Turbina eoliană a lui Philippe Starck

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai

Turbina eoliană a lui Philippe Starck




de Willaupuis » 30/04/08, 17:14

aici este o copie a unui articol care poate fi găsit pe internet, știe cineva ceva mai mult?

LE FIGARO. - Cum ați ajuns la „ecologia democratică”?

Philippe STARCK. - Am petrecut douăzeci și cinci de ani din viața mea inventând, luptând și aplicând conceptul - care la acea vreme era revoluționar - de „design democratic”. Adică, pentru a încerca să oferi cel mai bun număr maxim de persoane, pentru a crește calitatea și a reduce prețurile. Dar, dacă acum 25 de ani, am putea vorbi despre calitatea designului unui scaun, astăzi există alte urgențe decât designul. Provocări pentru care mintile creative trebuie să se mobilizeze. Mi-am folosit cunoștințele, încăpățânarea și naivitatea pentru a relua procesul de proiectare democratică - un spirit oarecum rebel, subversiv, cu adevărat politic - și a inventat acest nou concept de ecologie democratică.

Pentru că ecologia ar fi încă rezervată pentru o minoritate?

Chiar dacă majoritatea oamenilor se simt preocupați, ecologia rămâne o abstractizare relativ inaccesibilă. Își sortează coșul de gunoi, face un duș în loc de baie, oprește comutatoarele de lumină - cam asta poate face o persoană obișnuită. Dar pentru a intra în lupta ecologică cu acte de economie reală și producție de energie, începe să fie complex. Asta mă interesează. De aceea am creat acum câteva luni, împreună cu grupul italian Pramac (1), un departament de înaltă tehnologie pentru democratizarea energiei. Primul nostru obiectiv este de a crea o turbină eoliană individuală la prețuri accesibile și democratice (2).

La ce cerere răspunde ea?

Răspunde la un scenariu care mă interesează enorm. Imaginați-vă omul care practică - din păcate - cea mai obișnuită distracție din societatea noastră de consum: mergând la supermarket sâmbătă să cumpere un gadget inutil. În loc de un radio auto, va vedea o rafină eoliană de dorit pe raft și își va spune că este și mai frumos. Merită 300-400 de euro (nu știm încă prețul exact), adică ce cheltuie pe articole inutile. Va pleca cu o cutie pe care o va putea purta singur în mână și o va pune în mașină - ceea ce este important. Acasă va urca pe acoperișul său și în câteva minute, datorită câtorva cleme, își va repara turbina eoliană. Acolo, el este fericit pentru că economisește energie și bani și face parte din marea luptă globală de astăzi: produce energie! Nu vă voi ascunde că, dacă aș face-o, aș fi mândru de asta.

La ce economii de energie ne putem aștepta?

În funcție de dimensiunea sa - există 6 - se ocupă între 10% și 60% din necesarul individual de energie. Și întrucât este un obiect popular, care va vinde milioane de exemplare, poate avea un impact real ... Nu toată lumea practică ecologia din altruism. M-am dus în căutarea egoistului, spunându-le: „Veți economisi bani, dar îi veți câștiga; pentru că, atunci când sunteți în vacanță, vă veți trimite energia înapoi la rețeaua care o va cumpăra de la dvs. ”

Turbinele eoliene sunt însă disputate pentru estetica lor ...

Dacă obiectul va avea succes, vor exista mii de copii ale acestuia și oamenii vor avea o respingere spunând „Acest lucru este urât”, ca și cum ar fi această respingere prostească a câmpurilor gigantice ale turbinei eoliene. Dar am putut face o turbină eoliană aproape invizibilă. Pentru că vedem doar reflexiile. Este o sculptură modernă uimitoare. Și, în masă, la scara unui peisaj, acesta dispare complet. Când veți vedea un sat în depărtare, nu veți observa niciodată turbinele eoliene și, când vă veți apropia foarte mult, veți spune: „O, este un obiect frumos”, frumos pentru că este total derivat din funcție și tras de vânt.

Nu este acest angajament ecologic și un mod de a rămâne în ton cu vremurile?

Pentru mine nu datează de astăzi! Amintiți-vă GoodGoods, catalogul non-produselor destinate non-consumatorilor viitoarei piețe morale, care descria tot ceea ce se întâmplă acum și tot ce se va întâmpla mâine. Aruncați o privire la casa din lemn 3 Suisses, de vânzare prin corespondență. A fost un precursor, deși a fost criticat foarte mult la acea vreme. Uită-te la compania mea de alimente ecologice OAO, înființată acum peste cincisprezece ani! Am fost mereu în el, deși am ajuns întotdeauna prea devreme. Dar acesta este rolul meu, deci nu este mare lucru. Astăzi, urgența a ajuns la mine, este perfect! Chiar și industriașii cred că vor câștiga bani cu asta și asta este minunat. La fel ca președintele General Electric, care a spus că acum compania sa se concentrează în totalitate pe ecologie, nu pentru frumusețea sufletului, ci pentru că este treaba de mâine. Cu cât câștigă mai mulți oameni, cu atât vor investi mai mult în găsirea de soluții.

Și tu, mai ai și alte proiecte cu Pramac?

Dezvoltăm o mașină electrică cu tehnologii revoluționare și finalizăm bărci total solare, sau hibrizi solare-hidrogen, pentru a răspunde la poluarea cauzată de explozia din sporturile nautice. Pentru aceasta am proiectat o gamă de bărci accesibile și foarte sexy, cu o carenă care economisește energie și, mai presus de toate, nu face multe valuri. Este important, deoarece aceste bărci vor fi puse în funcțiune în Veneția, un oraș amenințat de bărci cu motor. Acestea vor fi livrate mai întâi la hoteluri mari precum Bauer. Ce este bun pentru Veneția este bun pentru restul lumii! De asemenea, dezvoltăm panouri fotovoltaice transparente pe care pot fi imprimate desene.
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16097
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5232




de Remundo » 30/04/08, 17:31

ar arăta ca ceea ce este în clădire
Imagine

Un fel de Savonius în pexiglas ... de continuat 8)

văzut pe:
http://www.unhomme.fr/page-al-eolienne_ ... 04087.html
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16097
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5232




de Remundo » 30/04/08, 17:35

Ah, am mai bine, un fel de biplan elicoidal cu axă de rotație verticală
Imagine

Randament ??? :?
Dernière édition alin Remundo 30 / 04 / 08, 22: 34, editate 1 ori.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 30/04/08, 17:45

10 până la 60% acoperirea nevoilor ... cu o turbină eoliană la 400 de euro? Dar desigur ... nu este un pic o minciună, nu-i așa?
Sau se referă doar la iluminat și presupunând că prețul include tamponarea energiei :) Putem visa întotdeauna ...

Ah, cu excepția cazului în care prețul este DOAR turbina eoliană (palele ... dacă preferați) ... : Mrgreen:

ps: un mare designer care vorbește despre obiecte inutile este încă amuzant ... : Cheesy:
Dernière édition alin Christophe 01 / 05 / 08, 11: 57, editate 1 ori.
0 x
kairos
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 05/12/05, 21:59




de kairos » 30/04/08, 20:28

"este un obiect popular, care va vinde milioane de exemplare"

Oricum este optimist. Se crede că producția la scară largă ar trebui să permită reducerea costurilor.
0 x
jc-Tergal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 98
Înregistrare: 12/03/07, 00:53




de jc-Tergal » 30/04/08, 20:48

este greu de spus, dar dacă vrem să se dezvolte ecologia, avem nevoie de o industrie pe scară largă pentru a reduce costurile, dar ce impact va avea acest lucru în cele din urmă asupra lucrătorilor, exact ecologia. .. Sa cred ca vom avea nevoie de reclame care sa vanda aceste produse de parca ar vinde masini ma irita la un punct !!! Dar putem spune că este un rău necesar !! :|
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 01/05/08, 12:09

jc-tergal a scris:este greu de spus, dar dacă vrem să se dezvolte ecologia, avem nevoie de o industrie pe scară largă pentru a reduce costurile


Da, cu excepția teoriei ... în practică, rareori funcționează ...


Exemplu practic: în prezent toți instalatorii și producătorii de energie solară sunt mai mult sau mai puțin copleșiți față de câțiva ani în urmă, suntem de acord? Aș spune că trebuie să vândă de 10 ori mai multe panouri decât acum 10 ani ...

Au scăzut prețurile panourilor? Dimpotrivă, cred mai degrabă că s-au aliniat la prețul energiei ... Atât de bine ... acest tip de comportament este destul de enervant pentru mine ... dar hei este sistemul ...
0 x
jc-Tergal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 98
Înregistrare: 12/03/07, 00:53




de jc-Tergal » 01/05/08, 13:30

Înțeleg că toate panourile merg în Germania și puține în Franța, unde există o cerere destul de limitată, astfel încât prețurile rămân „franceze” conform legii cererii și ofertei, nu?

Nu luăm în considerare prețurile din Germania, dar trebuie să merite mai mult decât în ​​Franța !!

Oricum, din fericire există site-uri precum economie, deoarece avem un număr maxim de informații pentru auto-construcție și o mulțime de opinii, ceea ce ne permite să ocolim întregul sector profesional, care unge bine pe spatele oamenilor motivați de ecologie. Toată lumea nu trebuie să fie pusă în același coș, dar știind că există industrii foarte mari (legate de energiile fosile sau care au un monopol energetic) în spatele micilor profesioniști, se ajunge întotdeauna la același lucru! cu atât mai bine dacă putem face mult noi înșine și evităm, de asemenea, să fim ajutați de stat să facă ceva și este mult mai ieftin !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 01/05/08, 17:10

Dacă Philippe Starck își poate folosi numele pentru a distribui turbine eoliene individuale în număr mare ...
Pe de altă parte, aștept câteva date cuantificate (Puterea, ce avem la 300 €, ...).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 01/05/08, 20:48

Pentru 300 € cred că ai doar lamele :)
Pe scurt, rotorul ...

Designerii sunt întotdeauna amuzanți ... simplifică totul prea mult : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125