Dosarul negru al energiilor verzi cu știința și viața

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01

Dosarul negru al energiilor verzi cu știința și viața




de toto65 » 12/03/08, 23:41

1) Acest subiect se referă la folderul negru al energiilor verzi publicate în Science and Life of March 2008, care sunt câteva extrase.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

2) Galesc ca un tip sărac să ascult emisia Franței inter pe fișierul științei și al vieții pe energiile verzi.
Spectacolul a fost mediu, dar aș dori să ascult din nou și să fac un comentariu mai construit.
http://www.radiofrance.fr/franceinter/e ... p?id=64672
asa o fac:
Imagine

Imagine

Aș dori ceva ajutor, am încercat mai multe metode, dar nu pot. Nu inteleg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 13/03/08, 06:03

Buna toto.
Ei bine, am dat clic pe (re) ascultă într-un singur clic> ascultă programul din 8 martie 2008 și funcționează !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/03/08, 09:57

Cred că MisterLoxo este echipat cu software pentru extragerea fluxurilor audio.

Dacă kk1 a reușit să-l obțină în mp3, îl voi pune pe site.

Încă nu am citit acest fișier, dar din ceea ce am auzit pe scurt pe forum, se pare că S&V acordă o prioritate combustibililor fosili spunând că, în orice caz, energiile regenerabile nu vor putea furniza niciodată consumul nostru actual de energie.

Un pic ușor pentru o revistă „științifică” ... Știința evoluează constant, cu excepția cazului în care lobbyiștii nu sunt acolo pentru a o preveni ... cel puțin încetini evoluția ei ...

Acest lobby începe cu un lobbysim intelectual, prin urmare, prin furnizarea de informații înșelătoare publicului ... : Roll: : Roll:

Un cuvânt pentru tine ...
Dernière édition alin Christophe 23 / 06 / 08, 12: 54, editate 1 ori.
0 x
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 13/03/08, 12:01

Pe de altă parte, nu-mi place nici politicienii să cumpere o imagine a ecologilor prin plasarea câtorva turbine eoliene știind bine că sunt inutile în comparație cu o centrală nucleară.

Știința evoluează permanent, cu excepția cazului în care lobbyiștii nu sunt acolo pentru a o opri

De când a fost descoperit, fotonul are întotdeauna masa zero. Oare pentru că un hol l-a împiedicat să i se dea o masă?

Trebuie să fii atent la acest tip de propoziție. Raționamentul științific trebuie să se bazeze pe starea de cunoaștere, nu pe ceea ce sperăm să se schimbe.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/03/08, 12:06

+ 1 cu politician și vânt. Mai mult, cu cât mai mulți politicieni investesc în energii regenerabile. Așa se explică de ce (printre altele) doparea cu apă, mult mai mult interes ecologic doar foarte puțin: nu se vede ...

În ceea ce privește aluzia științifică / lobby, aceasta a vizat cercetarea aplicată și nu cercetarea de bază, desigur ...

Exemplu: este posibil să nu fi văzut 2 zile în lume în conformitate cu Monsanto, deoarece a fost una dintre concluziile acestui raport (un documentar puțin contestabil prin orientarea și angajamentul său, dar nu este subiectul).

Și cum spui: faptele sunt fapte atunci când unii oameni de știință din universitate au creditele tăiate (sau, mai rău, stilul lor le-a discreditat onoarea!) pentru că îndrăznesc să spună adevărul despre rezultatele lor de cercetare „negative” la OMG-uri Îi spun lobby.

Întâmplător, aceleași metode se folosesc pentru studii asupra GSM și poluarea electromagnetică ... Nici nu vorbesc despre dopajul cu apă, care este pur și simplu ignorat ...
0 x
Louhac
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 05/09/07, 10:39

pentru a răspunde la întrebarea pusă ...




de Louhac » 13/03/08, 14:07

Ai nevoie de un jucător real pentru a asculta programul din arhivă de pe site-ul emisiunii.
În caz contrar, vă puteți abona (gratuit) la podcast-ul CO2 mon amour de pe site-ul emisiunii sau din magazinul iTunes (faceți clic în dreapta jos pe „directorul podcasturilor”). La rândul meu, am ascultat doar prima jumătate a programului și ideea nu părea să fie apărarea combustibililor fosili, nu este genul lui Denis Cheyssoux. El a explicat că titlul S&V este provocator, dar în realitate este vorba de a arăta cealaltă față a monedei anumitor surse regenerabile, astfel încât să nu ne gândim să păstrăm modul actual de viață bazându-ne pe surse regenerabile și pe cel al toată energia cea mai bună este cea care nu este consumată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 13/03/08, 14:35

Am putut să-l ascult integral, am păstrat, pentru moment, numele companiilor „pioniere”:
-Capacitate de putere care, în ceea ce privește cogenerarea gazelor, ar fi crescut randamentul de cogenerare industrială 30% la o cogenerare internă de 80%? dar cred că sunt deja numerele pe care le dă Chris.
Le-ar dori să dezvolte celula de combustibil intern
http://translate.google.com/translate?h ... r%26sa%3DG

-Naskeo, companie franceză specializată în digestia anaerobă
http://www.naskeo.com/

-H3E, compania franceză și Auvergnate care a dezvoltat o nouă turbină hidraulică, aqualienne
http://www.h3e.fr/site_h3e/plaquette_co ... le_v.6.pdf et

https://www.econologie.com/forums/hydrauliqu ... 48-20.html

-Sarb pentru baterii cu litiu

-Sola perenie pentru fotovoltaică
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 13/03/08, 16:22

Trebuie să citiți fișierul S&V înainte de a discuta în vid ... : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/03/08, 16:31

Nu este fals Chatam! :)

L-ai citit? Turlututu!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/03/08, 17:54

Ei bine, am zburat peste articolul în cauză, arată destul de bine negaționiste la fel și mai presus de toate nu vorbește Criterii CO2 și rentabilitate ... Puțină lumină, nu?

CO2 nu ar trebui să devină singurul criteriu politic de alegere a unei energii, dacă nu-i pare rău, dar nuclearul ar fi cea mai avantajoasă energie regenerabilă dintre toate !!

Aștept să ascult emisiunea France Inter pentru a avea în vedere fișierul „complet” ... dar pentru moment nu este foarte bine pentru că, chiar dacă regenerabilele sunt departe de a fi ideale, este necesar comparați ceea ce este comparabil.

Dar, din nou, mă tem că S&V nu și-a făcut treaba corect: Unde sunt cupoanele economice sociale ale petrolului și gazului? Război și crime împotriva umanității petrolului și gazului la ce prețuri? Dar CO2 și costurile indirecte de mediu ale combustibililor fosili? Întreaga regiune a făcut ravagii (alberta) cât costă generația viitoare? Etc etc ...

Este mult mai ușor să te ascunzi în spatele singurului „CO2” și al rentabilității pur financiare, fără a lua în considerare totul ...

Pe scurt, un fișier care mi se pare foarte limitativ pentru o recenzie „mare” ...
Dernière édition alin Christophe 23 / 06 / 08, 12: 51, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 282