Comparația randamentului producției de energie eoliană și solară

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Comparația randamentului producției de energie eoliană și solară




de Christophe » 11/05/07, 13:36

După o întrebare destul de relevantă cu privire la un subiect despre turbinele eoliene, am creat acest subiect pentru a discuta o comparație Solar-Wind, așa că iată începutul răspunsului:

donkeyshot a scris:Are cineva cifre semnificative în ceea ce privește randamentul dintre solar și eolian?


Întrebare interesantă, cred că vorbești despre solar fotovoltaic?

Este destul de dificil să comparăm eficiența în sensul tehnologic al termenului, deoarece sursele de energie sunt prea îndepărtate. Un calcul al profitabilității financiare ar fi mai interesant, dar în ambele cazuri, depinde de voința politică locală de a răscumpăra energie. Dacă comparăm cele două tehnologii ale sale cu combustibilii fosili, cu prețurile actuale, pur și simplu nu sunt niciodată profitabili pe parcursul vieții lor .... Nu este cazul, de exemplu, cu energia solară termică ...

În caz contrar, la nivelul randamentului brut, o turbină eoliană rulează 1/5 din timp în an la puterea sa nominală. Un panou fotovoltaic, fără îndoială, mult mai mult, dar are o eficiență de 15%, în timp ce turbina eoliană poate avea o eficiență de 60%. Prin hărțile potențiale solare și eoliene, este, prin urmare, destul de ușor să găsiți randamentul mediu anual.

Exemplu cu solar pentru Franța:
https://www.econologie.com/carte-de-fran ... -3137.html

Imagine

Apoi este suficient să multiplicați aceste date cu suprafața instalată și cu 0,15 (în cel mai bun caz) pentru a avea producția anuală ...

..Dar cu energia eoliană, este un pic mai complicat, deoarece există o transformare a energiei care depinde bcp de echipamentul instalat. De asemenea, este mult mai dificil să obții cărți ușor de exploatat, iată 2 (sursa ADEME):

Imagine

Imagine

Problemă pe data de 2, există incertitudine asupra unității ... Cel mai bun W / m²? În medie pe parcursul anului? Eolian sau recuperabil?

0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/05/07, 13:42

cel târziu noaptea trecută, în fața unei sticle de vin excelente, împreună cu un prieten electrician ne-am pus o întrebare complementară:

pentru 25000 de euro investiți, ce produce cel mai mult KWh / an?
solar fotovoltaic, solar termic sau o turbină eoliană?

(informații care vor trebui corectate printr-o a doua întrebare: care are cea mai bună performanță de stocare: o baterie sau un rezervor de apă caldă?)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
ceh
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 08/02/07, 18:33




de ceh » 11/01/09, 09:48

Salut elefant,

Sper că, din 2007, ți s-a răspuns la întrebări cu un alt mijloc, deoarece aici pare gol :!: :!: :!:

Întrebările sunt relevante, dar mai întâi trebuie să știți în ce regiune doriți să faceți această comparație. Graficele din mesajul anterior indică clar câmpurile solare și eoliene din zona metropolitană.

Mai întâi trebuie să faceți o comparație între turbine eoliene, deoarece nu toate au aceleași rezultate pentru o putere nominală dată, o viteză medie dată și un preț dat.

Și, în cele din urmă, trebuie să știți ce tip de module fotovoltaice doriți să utilizați (monocristalin, policristalin etc.). Fiecare are avantajele și dezavantajele sale.

În ceea ce privește a doua întrebare, s-ar părea că ar fi în legătură cu un sistem de încălzire, nu :?:
În acest caz, depinde de regiune (de asemenea) și de posibilitățile de amenajare a casei, deoarece ocupă un anumit spațiu. Comparația se face deja între mai multe sisteme folosind același principiu:
- Depozitarea cu rezervor de mare capacitate (> = 1000L) este avantajoasă într-o regiune care este în mod regulat însorită, neapărat caldă, cu condiția să fie instalat un sistem de podea încălzit. Mult mai eficient decât încălzirea cu radiatoare de perete, folosind și energia solară prin intermediul acestui balon. Care sunt în mod necesar mai puțin costisitoare de investit decât un sistem de stocare electrică (costul bateriilor).

- Depozitarea bateriilor poate fi avantajoasă cu condiția ca aceasta să fie izolată de rețeaua electrică, altfel fără dobândă din cauza investiției în baterii.
Dar va fi întotdeauna mai puțin interesant decât un sistem solar termic pentru un soare dat, necesitând totuși mai puțin spațiu pentru instalare. Și aici este necesar să puteți compara între utilizarea radiatoarelor de perete sau a încălzirii electrice prin pardoseală, acesta din urmă fiind mai eficient.
0 x
Evoluția are nevoie de aer (R), așa că se îndreaptă spre această revoluție (www.mdi.lu)
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 11/01/09, 17:04

Sincer sa fiu, aceasta postare ma deprima putin !!
În zonele urbane din centrul Alsacei, niciuna dintre aceste 2 soluții nu pare bună! Eu care în cele din urmă am obținut de la proprietar schimbarea balonului meu pentru un material mai bine izolat cu conexiune la electric! (pentru că totul era combustibil!) :se încrunta:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 11/01/09, 17:17

Bună Hasardine,

Acum ești „totul nuclear” :D

Abia exagerez (80%) :P

Pentru încălzire, acesta este optimul.

Ne pare rău, încă nu există producție industrială de la Stirling :|

În cele din urmă, pompele de căldură s-au dezvoltat în cele din urmă ...
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 11/01/09, 19:48

nu nu, tot sunt combustibil!

Încă intenționez să-mi termin eoliena, nu vă imaginați că mă voi opri aici!

Nu mă descurajez atât de ușor, știi, dar înainte, cu un sistem complet de alimentare, nu prea mult mod de a-mi implica vântul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 11/01/09, 19:59

Ce v-aș sfătui ...

Deoarece aveți deja o instalație pe bază de ulei, este mai bine să nu o atingeți.

Pentru a face căldură cu turbina eoliană, aveți 3 opțiuni:

nr. 1: cuplare directă pe rezistențe: pentru 100 W putere eoliană, 100 W căldură.

nr. 2: cuplarea turbinei eoliene la rețeaua electrică (Revânzare EDF la energia eoliană), și, în același timp, extrageți la rata de bază a energiei pentru un încălzitor electric.
niciun avantaj energetic 100 W putere eoliană pentru 100 W încălzire, dar avantaj financiar (de amortizat pe mai mulți ani ...)

nr. 3: cuplarea turbinei eoliene la rețeaua electrică (Revânzare EDF la o rată de vânt) și, în același timp, vă retrageți la rata de bază de energie pentru o pompă de căldură aer / aer sau aer / sol (asigurați lucrări de terasament sau foraj etc.)
avantaj energetic 100 W putere eoliană pentru încălzire 300 W (400 W dacă aer / sol),
și beneficiul financiar (care urmează să fie amortizat pe mai mulți ani ...)

Evident, soluția 1 este cea mai simplă, dar cea mai puțin eficientă. Cel mai scump, dar cel mai optim No. 3.

În toate cazurile, termostatul sistemului de alimentare cu combustibil se va declanșa mai rar, deoarece injectați un încălzitor „extern” (suplimentar) în casă.

Nici nu trebuie să mergi capul, trebuie să calculezi mutarea și costul acesteia : Idee:

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 11/01/09, 21:11

În ceea ce mă privește, fiind chiriaș și nefiind sigur că arenda mea va fi reînnoită peste 3 ani (fetele proprietarului meu fiind majorate la acea dată!), nu mă văd semnând un contract pentru revânzarea electricitate cu EDF!
Pe de altă parte, soluția dvs. nr.1 Remundo, este cea la care mă gândisem. Este adevărat că este cel mai puțin profitabil, dar pentru moment construcția eolienei este mai mult un hobby decât orice altceva, de fapt, am deficiențe în fizică (studiile mele sunt foarte îndepărtate , și nu mai exersez de mai bine de 15 ani, revenirea la el este foarte dificilă!).

Ceea ce mă tem, pe de altă parte, este că regiunea în care mă aflu nu este chiar potrivită pentru turbine eoliene, dar nici prea mult pentru energie solară!

Și am fost uimit să văd aceste hărți, deoarece foarte aproape de casa mea au fost instalate multe câmpuri solare! (în cele din urmă partea germană a frontierei!)
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 11/01/09, 21:31

Să comparăm 2 instalații de 5 kW, o turbină eoliană, cealaltă PV:

CF (factor de capacitate) Micro-Wind: 30% (medie)
CF PV: Mai puțin de 20%

Prin urmare, la o putere instalată egală, producem mai multă energie electrică cu micro-energie eoliană decât cu PV; Cu 50% mai mult.

Micro-vânt: 5 x 8760 x 0.3 = 13140 kWh
PV: 5 x 8760 x 0.2 = 8760 kWh

Și la nivel de cost, Watt PV instalat costă mult mai mult decât Wattul eolian (factor 3 aproximativ între cele două).

Este lamentabil și nedrept faptul că nu există tarife preferențiale de alimentare pentru micro-vânt kWh în Franța, în timp ce acesta este cazul pentru PV (50 eurocenți în cazul integrării în clădire!).
Prin urmare, avem o piață complet denaturată.

Dar este adevărat că, dacă energia eoliană ar beneficia de un tarif de alimentare la același nivel cu cel al kWh PV (sau chiar doar 1/3 din acesta!), Energia nucleară ar fi serios amenințată ... Avem aici un explicație evidentă a acestei ostilități față de energia eoliană.

În Franța, energia eoliană este considerată o amenințare „străină” (daneză, germană etc.). Mi se pare complet prostesc.

Energie micro-eoliană, echipați-vă:

Site-ul MSM Electric: http://www.msmelectric.com

Site-ul Franței Eoliennes: www.france-eoliennes.com/

Site-ul Joliet: www.joliet-europe.com

Site-ul web Weole Energy: www.weole-energy.com/

Locul de acțiune al turbinei eoliene: www.action-eolienne.com/

Site-ul Direct Energie: www.direct-energie.com/

Imagine

În opinia mea, formula este cea mai relevantă, din motive statistice simple la nivelul câmpurilor eoliene și solare:
Instalați 3,5 kW de vânt micro + 1,5 kW PV
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 11/01/09, 22:21

Și da Elec, dar a trecut mult timp că nu există bun simț în Franța. :|

Fiecare locuință ar trebui să aibă un mic amestec PV / vânt / cogenerare / pompă de căldură (cel puțin 2 din 4) care ar costa puțin să fie construit și oricum ar fi amortizat în mai puțin de 10 ani.

Dar unele lobby-uri, totuși foarte îngrijorate de binele umanității și naturii atunci când își examinează reclamele, ar trăi mai puțin bine, este sigur. : Idee:
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 150