Generator termoacustic

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes

Generator termoacustic




de NLC » 29/03/08, 19:17

Bine, arunc asta aici, nu m-am uitat cu adevărat, nu am timp, dar o veți putea face pentru că subiectul mi se pare foarte interesant:

Știm că pe 1000W pe metru pătrat de energie solară, cu un panou fotovoltaic nu recuperăm mult (randament între 10 și 15% aproximativ, nu-i așa?).

În plus, celulele fotovoltaice sunt scumpe.

Pe de altă parte, un colector solar termic este mai puțin costisitor și recuperează mai bine energia solară. Problema este că este sub formă de căldură, care este greu de transformat în electricitate. Unii o fac oricum, cu concentrație solară și un motor Stirling cuplat la un generator.

Dar este foarte complex și costisitor din cauza mecanicii în mișcare.
există, de asemenea, o modalitate de a converti căldura cu un modul peltier, dar am văzut la un alt subiect că performanța este slabă

Nu cu mult timp în urmă, mi s-a spus despre efectul termoacustic, pe care nu îl cunoșteam. Suflanții de sticlă au descoperit acest lucru, practic o diferență de temperatură poate provoca un sunet.

Printr-un sistem de rezonanță și unde staționare, acest sunet poate fi folosit pentru a face frig sau pentru a genera electricitate.

Există, de asemenea, frigidere care utilizează acest proces. Dar, din moment ce este reversibil, putem genera electricitate dintr-o diferență de temperatură.

Încă nu am înțeles pe deplin principiul, dar din ceea ce am înțeles, deoarece sunetul este o succesiune de presiuni și depresiuni, temperatura gazului variază în vârfurile de presiune și în jgheaburi.

Cu efectul rezonanței și al valurilor staționare, ajungem la un ciclu carnot și echivalentul unui motor stirling, dar fără nicio parte în mișcare.

Practic, cu acest sistem, dacă este injectat un sunet în acesta, acesta extrage căldura din sursa rece către sursa fierbinte (funcționând într-un frigider). Și dacă facem invers, puneți o sursă fierbinte pe o parte și o sursă rece pe cealaltă, produce un sunet care poate fi transformat în electricitate.

Vă voi lăsa să mai săpați puțin, dar navigând rapid pe net am văzut că sunt deja câțiva cercetători la fața locului. Am văzut și elevi care lucrează la fenomen și se dovedește că este foarte ușor de implementat!

Nu știu dacă voi putea urmări foarte mult și particip la subiect pentru că nu am mult timp liber, dar voi încerca oricum!

Să te citesc! :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 30/03/08, 01:17

Un punct de plecare interesant și un videoclip demonstrativ puțin mai jos: http://www.io.com/~frg/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 30/03/08, 19:22

Pălăriile pentru tenacitatea și transformarea bicicletei.
http://chaenel.free.fr/cmsimple/?Econom ... 9lectrique

Este adevărat că pentru a face Savenay / Nantes pe calea rapidă, este mai bine să treci la nivelul următor.
Ai de gând să o duci la Mine când ai terminat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 30/03/08, 19:31

Da! 8)
De fapt, nu prea am de ales, pentru că este un 500 și nu am permis de motocicletă, trebuie să reușesc imperativ să îl omologez în categoria 11kW (15cp), să îl conduc cu mașina de înmatriculare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 30/03/08, 23:16

Pălărie pentru lucru pe șasiu motocicletă
Abia aștept să citesc mai multe

Pentru termoacustică, am citit un articol pe această temă
trebuie să mergem mai departe pe subiect, nu am înțeles totul
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 31/03/08, 08:24

Am început să înțeleg ce se întâmplă, dar apoi la nivelul calculelor pe care vrem să le vedem, acolo ridic un belin .....: Cheesy:

Practic pe unda acustică, în vârfurile de presiune, gazul crește în temperatură și furnizează căldură stratului limită a ceea ce ei numesc „stiva”, iar în jgheaburile de presiune gazul se răcește și se extrage încălziți la stratul limită. Și apoi funcționează pas cu pas, ca un rând de voluntari care trec găleți de apă.
Pe o parte a „stivei” punem schimbătorul la cald, pe cealaltă schimbătorul la rece.

Este destul de bine explicat aici: http://thermoacoustique.free.fr/

„Stiva” este de fapt o multitudine de plăci subțiri stivuite pentru a lăsa sunetul să treacă, dar pentru a crea straturi limită (un fel de piele), care vor permite conducerea căldurii.

Pe acest site folosește un convertor catalitic ceramic, iar pe un alt site l-au realizat cu un film de câțiva microni înfășurat pe sine și ale cărui înfășurări sunt distanțate de linia de pescuit.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 31/03/08, 10:01

Da, am înțeles teoria corect, trebuie să reglați frecvența la pasul schimbătorului

și cu cât este mai mare presiunea, cu atât este mai mare amplitudinea

aproximativ, un HP într-un volum închis sub presiune și un schimbător al cărui pas este adaptat la frecvența preconizată, cu un pas fierbinte și un pas rece și, aparent, este reversibil

http://thermoacoustique.free.fr/

Dar unde ridic, este pe link-ul pe care îl dai în partea de sus, cu plăcile pe care le încălzim, o tensiune iese direct și, dacă citesc corect, este vorba despre piezo

Aplicație solară:
http://www.ginjfo.com/Publics/Actualite ... C3%A9.html
Potrivit Symko, un astfel de dispozitiv ar putea optimiza eficiența panourilor solare care variază pentru moment între 20% (pentru piața de masă) și 40% și ar putea fi apoi mărită dincolo de 50%.

Imagine
Dernière édition alin Capt_Maloche 31 / 03 / 08, 10: 39, editate 2 ori.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 31/03/08, 10:12

De fapt, efectul este reversibil, deci, mai degrabă decât să trimitem un sunet în sistem pentru a crea frig, putem exploata diferența de temperatură sursă fierbinte / sursă rece pentru a crea sau amplifica un sunet, care apoi creează curent prin intermediul „intermediar al unui fel de HP sau al unui piezo.

http://www.io.com/%7Efrg/history.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 31/03/08, 12:12

Bună Nlc și căpitanul Maloch!

Capt_Maloche a scris:Aplicație solară:
http://www.ginjfo.com/Publics/Actualite ... C3%A9.html
Potrivit Symko, un astfel de dispozitiv ar putea optimiza eficiența panourilor solare care variază pentru moment între 20% (pentru piața de masă) și 40% și ar putea fi apoi mărită dincolo de 50%.



„Eficiența transformării undelor sonore în electricitate este destul de bună, doar 20% din energia sonoră se pierde, pe de altă parte, eficiența generală, de la căldură la electricitate, ar putea fi de 20 până la 25%, potrivit Orest Symko De fapt, cu cât diferența de temperatură dintre sursa de căldură și cilindru este mai mare, cu atât este mai bună eficiența. "

Mă uit la caz ... Știți că capcana hipertermică a radiației solare directe (PHRSD, brevet SYCAMOREAN) are 90% eficiență de captare termică la 1000 ° C ...

Încă mă tem că acest sistem nu va atinge performanțele unui ciclu Stirling bun. Pe de altă parte, pentru o aplicație într-o persoană fizică, poate fi mai puțin eficientă, dar mai economică de cumpărat, deoarece fabricarea pare a fi fără piese mobile ...

În cele din urmă, în toate acestea, găsesc că condiționalul este folosit prea des și principiul nu este explicat clar ...

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 31/03/08, 12:43

Remundo a scris:În cele din urmă, în toate acestea, găsesc că condiționalul este folosit prea des și principiul nu este explicat clar ...
@+


Uită-te pe această pagină: http://thermoacoustique.free.fr/effetth ... stique.htm

Explicațiile sunt succinte, dar ajungem să înțelegem cum funcționează.
Și uitați-vă la experiența din partea de jos a paginii: o eprubetă, o bucată de ceramică recuperată dintr-un convertor catalitic, un rezistor de încălzire și ansamblul scuipă 100dB!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 285