Scamuri de ecologie, foarte curând?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79119
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Scamuri de ecologie, foarte curând?




de Christophe » 12/04/07, 13:23

Când mă refer la o înșelătorie ecologică, nu mă gândesc la promisiunile electorale și nici la sfaturile date de cei care nici măcar nu le respectă...

Nu, mă gândesc mai mult la un mod de a proceda care s-ar putea generaliza și din care am avut ocazia să asist la o mostră.

Acum câteva zile, am fost acasă la mama mea când primește vizitatori. Îl aud discutând cu o persoană care a venit să investigheze. Din camera alăturată, înțeleg vag că este vorba de a pune un diagnostic al mijloacelor de încălzire ale persoanelor, care ar putea avea nevoie de sfaturi în materie de energii regenerabile. Este în ton cu vremurile și apoi m-am gândit că este probabil un organism public care a stat la originea acestei abordări.


Următoarele: http://www.naturavox.fr/article.php3?id_article=570

2 exemple:



0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 12/04/07, 14:25

Este o certitudine! Trebuie să fim atenți la abuz ...

Acest tip de practică (canvassing clienți) este din ce în ce mai practicat de companiile de încălzire și aer condiționat, impulsionate de ajutorul de stat.
Prețurile dispozitivelor pe care le recomandă sunt în general modalități bune de economisire a energiei. Întrucât există economie de energie, ei laudă efectul asupra impactului pe care îl are asupra portofelului.
Cu toate acestea, când ne uităm mai atent, vedem că, de fapt, prețul de achiziție se amortizează de la sine abia după 10 ani. Așadar, o întrebare la care un reprezentant nu a putut niciodată să-mi răspundă este următoarea: este nevoie de întreținere pentru aceste sisteme?! Pentru că 10 ani de exploatare a unui sistem, în special pentru o pompă de căldură, începe să-și ia tavă...
Aceste firme percep prețuri umflate astfel încât să fie primele care beneficiază de credite de stat?! Doar un studiu al practicilor de stabilire a prețurilor de către aceste companii ar putea răspunde la această întrebare.

Totuși, așa cum am mai susținut în alte subiecte, reiese că practicile ecologice pe care trebuie să le practice „orice bun cetățean” ar reprezenta și un avantaj pentru anumite companii de a-și reduce inițial forța de muncă.
Pe termen lung, acest lucru ar putea avea alte impacturi asupra managementului companiilor și marjelor lor comerciale... dar și asupra libertăților fiecărui cetățean, prin crearea unor taxe suplimentare de exemplu sau legi care interzic anumite practici. Toate acestea, desigur, pentru un profit de care unii pot beneficia!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79119
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/04/07, 14:27

Exact Thierry, de unde și reacția mea pe site-ul de mai sus:

Foarte bun articol de recenzie, l-am transmis pe forums

Escrocii ecologici erau deja foarte des întâlniți în lumea automobilelor (magnetizatoare de toate felurile...), acum ajung pentru echipamente mai mari (panouri solare și turbine eoliene chinezești de proastă calitate de exemplu...). O rușine !

A se vedea: Salvatorii de minuni Pipo?

În același sens, vânzătorii de pompe de căldură cu aer care își oferă echipamentele deasupra Lyonului sunt pe punctul de a frauda... deoarece performanța pompelor de căldură aer-aer scade cu mult sub 5°C. .mai bine un convector vechi bun în anumite cazuri: (


ThierrySan a scris:Aceste firme percep prețuri umflate astfel încât să fie primele care beneficiază de credite de stat?! Doar un studiu al practicilor de stabilire a prețurilor de către aceste companii ar putea răspunde la această întrebare.


Răspunsul este bineînțeles că da... ajutoare și subvenții = marje suplimentare pentru 80% dintre vânzători... și aceasta este într-adevăr una dintre problemele subvențiilor... am vorbit deja pe larg despre asta pe forums...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 13/04/07, 18:42

Profit de această ocazie pentru a sublinia acest pasaj:
Discuți despre case cu energie pozitivă și case pasive, apoi construcția de blocuri de locuințe de tip „dezvoltare durabilă”, în derulare în zona înconjurătoare. Din acel moment, interlocutorul meu a părut puțin copleșit. Îl întreb pentru ce organizație lucrează și primesc finalul poveștii.


Mi se pare că este recurent. De obicei nu știu nimic despre asta.
Oamenii de vânzări au o viziune foarte limitată despre „soluția ecologică” aceea a produselor lor scumpe de vândut.
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 13/04/07, 18:52

Trebuie să știți că vânzătorii sunt instruiți NUMAI cu privire la produsele pe care le vând. Dacă există legi care guvernează un produs, practic le spunem argumentele pe care să le folosească pentru a facilita vânzarea. În plus, uneori, anumite puncte sunt foarte obscure...

Mama a încolțit unul pe argumentele pe care le folosea pentru a-și vinde produsele, pe creditele fiscale. Nu a vrut să se răzgândească spunându-i cum a funcționat când ea știa mult mai multe despre problemă decât știa el... Uneori, de fapt, este puțin la un pas de manipulare, având în vedere prostiile pe care le sunt. inaintare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Luc și Cindy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 13/11/07, 18:36
Locul de amplasare: Puy de Dome




de Luc și Cindy » 17/11/07, 20:43

Complet de acord cu acest subiect, am experimentat-o ​​saptamana trecuta cu doi vanzatori (mai bine convinge clientul, seamana si mai mult cu un rechin in cautare de prada) care m-au abordat pentru pompe are caldura.

Prezentându-mi lianții lor, ei mi-au prezentat energia LEMNULUI ca o energie poluantă și neregenerabilă.Neavând uitat să le reamintesc de cercul CO2, au susținut că această energie a fost prost gestionată luând ca exemplu pădurile tropicale. întrebare pe care o adresez tuturor: cine aduce lemne din pădurile tropicale pentru a fi folosite ca încălzire?

În concluzie, acești vânzători mi-au prezentat pompele lor de căldură ca energie regenerabilă (da, domnule, electricitatea în Franța provine din energii regenerabile) în afară de 70% din energia nucleară franceză.

Păcat că oamenii nu se interesează mai mult înainte de a achiziționa acest tip de dispozitiv pe care statul îl încurajează, cu siguranță este mult mai bun decât prăjitoarele de pâine instalate de pavele, dar vânzătorii au încetat să mai prezinte acest lucru se uzează tipuri de dispozitive, cum ar fi singurul produs miracol care nu are nevoie să întrețină toate părțile în mișcare, chiar și cel al pompelor dvs. de căldură. Nu cu aceste dispozitive vom salva planeta.
0 x
Numai atunci când a renunțat la ultimul copac,
a contaminat ultimul flux,
prins ultimul pește,
acel om va realiza că banii nu sunt comestibile
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79119
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 17/11/07, 20:54

Luc și Cindy au scris:cine aduce lemn din pădurile tropicale pentru a fi folosit ca încălzire?


Uh ... eu! : Hopa:
Nu mă crezi? Păi dacă ard deșeuri de lemn tropical (printre altele)... de la meșterul local...: padauk, meranti... dar și brad și stejar din „locul nostru”... e un amestec în sfârșit... pe pe de altă parte este o risipă, așa că...

Luc și Cindy au scris:Nu cu aceste dispozitive vom salva planeta.


Ei bine, absolut, de aceea am creat subiectul „Shit pump” (de atunci redenumit), am făcut chiar și o știre despre el: https://www.econologie.com/pompes-a-chal ... -3534.html

Depinde de „noi” să informăm oamenii despre „escrocheria” geotermală...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Luc și Cindy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 13/11/07, 18:36
Locul de amplasare: Puy de Dome




de Luc și Cindy » 17/11/07, 21:01

Da, dar nu-ți aduci lemnul, reciclezi deșeurile de la un dulgher sau un ferăstrău local.Nu mi se pare că am tăiat în Amazon, ca să facem încălzire în Europa.
0 x
Numai atunci când a renunțat la ultimul copac,
a contaminat ultimul flux,
prins ultimul pește,
acel om va realiza că banii nu sunt comestibile
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79119
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 17/11/07, 22:45

Evident, a fost o notă de umor ...

Și pkoi să nu faci o listă a companiilor cu practică ecolo (lo) uche ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 17/11/07, 23:02

Pădurile tropicale poate că nu, dar lemnul de foc vine deja din Ucraina. :|
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 300