Gazificarea lemnului, cogenerarea și electricitatea verde

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Gazificarea lemnului, cogenerarea și electricitatea verde




de Christophe » 17/07/07, 10:27

Deoarece subiectul a intrigat pe mulți oameni, iată un exemplu foarte concret de cogenerator pe bază de gaz din lemn.

În timp ce sursele regenerabile de energie se luptau, amenințarea penuriei de petrol și a schimbărilor climatice le-a dat un impuls. Dar pionierii lucrează de mult timp ...

Familia Bosshard, de exemplu, împreună cu Woodpower AG lângă Wila, în cantonul Zurich, produc electricitate și căldură neutre în CO2 prin gazificarea lemnului.

Ideea s-a născut acum trei ani: tatăl și fiul Bosshard, proprietarii unei companii de construcții de cherestea din Wila, doreau să-și asigure viitorul căutând noi perspective.

„Woodpower s-a născut din necesitate, dar nu numai. A existat, de asemenea, un interes pentru noile tehnologii, pentru că suntem o familie de bricolaj și apoi am vrut să facem ceva pentru mediu ”, spune cu mândrie Oliver Bosshard.

Din întâmplare, au dat peste o mică fabrică de gazeificare a lemnului și au început să se gândească la posibilitatea exploatării comerciale. Au căutat pe Internet, au căutat contacte și investitori din întreaga lume.

Când s-a schimbat rețeaua de furnizare, compania de electricitate din Zurich, EKZ, a aflat de existența acestei companii unice și s-a interesat de aceasta. Astăzi, EKZ deține 49% din capitalul Woodpower.

Tehnologia indiană

Carburatoarele din lemn erau deja utilizate în momentul celui de-al doilea război mondial, în special pentru a înlocui benzina. Au fost hrăniți cu lemn de fag și instalați pe camioane. Apoi, această tehnologie a căzut în uitare.

Mai mult, Bosshards nu a găsit niciun model de exploatare comercială în Europa. Dar, în cele din urmă, în India, unde au fost patruzeci de ani de experiență. „Este destul de curios să cauți know-how într-o țară care, altfel, importă totul din țările occidentale”, notează Oliver Bosshard.

Pentru a genera electricitate, compania folosește deșeurile lemnoase neutilizate colectate în zona înconjurătoare. „Există o mulțime de lemn aici. Dacă ar trebui transportat pe distanțe mari, beneficiile pentru mediu și companie ar fi reduse. ”

Vechiul lemn este ars mai întâi și produce gaz din lemn, compus din monoxid de carbon, hidrogen și metan. Înainte de a introduce gazul în generatorul de curent, acesta trebuie să fie lipsit de orice urmă de gudron, care este evacuat împreună cu deșeurile speciale.

Arderea lemnului face parte din ciclul natural al carbonului: nu eliberează mai mult CO2 decât arborele are nevoie pentru creșterea sa, ceea ce înseamnă că electricitatea astfel produsă este neutră în comparație cu gazele cu efect de seră.

Căldură și curent

Dar electricitatea constituie doar o treime din producție. Principalul lucru este căldura. O mică parte este utilizată pentru uscarea lemnului utilizat pentru generarea de energie electrică. Și cea mai mare parte pentru a face așchii de lemn. Cu cât sunt mai uscate, cu atât arderea este mai bună.

Oliver Bosshard adaugă că, de la punerea în funcțiune a instalației la începutul anului, s-au înecat la cerere. Nu știe dacă aventura lui va preda în Europa. Dar „bolile din copilărie” s-au încheiat, există doar câteva ajustări de făcut. După estimările sale cele mai conservatoare, afacerea sa va da roade peste doi ani.

Energia viitorului


Pentru EKZ și Bosshards, această instalație inovatoare și unică joacă un rol pilot, și un rol demonstrativ: există vizitatori în fiecare zi. Băncile și grupurile de electricitate investesc în energii regenerabile, pe scurt, electricitatea verde este foarte la modă.

De asemenea, Confederația dorește să încurajeze acest sector. Iată ce explică Michael Kaufmann, director adjunct al SFOE: „Proiecte precum Wila's au viitor. Elveția are un mare potențial în ceea ce privește biomasa, lemnul, deșeurile organice și este vorba de exploatarea acestuia. Energia este în fața ușii noastre. ”

Michael Kaufmann este încântat să vadă că acest tip de proiect apare. Dar acest tip de instalație trebuie să aibă o anumită dimensiune, nici prea mare, pentru a nu dăuna mediului, de exemplu cu un transport prea lung.

Înaintează cu prudență

Recent, ONU a avertizat asupra efectelor negative ale bioenergiei, dar nici beneficiile sale nu trebuie ignorate. „Aș dori să vă reamintesc că combustibilii fosili au efecte mult mai grave asupra mediului și asupra societății”, spune Michael Kaufmann.

„Deoarece acesta este doar începutul energiilor regenerabile, avem ocazia să învățăm lecțiile necesare.” Și, prin urmare, pentru a evita evoluțiile negative. „Utilizarea biomasei nu trebuie să dăuneze oamenilor, producției agricole sau ecosistemului”.

swissinfo, Gaby Ochsenbein
(Traducere și adaptare din limba germană: Isabelle Eichenberger)


Găsit pe: http://www.econologique.info/index.php/ ... issinfoorg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Matos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 20/05/07, 16:24
Locul de amplasare: Nantes




de Matos » 22/07/09, 09:43

Mulțumim pentru articol! Acești germani sunt puternici !: D

Dacă vrei, am un blog pe care vorbesc despre gazificatorul meu „de casă”. Vorbesc și despre aragazul meu cu lemne carbonatante pentru camping. Ar fi grozav dacă mi-ați da părerile, comentariile, alegerile mele tehnice și să discutăm subiectul.

@ +

Thomas
0 x
SERREvitude
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 22/07/09, 10:58

Bună Christophe și Thomas,

Nu mă surprinde că germanii încep serios experimente în gazificarea / termoliza biomasei.

În Franța, totul este oprit ... va fi probabil ca la turbine eoliene și solare: în 10/15 ani, vom importa tot ceea ce este fabricat în Germania pentru energia noastră regenerabilă ...

Cu toate acestea, avem câțiva oameni foarte deștepți care lucrează la fuziunea termonucleară cu zeci de miliarde de euro ... și la fisiunea EPR itou :?

Prin aceeași admitere (optimistă) a promotorilor proiectului de fuziune ITER „tehnologia va fi coaptă în 2100” : Cheesy:

Peak Oil este acum, băieți, și nici măcar nu vorbesc despre nebunii, îmi pare rău, provocările tehnologice necesare și generate de fuziunea nucleară ... : Idee:

În caz contrar, pentru a evita cățărăturile și pentru a afla despre subiectul gazificării biomasei, vă recomand să citiți:
https://www.econologie.com/forums/thermolyse ... t5012.html
et
http://sycomoreen.free.fr/PHRSD_FAQ_fra.html
(30 mai 2008, în partea de jos a paginii chiar la începutul întrebărilor frecvente ...)
și o cercetare „gazeificatoare” asupra economiei ... :P

@+
0 x
Imagine
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 22/07/09, 11:59

Matos a scris:Mulțumim pentru articol! Acești germani sunt puternici !: D

Dacă vrei, am un blog pe care vorbesc despre gazificatorul meu „de casă”. Vorbesc și despre aragazul meu cu lemne carbonatante pentru camping. Ar fi grozav dacă mi-ați da părerile, comentariile, alegerile mele tehnice și să discutăm subiectul.

@ +

Thomas


da un link!
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Matos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 20/05/07, 16:24
Locul de amplasare: Nantes




de Matos » 22/07/09, 13:18

HOo nu! chui prea prost! ! Am uitat să dau linkul! Nu e de mirare că nimeni nu vine să-mi vadă gazificatorul! L :strigăt:

bine, deci este:

http://green-life-project.over-blog.fr/

Acolo!

vizita buna ^^


thomas
0 x
SERREvitude

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 309