Energia geotermală, nu este convinsă de pachetul aer / apă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
nmujdzic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 15/02/08, 15:49

Energia geotermală, nu este convinsă de pachetul aer / apă




de nmujdzic » 15/02/08, 16:23

Bună ziua, vreau să instalez o pompă de căldură acasă (120 m²). Este o casă veche din piatră, cu pereți groși de cel puțin 40 cm. În prezent sunt pe păcură (1 litri de la 300 noiembrie) cu calorifere din oțel sau aluminiu (?). Unele persoane (inclusiv profesioniștii) recomandă instalarea unei pompe de căldură aer / apă, astfel încât să încălzească apa din radiatoare (în jur de 1 ° C). Poate cineva să-mi explice cum o pompă de căldură aer / apă, care trebuie să încălzească apa la 60 ° C, poate fi mai profitabilă decât o pompă de căldură aer / aer, pe care trebuie să o încălzească aerul, aproximativ 60-20 ° C. Nu trece în mintea mea științifică!
Aș sublinia că locuiesc în Normandia de Jos și că temperaturile, atunci când sunt negative, scad rar sub -1 / -4 ° C. Precizez, de asemenea, că pun geam termopan peste tot (cu un coeficient de 1.4).
Asa de ? Pompa de căldură aer / aer sau aer / apă în cazul meu?
mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 15/02/08, 19:34

salut nmujdic (nu este ușor de reținut!) :şoc:

Pompa de căldură aer-apă are avantajul de a putea înlocui un cazan într-o casă deja dotată cu încălzire centrală
Luna trecută, m-am dus să vizitez un prieten care tocmai a instalat acest tip de echipament, o unitate de aer-apă Mitsubishi, pentru a înlocui vechiul său cazan de ulei.

În ceea ce privește încălzirea, teoretic, încălzirea aerului sau a caloriferelor este aceeași, cantitatea totală de căldură contează. Vorbim despre KiloWattHours pentru a cuantifica această cantitate de căldură, sau altfel KiloWatt pentru putere instantanee.
În ceea ce privește confortul, este clar că încălzirea cu radiatoare inerțiale este mai bună, deoarece există puțină radiație în plus față de convecție și, mai presus de toate, nu există circulație a aerului cald forțat.
În ceea ce privește performanța instalației, trebuie să fim atenți la promisiuni, deoarece încălzirea apei la 60 ° degradează performanța pompei. Mai bine să încălziți constant la 40 ° decât 60 ° intermitent.
De asemenea, trebuie să știți că, în cazul unei scăderi accentuate a temperaturii exterioare, este o rezistență care va încălzi direct apa și acolo consumul electric zboară.
A te gândi la fântâna canadiană din fața schimbătorului de căldură exterior înseamnă să planifici inteligent acest scenariu.

Ultimul lucru, intenționați să faceți o izolație suplimentară?

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79119
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 15/02/08, 19:37

Ai dreptate să te îndoiești!

Mulți PRO nici măcar nu știu ce vă vând pentru că pentru a încălzi la 60 ° C cu o pompă de căldură cu aer, o rezistență se poate descurca mai bine ...

Iată două linkuri de citit în detaliu înainte de a „investi” (mai ales într-o investiție care poate să nu fie una):

https://www.econologie.com/pompes-a-chal ... -3534.html

Și mai ales acest document tehnic cu o mulțime de curbe de randament: https://www.econologie.com/la-technologi ... -3389.html
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 15/02/08, 20:29

bonjour
Poate cineva să-mi explice cum o pompă de căldură aer / apă, care trebuie să încălzească apa la 60 ° C, poate fi mai profitabilă decât o pompă de căldură aer / aer, pe care trebuie să o încălzească aerul, aproximativ 20-30 ° C. Nu trece în mintea mea științifică!


Acceptarea completă a încălzirii apei la 60 c cu o pompă de căldură este o absurditate, performanța se degradează în funcție de tipul de freon la 40 ca 45c și la 60c nu este nici măcar 1,5 atunci când se ia o rezistență electrică pură ceea ce să funcționeze o centrală pe gaz ..
Mi-am încălzit apa menajeră (Balon) iarna timp de câțiva ani în acest fel la 45c mă opresc și elementele electrice preiau (este profitabil când apa iarna este la 8c crește rapid la 30c, randamentul este de ordinul 3)

Pentru clima dvs., o pompă de căldură aer-aer este cea mai simplă, în plus vara sunt reversibile pentru aer condiționat
Iarna, iese la 32 sau 36c în orificiile de ventilație, dar volumul de aer este important, acest lucru nu are nimic de-a face cu restricțiile și de a ridica ieșirea de aer la 40c ceea ce afectează performanța mașinii.
Vara, fac aerul condiționat și, pe de altă parte, îmi fac apa caldă menajeră, un schimbător de freon de apă simplu la ieșirea compresorului pentru rezervor și o pompă de circulație pe care o activez doar în aerul condiționat,
vara, când am aer condiționat, fac două rezervoare de apă de 60 de litri de apă fierbinte pe zi, de fapt, când este cald, nu-mi pot consuma apa fierbinte.


André
0 x
nmujdzic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 15/02/08, 15:49




de nmujdzic » 15/02/08, 23:18

În ceea ce privește confortul, este clar că încălzirea cu radiatoare de inerție este mai bună, deoarece există puțină radiație în plus față de convecție și, mai presus de toate, nu există circulație a aerului cald forțat.


De ce „mai ales fără circulație a aerului pulsat fierbinte”? Este plăcut să simți aer cald, nu-i așa?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 16/02/08, 00:26

bonjour
nmujdzic a scris:De ce „mai ales fără circulație a aerului pulsat fierbinte”? Este plăcut să simți aer cald, nu-i așa?


Cum se face o aer condiționat cu sistem de apă?
La început aveam dreptate așa, doar un sistem de încălzire bun, deoarece sistemul este reversibil o simplă electrovalvă
face ambele, după ce l-am gustat în zilele fierbinți de vară ude, cred că aș păstra sistemul mai mult pentru aerul condiționat ..

Primul lucru pe care trebuie să-l faci în casele tale este să investești în izolare ce consum de păcură ar oferi cu -20 ca în mod regulat? iarna începe la mijlocul lunii noiembrie și se termină la începutul lunii aprilie.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 16/02/08, 08:09

bonjour

Răspuns la nmujdzic

Dacă citiți subiectul acestui forum pe pompele de căldură, puteți găsi mărturia unei persoane echipate cu despicături atunci când avea o instalație clasică de încălzire centrală
Iată ce a scris el (COU)

Sunt foarte dezamăgit de pompa de căldură pe care tocmai am instalat-o: nu se încălzește bine, face zgomot de vânt în casă; agită aerul toată ziua pentru un rezultat atât de mic! cazanul meu pe bază de petrol provoacă frig.
Într-o lună am consumat 250 EUR de electr cu CAP
față de 450 de combustibil. 200 eur ori 4 luni de iarnă = 800 euro economii pe an. pentru 14000 euro investiție. În acest ritm PAC este amortizat în 10 ani (credit fiscal 4000). EDF care câștigă acum! Și bancherul meu care mi-a acordat împrumutul de 6%. Și am doar yuex-ul meu să plâng cu lacrimi (nici măcar fierbinte!)



A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 16/02/08, 11:48

looping a scris:bonjour

Răspuns la nmujdzic

Dacă citiți subiectul acestui forum pe pompele de căldură, puteți găsi mărturia unei persoane echipate cu despicături atunci când avea o instalație clasică de încălzire centrală
Iată ce a scris el (COU)

Sunt foarte dezamăgit de pompa de căldură pe care tocmai am instalat-o: nu se încălzește bine, face zgomot de vânt în casă; agită aerul toată ziua pentru un rezultat atât de mic! cazanul meu pe bază de petrol provoacă frig.
Într-o lună am consumat 250 EUR de electr cu CAP
față de 450 de combustibil. 200 eur ori 4 luni de iarnă = 800 euro economii pe an. pentru 14000 euro investiție. În acest ritm PAC este amortizat în 10 ani (credit fiscal 4000). EDF care câștigă acum! Și bancherul meu care mi-a acordat împrumutul de 6%. Și am doar yuex-ul meu să plâng cu lacrimi (nici măcar fierbinte!)



A+

Idealul este încălzire prin pardoseală cu temperatură scăzută cu un cazan (condensare dacă este posibil) ...... de fapt punem ceea ce vrem: lemn, pelete, gaz, păcură, colectoare solare (în plus) ..... PAC apă-apă (dacă există suficientă apă în subsol și un debit bun) .....

Pompa de căldură aer-aer va fi eliminată: am avut deja mai multe mărturii confirmatoare.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 16/02/08, 23:42

Este ideală încălzirea prin pardoseală?
Putem găsi argumente care îi sunt nefavorabile

Primul este în renovare, nu este ușor să rupi cel existent pentru a reface podeaua și pereții despărțitori interiori

Al doilea este energia gri cheltuită pentru a turna o placă de beton cu grosimea de 20 cm. În plus, concret, sunt împotriva. Nu este detașabil, nici reciclabil, dificil de modificat

Al treilea este dificultatea de a gestiona rapid variațiile de temperatură în casă.

În ceea ce privește energia electrică necesară funcționării unei pompe de căldură, este adevărat că există o controversă perfect justificată deoarece, în Franța, aceasta este produsă în principal de energie nucleară. În alte țări, provine din alți combustibili fosili, ceea ce nu este mult mai bun.

Cu toate acestea, este adevărat că pompa de căldură este o principiu genial care transformă energia mecanică (compresorul) în căldură, prin captarea caloriilor într-o sursă „rece”.
Dacă ar exista destule centrale hidroelectrice sau turbine eoliene, discuția s-ar încheia acolo.

Rămâne prețul echipamentului, suprasolicitat foarte mult de către instalatorii care știu foarte bine cum să exploateze imaginea transmisă de această tehnologie și, mai mult, apărată de stat cu mari subvenții.

Pentru mine, în renovare, cea mai puțin proastă alegere pentru o instalație de încălzire centrală existentă și după ce am făcut maxim în izolație (exterior când este posibil) este să investesc în colectoare solare cu un tampon termic ridicat mare. Temperatura și păstrarea cazanului (ulei , gaz sau lemn) pentru a furniza căldură suplimentară atunci când este necesar.
Mă gândesc serios la casa mea, dar trebuie să rezolv problema temperaturilor ridicate (50 până la 60 °) pentru caloriferele mele clasice.
Am început un subiect pe acest subiect, dar, din păcate, fără să fi simțit un mare entuziasm din partea experților în acest sens forum .

https://www.econologie.com/forums/tampon-the ... 10-10.html

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 17/02/08, 23:46

Pentru mine, în renovare, cea mai puțin proastă alegere pentru o instalație de încălzire centrală existentă și după ce am făcut maxim în izolație (exterior când este posibil) este să investesc în colectoare solare cu un tampon termic ridicat mare. Temperatura și păstrarea cazanului (ulei , gaz sau lemn) pentru a furniza căldură suplimentară atunci când este necesar.
Mă gândesc serios la casa mea, dar trebuie să rezolv problema temperaturilor ridicate (50 până la 60 °) pentru caloriferele mele clasice.
Am început un subiect pe acest subiect, dar, din păcate, fără să fi simțit un mare entuziasm din partea experților în acest sens forum .

Adică mai degrabă:

În primul rând: utilizarea cazanului

Al doilea: supliment cu colectoare solare ...... când este suficient soare ...... și un tampon termic bun.

Aveți și un exemplu foarte bun cu instalarea lui Christophe => întrebați-l dacă își poate încălzi casa cu tamponul său termic de 70 m3 de apă și 70 m2 de colectoare solare?

Tamponul său variază între 21 și 30 ° C aproximativ (maxim atins în mod excepțional după 2 săptămâni de soare în Europa! Vă mulțumim pentru presiune ridicată).

Cred că visezi puțin.

În ceea ce privește podeaua încălzită, o putem discuta: dezavantajul este inerția, dar poate fi un avantaj să stochezi acolo calorii cu colectoare solare în timpul zilei și să menții solul suficient de cald până dimineața următoare și să pleci cu soare dacă este prezent.

Pentru aceasta, putem folosi solar direct: senzor pentru încălzirea prin pardoseală ..... este o soluție propusă de un instalator situat în Alpi.

Verificați dacă nu este și o idee bună:
https://www.econologie.com/forums/une-superb ... t4809.html
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 306