteristici ale proiectului meu de proiect.
Locație: Valea râului Montmorency, Sainte-Brigitte-de-Laval, Quebec.
Altitudinea terenului: 50 de metri
Altitudinea râului 14 metri din care +/- 7 metri pot fi exploatați
Dimensiunea terenului: 25 ha
Debit scăzut: 40 m3 / s, dar poate crește până la
300 m3 / s în mai puțin de 10 ore
Cerințe energetice estimate: +/- 7 kw

Probleme:
Am un buget de +/- 10 $
Apa de apă se află într-o zonă în box de +/- 5 metri fără acces. Așa că uitați de gravitația simplă, fără a exploda atât de $$$
Gheața și zăpada garantează cel puțin 6 luni pe an.
Am doar 2 brate
Totul trebuie să fie operațional până la jumătatea anului 2007

Mici bucurii:
Am un buget de 10 poate $
Am mult lemn la dispoziție.
Am chiar 2 brate si niste prieteni
Am și eu un cap de catâră
Am disponibilitate full time pentru a face totul.

Există, de asemenea, o casă de construit.
Nicio intenție de a revinde electricitate, dar vreau să pot extinde proiectul peste câțiva ani, dacă copiii noștri decid să se construiască alături de mama și tata

Așa este. Informații, idei, rafturi, sfaturi, comentarii, feedback-ul bun venit.


A+

CYRIL
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 02/01/07, 19:39

Bună coleg Galenian….

Ce cauți exact informații?

Vrei să fii 100% autonom?
Ați făcut deja alegerea tehnologiei pe care o veți utiliza (asincronă sau sincronă)?
În ceea ce privește frigul, trebuie să îngropați conducta dacă doriți să puteți produce în sezonul rece, vedeți tot anul .... adâncimea îngropării va depinde de climă ...
Ideea (sfatul meu) ar fi să optez ca mine pentru producție cu un motor asincron cu reglare a sarcinii. Rezistențele de încărcare te pot ajuta să încălzești camera în care găsește gena .... în sfârșit, există alte opțiuni, dar având în vedere mijloacele tale, va trebui să o joci bine!

Voi pune câteva link-uri ...

http://www.canren.gc.ca/prod_serv/index ... &PgId=1327
http://membres.lycos.fr/kromm/asynchrone.html
http://microhydropower.net/mhp_group/po ... _main.html
http://www-edu.gme.usherb.ca/~eaumaniterre/Signets.htm

Postarea despre mine ...
https://www.econologie.com/forums/produire-s ... t1337.html

A + Serge.
0 x
Respect!
CYRILR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 01/01/07, 18:00
Locul de amplasare: Quebec




de CYRILR » 03/01/07, 03:55

Buna ziua Serge si multumesc pentru raspuns,

Ceea ce caut este vastă, dar afectează în principal:
- ajutor în aspecte conceptuale legate de configurația terenului. (Voi încerca să scriu cu puțin mai detaliat constrângerile fizice, administrative și de mediu ale proiectului)
- ajutor la aspectele tehnice (sunt destul de nou la electricitate. Am prieteni buni, dar uneori nu este suficient : Cheesy: )
- feedback de la construcția acestui tip de proiect
- și tot ceea ce poate trece prin capul cititorului acestui pasaj și care ar putea fi util pentru mine sau pentru alții.

Pentru autonomie, este da. În cele din urmă, vizez 100%, dar sunt dispus să fac unele compromisuri în faza de implementare.

Tehnologie sincronă sau asincronă
Habar n-am. Acesta este exemplul perfect al unei întrebări pe care am încercat să o rezolv, dar pe care nu am rezolvat-o încă din cauza lipsei cunoștințelor tehnice și practice. Nu vreau să-mi reînnoiesc flota de motoare interne pentru a mă adapta la o sursă de energie neconvențională.
Aici rulăm pe cicluri de 110v / 60. Aici, este obișnuit să funcționezi și cu 220v pentru încălzire, apă caldă, uscarea hainelor și gătirea alimentelor. În cazul meu, uităm de 220v, deoarece mă voi baza cu alternative de energie pentru toate aceste articole (șemineu în masă, solar și gaz pentru alimente).
De aceea, răspunsul este: nu știu
Întrebare: Această opțiune a tehnologiei este reversibilă? În caz afirmativ, această reversibilitate are consecințe practice și financiare care fac posibilă schimbarea, dar nerealistă?

Pentru frig
Acolo, am pus picioarele într-o constrângere și se complică. Am un standard de mediu de îndeplinit. Niciun drept de a construi sau atinge nimic pe o distanță de 50 m de marginea râului. Deci, în teorie, nici o betonare, ardere, săpare nu ar putea afecta fâșia riverană de 50 m. În practică, există toleranță, dar nu mult. Așadar, trebuie să gândiți ușor, de la râu la penel. În prezent, simt opțiunea a 2 conducte de plastic cu diametre diferite, montate și prevăzute cu un strat de izolare între cele 2. Trebuie depuse, detașabile dacă sunt contestate și cât se poate de discrete vizual.

Am și un os lipit în dinți: situația topografică a aportului de apă. Locul în care se va face aportul de apă este de +/- 5 metri. Nici un drum pentru a ajunge acolo, deci nici un utilaj. Trebuie să gătească o soluție realistă pentru sucul cotului, uman sau animal, dacă este necesar. Prin contra, nu este nevoie de nisip, locul este o groapă într-o curbă a râului cu foarte puțin contra curentului. Este întotdeauna câștigat.
Din această cauză, simt soluții valorificând condițiile de la sol, mai degrabă decât încercând să lupt cu ea.
Așadar, zgârie apa dintr-un iaz, pompând-o cu o ramă hidraulică sau cu o pompă mecanică care să-și asume forța în curent și să facă ca stâlpul să meargă din iaz în fund. Am maxim 50 de metri utilizabili. Acest lucru ar trebui să rezolve o serie de lucruri, în special în ceea ce privește reglementarea sarcinii, nu?

În următoarele zile, voi încerca să fac câteva fotografii ale site-ului pentru a facilita înțelegerea.

întrebări:
De ce asincron (eu supt energie electrică, chiar suge : Cheesy: )
Reglarea încărcăturii, ce înseamnă asta fizic? O mașină de tip transformator, o supapă automată? Din câte am putut înțelege vag pe calea ta, pare să fie o durere de dinți urâtă.

Opțiunile sunt încă un preceptor. A priori, nu creez interdicție, prefer să rezolv problemele, dacă este necesar

Îmi plac legăturile tale, multe pe care nu le-am avut :D

A+

CYRIL

PS: Îmi pare rău pentru greșeli, le corectez pe cele pe care le pot găsi, dar sunt mai priceput cu un ciocan :?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/01/07, 07:21

bonjour
Cunosc un tip de pe râul St Maurice din vârful Shanwiniganului care are un sistem similar, dar lucrează în DC
Foarte convenabil este mai bine să-ți găsești un generator
În Drumonville există unii pentru cultivatori să pună în urmă un PTO
furnizează 220 volți și 110 v 60 hz se rotește la 1800 rpm
Aflați despre generarea Drumond. de-a lungul 20
Ce vrei să folosești pentru turbină? un oraș pompă de apă
rotor centrifugal? eventual veți fi obligat să instalați o transmisie pentru a crește turația turbinei pentru a avea 1800 rpm la alternator.
Căutați în băieți, există alternatoare frumoase de 10kw
Pentru aportul de apă, gheața și spuma pe rețelele de intrare reprezintă o problemă în special în luna martie, când gheața se topește și că temperatura apei se schimbă
este un proiect mare, totul depinde de puterea pe care o planifici
este departe de căderea Mont Morency?
Dacă sunteți departe de hidro și nu aveți acces la rețea, aveți nevoie de un alternator dacă plecați cu opțiunea assynchro, este un motor electric simplu pe care îl conectați la rețea și că rulați mai mult mai rapid decât viteza sa, dar nu sunteți autonom și riscați să aveți probleme cu tipul din hidro! informați-vă printr-un intermediar în cazul în care decideți să faceți așa cum doriți. pentru că ai de gând să întorci blatul și ea nu-i place, micuța care vine să ridice
În locul tău aș alege un alternator de la 5 kw, sunt 220 volți și 2 x 110 volți, este suficient să ai o supapă de reglare pe debitul de apă pentru a menține viteza aproximativă de la 55Hz la 65Hz sau tu 'se organizează pentru a avea o încărcare constantă mai multă ajustare.

André
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 03/01/07, 17:23

hi,

Ce vă spun este doar rezultatul unui an de cercetare ... cu privire la utilizarea unui motor asincron ca generator ...

Principala diferență între sincron și asincron .... în afară de tehnologie, este prețul și fiabilitatea !!!
Deoarece sunteți limitat la bugetul dvs. ... mai bine mergeți la soluții interesante din punct de vedere economic.
Sunt in acelasi caz ca tine ... mai rau dar am deja turbina ... iar o turbina nu este un cadou !!!
Toată lumea sau aproape, vă vor spune într-un site izolat, care nu este conectat la rețea, aveți nevoie de un generator sincron ca alternator .... în Franța, voi spune că este aproape 100% din cazuri ... cu excepția faptului că eu, fiind „strâns” .... nu, glumesc! Dar, în apropierea banilor mei, am făcut o mulțime de cercetări cu privire la soluțiile alternative, deoarece, făcând ca toți ceilalți, trebuie să începeți cu o sumă de 1500 € pe Kw produs ... dacă doriți 10Kw ... asta înseamnă 15000 € !!!!!!!! Este sigur că va funcționa dar la ce preț !!!
Fără a conta pe întreținerea necesară a generatoarelor sincrone .... sunt momente, mă întreb dacă nu este făcut să treci nevoia oamenilor să investească în producția hidroelectrică ...: Evil:
Tehnologia pe care intenționez să o folosesc este folosită în țările subdezvoltate, unde bugetele sunt foarte strânse ... Nu știu dacă vezi de unde vin ...
Utilizarea motorului asincron montat ca generator este posibilă chiar și pe un site izolat !!! asta, va trebui să te convingi dacă nu vrei să te strici !!!!
Principiul este foarte simplu ... funcționezi la un debit constant (de apă), astfel încât să poți oferi puterea maximă pe care ai ales să o producă ... Exemplu 10Kw ... dacă nu folosești toată această energie, un regulator de sarcină comută rezistențele energiei neutilizate printr-un circuit electronic. Pare a fi deșeuri, dar este energie curată, gratuită!
Pentru ca motorul dvs. asincron să poată furniza energie, fără conectare la rețea, trebuie să conectați o bancă de condensatori, un regulator de încărcare (sau IGC), rezistențe de vărsare a sarcinii (rezistențe ale mașinii de spălat)! Asta-i tot ... nu este nevoie de câștiguri speciale decât pentru a opri alimentarea cu apă (securitate și întreținere) ...
La nivel economic:
- un motor asincron este foarte ușor utilizat sau nou (mai ieftin decât un motor sincron).
- Condensatoare găsite în dulapuri industriale. (valorile care trebuie calculate în funcție de nevoi)
- regulatorul de taxe (link-ul humbird.zip) merită să îl creezi sau chiar în $ 150 .... Îmi lipsește în continuare informații pentru că nu pot traduce fișierul de fabricație ... de vânzare , în 900 $ ... :şoc:
- rezistențele .... ceva $ fiecare !!!

Asta ....

de ce:
Pe langa pret ....
Motor mult mai fiabil și fără întreținere industrial asincron (în afară de rulmenți ... în general 100000 ore!)
Condensatoarele ... fără întreținere!
Regulatorul ... în mod normal foarte fiabil dacă este fabricat bine .... reactivitate foarte rapidă ... reglare foarte bună a tensiunii ... etc! Dezavantaj ... electronică pentru cei care nu stăpânesc sau care nu vorbesc engleza (ca mine).
Rezistențele ... fără întreținere !!! Acestea trebuie să fie plasate într-o baie de apă sau alta pentru a evita răcirea lor ...

Dar toate acestea sunt doar părerea mea și cred că o mulțime de oameni îți vor spune contrariul ... prea rău că această tehnologie nu este mai populară în ceea ce privește producția autonomă ... :strigăt:

În ceea ce privește punerea în aplicare a penstock-ului dvs., va fi de acord să vă vedeți .... nu pare simplu, dar este necesar să vă ocupați timpul pentru a anticipa bine probleme ... există aproape întotdeauna o soluție!

Vă reamintesc că pentru a calcula puterea hidraulică disponibilă, formula este:
P (hyd) = înălțimea căderii (în m) x debitul (în m3 / s) x 9.81

Dacă doriți să aveți marja și să fiți corecte, calculez folosind 6.5 în loc de 9.81 .... vă voi da un exemplu:
- Să spunem că aveți:
înălțime de cădere = 7m
debit = 600L / s sau 0.6m3 / s

aveti:

P (hid) = 7 x 0.6 x 9.81 = 41.2 Kw (putere mecanică hidraulică)

Cu formula mea aproximativă, primiți:

P = 7 x 0.6 x 6.5 = 27.3Kw Această cifră corespunde puterii utilizabile utilizate !!!

Desigur, acesta este doar un exemplu ...

În cazul dvs., va trebui să procedăm invers.
Vrei să poți folosi 7 kw, vrei să ai și posibilitatea de a crește această producție în cazul în care „oamenii” vin să se stabilească lângă tine ....
Trebuie să știți exact înălțimea căderii. Această înălțime, în cazul unui impas, este situată la intrarea apei și la nivelul de evacuare la ieșirea turbinei (canal de scurgere).
Veți avea câteva calcule de făcut pentru a determina diametrul conductei sau conductelor dvs. cu formula Q (debit) = S (secțiune) x V (viteză) ...
Să presupunem că trebuie să produci maxim 15Kw (7 sau 8 pentru tine, restul pentru cine vrei) ...
Îmi iei formula înapoi pentru a calcula debitul maxim de care ai nevoie .... mă urmărești ...
Deci, vrei 15kw = 6.5 x Qmax x inaltimea ta de cadere (ia 7m)
Deci Qmax = 15: (6.5 x 7) = 0.33 m3 / s Și asta este ... ușor ca plăcintă !!!!
La naiba, mai trebuie să calculezi diametrul conductei ...
Cum facem?
Nu știm viteza .... alții vor explica cum să o calculeze, dar nu veți fi departe de 1m / s .... credeți-mă!
Deci, pentru a obține secțiunea S:
tu faci S = Q: V = 0.33: 1 = 0.33 m² Mă urmărești ???

Acum, tot ce trebuie să faceți este să vă scoateți pentru apa și conducta ... va trebui să scoateți lopata dacă nu o puteți îngropa și să o acoperiți cu o grămadă de humus mentine-l cald .... o idee de genul ... sau gunoi de grajd !!!! Poate este mai bine dacă nu vrei un vecin ... : Lol:

Nu știu unde sunt ... Ah da, formula mea ține cont de pierderile de presiune Etc….

De asemenea, aveți posibilitatea să alegeți turbina .... deci în comparație cu caracteristicile voastre ... nu va fi pelton ... cu siguranță văd un mic kaplan sau un crossflow sau un francis .... ca mine! !!

A + Și, mai ales, rămâi cald !!!

Serge.
0 x
Respect!
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/01/07, 18:00

Buna Exced

Sunt interesat să cunosc generatorul asincron cu condensatoare sau sunt conectate? și care este emoția depardării?
Avem motorul diesel de 75 CP îi lipsește generatorul!

În mod normal, motoarele monofazate au o înfășurare de sufocare cu un condensator permanent pe înfășurare. Despre asta vorbești?
Problema când căutați un motor asincron cu dimensiunea medie de 10kw, aici este aproape exclusiv trifazat și cu 550 volți
pentru a face un generator care îndeplinește utilizarea americană, acesta este înfășurarea monofazată seria 2vots = 110vots, poate fi folosită pe casă fără a schimba nimic.
cealaltă metodă este de a lua un motor asincron trifazat de 220 volți și de a folosi o fază pentru a-l activa cu curent sau cu un invertor, dar nu voi trece peste faptul că trebuie să fac niște teste.
Pentru că caut și un generator puternic de 30kw
motor asincron ușor de găsit,
Pentru un alternator de 5 până la 7 kw este, nu este prea scump
în mâna a doua.
Săptămâna aceasta o să caut un generator cu motorină cu 2 cilindri doar pentru experimentarea pantonului meu pe un banc de teste
Voi învăța mai mult decât pe mașini nu mai trebuie să fac 400 km
direct în garajul meu! (Tensiunea și amperajul sunt precise)
sper să nu fie prea zgomotos ..

André
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 03/01/07, 18:31

edita.
Dernière édition alin depăși 03 / 01 / 07, 18: 45, editate 1 ori.
0 x
Respect!
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 03/01/07, 18:39

Bună André,

Este într-adevăr pe un motor trifazat .... în funcție de tensiune, va fi necesar sau nu, să folosiți un transformator ...
Trebuie spus că vorbesc despre producție pe un site izolat, deci fără o conexiune de rețea existentă.
Condensatorii sunt folosiți pentru excitație ... Pentru detalii, nu sunt suficient de tehnic pentru a-l explica ... Aș fi nevoit să refac cercetarea pentru a vă explica fără greșeală.
[img] Cineva mi-a testat-o, pe motoare tri 400v, iar genea atârnă super bine și nu ridică, ca să zic așa ...

Câteva fotografii care tratează subiectul și testele pe care le-am făcut pentru mine ... Mulțumesc Denis!

Imagine

o altă posibilitate de conectare pe care nu am testat-o ​​încă ...

Imagine

Adăugarea capacităților în serie face posibilă menținerea, chiar și în cazul unei încărcări dezechilibrate, a unei tensiuni constante pe bornele generatorului.

De asemenea, este posibil să producem monofazat cu un motor trifazat cu un ansamblu C-2C ... Trebuie să găsesc informațiile, dacă sunteți interesat ... cu siguranță va fi soluția pe care o voi folosi pentru a mă evita refac tot circuitul meu electric ...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Asamblare sortare ....

Imagine

Ansamblu mono ...

Imagine
0 x
Respect!
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/01/07, 19:26

bonjour,
Mulțumim pentru informații
Voi face câteva teste pentru a găsi valoarea bună a condensatorilor care, în mod normal, au o toleranță minimă la respect
PRINCIPIUL DE A PASA TARIFA PRIN CONDESATORULUI ÎN FIXAREA NR 2 NU ESTE FOARTE VIITĂ CU O MAȘINĂ MARE
mai degrabă căutați să echilibrați sarcina pe cele 3 faze.
Pentru utilizarea monofazată, lăsați o fază pentru reglare cu sarcină
Acest tip de motor am 2 în mâinile mele un Toshiba de 10 CP
220/440 triphase 1750rpm 60 hz și un alt GE 15 CP 3600 rpm de asemenea 220/440 cel direct pe un diesel ar putea fi interesant
la 3550 rpm motorul este în toată puterea sa și în cuplul său!
Dar voi testa cu o monofază mică, înainte de a începe acest mare ansamblu!
Micul meu suport de panton are un motor de 0,5 CP pentru a-l pune în funcțiune.Voi pune niște condensatoare pentru a vedea ce poate încărca, voi putea elimina generatorul de încărcare DC.

André
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 03/01/07, 19:41

Re,

M-am recitit doar .... e ok !!!
Nu am spus prea multe prostii ... : Lol: : Lol: : Lol:

Apropo, nu vă lăsați păcăliți, informațiile despre producția autonomă pe un site izolat sunt rare .... nu toată lumea vrea să obțină €€€ !!!

A + Serge.

PS: Dacă cineva cunoaște oameni sau link-uri către producții autonome izolate fără conexiune la rețea... nu ezita ...
mulțumesc
0 x
Respect!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 305