Achiziționarea de pelete în Alsacia (68) sau peste Rin

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Niouk
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 20/01/08, 20:51

Achiziționarea de pelete în Alsacia (68) sau peste Rin




de Niouk » 20/01/08, 20:56

Bonsoir,

Caut un plan bun pentru a cumpăra peletele. Până acum, am obținut de la Alsace Pellets. Dar ce creștere a prețurilor de la toamna anului 2006.

Cunoașteți un alt distribuitor în Alsacia sau în Germania?

Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturi.

Niouk
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Achiziționarea de pelete în Alsacia (68) sau peste Rin




de Did67 » 20/01/08, 21:55

Niouk a scris:Bonsoir,

Caut un plan bun pentru a cumpăra peletele. Până acum, am obținut de la Alsace Pellets. Dar ce creștere a prețurilor de la toamna anului 2006.

Cunoașteți un alt distribuitor în Alsacia sau în Germania?


Tocmai l-am livrat de la Schellinger, Germania, la 174,80 € incl. Taxă pe tonă (dacă mai mult de 7 t) + 29 € incl. Livrare gratuită pe o rază de 200 km de Freiburg (Freiburg în Breisgau).


telefon: (0) 751 56 09 40

Cod: Selectați toate

info@schellinger-kg.de


www.schellinger-kg.de

Singura problemă: nimeni nu vorbește franceză acasă; este mai bine să fii bilingv!

Reprezentantul German Pellets - un foarte mare producător german - este compania VOGEL din Truchtersheim din Bas-Rhin. Prețul a fost de 199 € - cred că include TVA. Informații de verificat.

În ambele cazuri, acestea sunt pelete certificate Din +.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 20/01/08, 22:56

Câteva gânduri despre prețul peletelor

Părinții mei mi-au spus că steaua era la 80 € în Alsacia în această iarnă ... mai scump decât păcura în comparație cu energia brută (și, prin urmare, bcp mai scump în energie utilă ...)

Logarii se iau ca emiri? În orice caz, se potrivesc cu tancurile la aceste prețuri ... : Evil:

Pentru a reveni la pelete și la cei care au cumpărat o sobă sau mai rău un cazan, sunt destul de îngrijorat de viitorul lor din câteva motive (reci):

a) creșterea cererii și, prin urmare, a prețurilor
b) depozit limitat de rumeguș și deja destul de bine evaluat (aglomerat ...) prin urmare tensiune asupra materiei prime
c) nici o reglementare a prețurilor (pentru moment)
d) calitate cu adevărat standardizată? (Germania ok dar in Franta ???)
e) incapacitatea de a arde lemne într-o sobă cu peleți
f) arderea agropeletelor problematică la puterea mică (<50 kW)

ps: peletele din Alsacia vând păcură ... cum vă așteptați să fie altfel odată cu creșterea prețului peleților? Sunt vânzători, nu verzi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 20/01/08, 23:42

Văd că o tonă de pelete în Germania (certificate și mai ieftine decât în ​​Alsacia) costă la fel ca o tonă de grâu, pe care unii oameni o folosesc drept combustibil ...

: Evil: Negustorii de lemne merită focurile din Bengal ...

Știm că grâul a crescut, dar că a fost mai scump în 80 și s-a înjumătățit între timp. În acest moment, pâinea nu s-a înjumătățit ...
Creșterea actuală este de 2 cenți la prețul unei pâini. Dar morarul și intermediarii se ajută în treacăt.

există cu adevărat obiceiuri rele și disprețuitoare, care ar trebui denunțate de consumatori și suprimate de autoritățile publice.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 21/01/08, 09:47

gegyx a scris: Comercianții de cherestea merită focuri din Bengal ....

40 € pe metru cub de lemn în Moselle (acești alsacieni au fost dintotdeauna dragi!) Și .... 2 până la 4 € / metru cub dacă faci lemnul singur!

gegyx a scris:Știm că grâul a crescut, dar că a fost mai scump în 80 și s-a înjumătățit între timp. În acest moment, pâinea nu s-a înjumătățit ...
Creșterea actuală este de 2 cenți la prețul unei pâini. Dar morarul și intermediarii se ajută în treacăt.

există cu adevărat obiceiuri rele și disprețuitoare, care ar trebui denunțate de consumatori și suprimate de autoritățile publice.


Deviați puțin gegyx, dar sunt complet de acord cu voi. Am urmărit Capital aseară pe M6, au spus că costul materiilor prime pe o baghetă de 1 USD a fost de 16 USD CTS, deci arahide.
În ceea ce privește obiceiurile rele și disprețuitoare, care ar trebui denunțate de consumatori și reprimate de autoritățile publice, acestea sunt din păcate văzute peste tot unde există comerț și tot mai multe; a devenit un sport, aproape o religie pentru a smulge oamenii, de la telefoane mobile și comunicații la pâine, inclusiv echipamente de încălzire, etc.
Trăiască liberalismul!
Ar trebui creat un site pentru a denunța toate acestea, deoarece autoritățile publice nu au niciun interes să pună capăt practicilor care umflă veniturile din TVA și care fac ca organizațiile bancare să funcționeze prin împrumuturi. După cum spune Sarko, pentru a ne crește puterea de cumpărare, trebuie să lucrăm mai mult. Nu i-ar trece prin minte că, prin scăderea prețurilor, astfel încât să devină din nou rezonabile, puterea de cumpărare poate crește; în cele din urmă, a celor care au mici probleme în a-și termina luna, nu a puterii de cumpărare a celor care beneficiază deja foarte mult.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 21/01/08, 10:26

bham a scris:După cum spune Sarko, pentru a ne crește puterea de cumpărare, trebuie să lucrăm mai mult. Nu i-ar trece prin minte că, prin scăderea prețurilor, astfel încât să devină din nou rezonabile, puterea de cumpărare poate crește; în cele din urmă, a celor care au mici probleme în a-și termina luna, nu a puterii de cumpărare a celor care beneficiază deja foarte mult.


Majoritatea oamenilor cred că salariul mare = mare putere de cumpărare ... în timp ce puterea de cumpărare pentru mine este: salariu - cheltuieli.
În taxe mă refer la tot ceea ce este esențial pentru a trăi și a munci: mâncare, chirie, energie, apă și taxe relative pentru muncă (în special transportul).

De exemplu: câștigarea a 300 EUR în plus pentru același loc de muncă în regiunea Parisului și plata suplimentară a chiriei de 300 EUR, câștigul puterii de cumpărare este zero ...

Oamenii sunt prea concentrați asupra contului lor bancar și a salariului și ar trebui să se gândească la transferul calității vieții lor către alte criterii ...

Vezi HDI ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 21/01/08, 10:55

HDI???
În ceea ce privește acuzațiile, acestea sunt și ceea ce doriți să fie; adică atunci când ai un salariu mare, în general ai stilul de viață care merge cu el, chirii mari, mașini mari, mâncare mare, burta mare :D ... etc. Deci, desigur, taxele sunt substanțiale, dar nu sunt aceleași peste tot.
Să spui că cei mai mari câștigători trăiesc mai bine decât ceilalți ...?
A spune că salariile mari aduc mai mult statului în impozite de tot felul .... vastă dezbatere.
Pe scurt, ne îndepărtăm de pelete.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 21/01/08, 11:00

Da, ne îndepărtăm ... dar permiteți-mi să răspund:

Nu cred că poți alege întotdeauna încărcăturile departe de ea ...
De exemplu, la Paris este imposibil să găsești cazare pentru mai puțin de 700 € / lună ... Și totuși sunt convins că oamenii cu salariul minim plătesc acest tip de chirie ...

Dar mâncarea și energia? Creșterea lor este mai rapidă decât salariile ... dar putem alege să nu mâncăm este adevărat ...

IDU = Indicele dezvoltării umane = alternativă la PIB (de m *** e)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 21/01/08, 13:53

Christophe a scris: Da, ne îndepărtăm ... dar permiteți-mi să răspund:

Nu cred că poți alege întotdeauna încărcăturile departe de ea ...
De exemplu, la Paris este imposibil să găsești cazare pentru mai puțin de 700 € / lună ... Și totuși sunt convins că oamenii cu salariul minim plătesc acest tip de chirie ...

Da, dar nu asta am spus, bineînțeles că nu vă puteți alege întotdeauna cheltuielile și chiar mai puțin un salariu minim, vorbeam doar despre salariile mari care, conștiente de puterea lor de cumpărare, decid să te distrezi, casă frumoasă, mașină frumoasă, mâncare bună etc., deci costuri ridicate și, de asemenea, consumator mare.

Christophe a scris: Dar mâncarea și energia? Creșterea lor este mai rapidă decât salariile ... dar putem alege să nu mâncăm este adevărat ...

Desigur, sunt de acord cu tine 100%. Vorbeam doar despre salariile mari și în asta răspundeam doar la postarea ta de la 10:26. Acesta este motivul pentru care am scris:
„Nu i-ar trece niciodată prin cap că, prin scăderea prețurilor, astfel încât să devină din nou rezonabile, puterea de cumpărare poate crește; în cele din urmă, a celor care au puțin probleme să-și termine luna, nu puterea cumpărați de la cei care beneficiază deja foarte mult. "
Christophe a scris:IDU = Indicele dezvoltării umane = alternativă la PIB (de m *** e)

Ați dezvoltat această noțiune care merge pe forum ? Pentru mine este un pic de chineză.
0 x
Niouk
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 20/01/08, 20:51




de Niouk » 21/01/08, 14:16

În primul rând aș dori să mulțumesc lui Did67 pentru informații. Voi încerca să-i contactez cu germanul meu aproximativ pentru a cunoaște tariful pentru 4T.

Apoi, pentru a răspunde celorlalți și ideilor lor de inflație galopantă asupra a tot ce este la modă, v-aș spune că este adevărat că cu cât trece mai mult timp, cu atât simt că am făcut o alegere greșită. prin achiziționarea unui cazan pe peleți.
Nu critic funcționarea cazanului care îmi oferă tot confortul dorit. Dar critic oamenii care spun că nu este scump (cumpărare, primă, operațiune ...). De fapt, de la începerea instalării în septembrie 2006, prețurile peletelor au trecut de la 165 EUR inclusiv impozitul pe tonă (septembrie 2006) la 199 EUR inclusiv impozitul (aprilie 2007) și prețul anunțat când am început să întreb despre subiectul a fost de 120 €.
În acest ritm vom ajunge rapid la prețul păcurii.
Pentru a mă consola, îmi spun că fac un mic gest pentru frumoasa noastră planetă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216