Fotografii Cazan cu peleți ökofen: instalare și depozitare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Fotografii Cazan cu peleți ökofen: instalare și depozitare




de Christophe » 29/08/08, 18:11

Iată imaginile sistemului său de încălzire (cazan, arzător, siloz de stocare și livrare de peleți) Peleti (peleti de lemn) care mi-au trimis Did67. Îl las pentru a comenta mai detaliat instalația sa.

Comentariile sunt indicate de Did67 mai jos.

ps: dacă doriți să vedeți o altă instalare, iată un fișier complet pe pelete: Încălzirea prin centrala Pellet, știe totul

A) Livrarea cazanului și a ansamblului

Imagine

Imagine

Imagine

B) Detalii despre arzător

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

C) Schimbător de căldură cu arcuri de curățare

Imagine
Dernière édition alin Christophe 04 / 09 / 08, 12: 17, editate 3 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 29/08/08, 18:18

D) Silozul (autoconstrucție de Didier)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

E) Colector de praf Vortex și livrare rezistentă la praf (în timpul livrării de peleți)

Imagine

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 29/08/08, 18:20

F) Livrare

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 29/08/08, 18:21

Voila!
Asta este „tot” (nu râdeți! Am tot petrecut o oră procesând imaginile și punându-le pe forum!), Avertizez did67 despre această postare și nu ezitați să vă puneți întrebările. Îi va răspunde mai bine decât mine, cu siguranță!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 29/08/08, 21:26

Bonsoir,

asa ca am o intrebare : Cheesy: Aș dori să știu care este scopul colectorului de praf, pentru că nu îl am pe instalația mea?

O seară bună. Helena
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/08/08, 10:32

Frumoasa pere Helen a scris:Bonsoir,

deci am o întrebare: cheesy: aș dori să știu care este scopul colectorului de praf, pentru că nu îl am pe instalația mea?

O seară bună. Helena



În primul rând, salut!

Aspiratorul este omul de livrare care îl asigură. În caz contrar, Okofen oferă un fel de „șosete” mare. Și de aceea trebuie să puneți doi conectori: unul în mijloc pentru a arunca peletele, celălalt lateral pentru a colecta aerul prăfuit, fără a aspira peletele.

Utilitatea este simplă: peletele sunt „suflate” din camion de un volum mare de aer; acest aer este încărcat cu praf; aerul trebuie evacuat din siloz în timp ce reține praful; furnizorul meu folosește, prin urmare, acest tip de aspirator mare.

Nu sunt sigur, dar presupun în plus că aspiratorul extrage mai mult aer decât sufla camionul și astfel silozul este ușor deprimat (deci chiar dacă nu a fost complet impermeabil - a mea este), acest lucru ar împiedica praful să invadeze spațiile ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 30/08/08, 10:44

kikou : Cheesy:

ok multumesc ca am inteles mai bine. Așa că nu am nevoie, deoarece conexiunile pompierului nostru sunt la exterior în curte și când șoferul a venit praf a plecat .... afară : Cheesy: bine, nu uitați să închideți geamurile mașinii sau ale casei : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

În orice caz, frumoasă instalare Didier.

Eu nu o să spun că aștept iarna cu nerăbdare (ar fi o prostie având în vedere că a avut o vară putredă aici), dar aș dori să-mi văd cazanul pe drum.

În orice caz, solarul se transformă și suntem fericiți.

sărutări. Helena
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fotografii Cazan cu peleti ökofen: instalare și stoc




de Did67 » 30/08/08, 10:45

Christophe a scris:Iată imaginile sistemului său de încălzire (cazan, arzător, siloz de stocare și livrare de peleți) Peleti (peleti de lemn) care mi-au trimis Did67. Îl las pentru a comenta mai detaliat instalația sa.


Sigur.

Îmi amintesc întotdeauna că nu promovez un anumit brand. Pentru specialiști, vă reamintesc că acesta este un PESK 15 (condensat) de la Okofen. Prima fotografie arată, de asemenea, condensatorul, „altoit” pe cazan, înainte ca gazul să iasă în coș: gazele sunt „suflate” în jos de un ventilator, împotriva fluxului de retur de apă rece. „Furtunul în stilul mașinii de spălat” este sistemul de clătire a schimbătorului (două clătiri automate pe zi).

Interesul acestor fotografii este de a arăta detalii ascunse de obicei, deoarece instalatorul a fost nevoit să dezasambleze cazanul pentru a inversa silo-releul și a intra în local și, din fericire, am fost oprit (bine, de ghinion: în urma unui infarct!).

Voi comenta imediat ce Christophe îmi va spune cum să o fac.

Și sunt întotdeauna gata să răspund la toate întrebările și să completez cu alte fotografii, care pot specifica un detaliu, în funcție de interesul fiecăruia (fie pe fir, fie prin mp).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 30/08/08, 11:12

E bine că ai instrucțiuni de la MP.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fotografii Cazan cu peleti ökofen: instalare și stoc




de Did67 » 30/08/08, 12:44

Christophe a scris:Iată imaginile sistemului său de încălzire (cazan, arzător, siloz de stocare și livrare de peleți) Peleti (peleti de lemn) care mi-au trimis Did67. Îl las pentru a comenta mai detaliat instalația sa.

A) Livrarea cazanului și a ansamblului

Imagine

partea din spate a cazanului, cu sistemul de condensare: tipul de inel dințat în partea de sus, în jurul căruia este înfășurat cablul electric negru = capătul motorului ventilatorului care impulsionează gazele de eșapament în jos; în partea de jos: ieșirea "ventuzei" pentru evacuarea gazului / alimentarea cu aer exterior (pentru cazul unui ansamblu ventuză); dedesubt, chiar deasupra: racord pentru returul apei reci (împotriva fluxului de gaz); conducta mare cenușie ca o teacă electrică plasată într-o buclă = protecția conexiunii de apă pentru clătire, cu electrovalvă pentru înșurubarea robinetului ...

Imagine

Începerea reasamblării în loc: condensatorul din spate este în poziție și acoperit cu capota lui: în dreapta, ghicim harta și toată electronica încorporată; în centru, corpul cazanului sub izolația sa; alimentarea cu peleți nu este încă în loc (deschidere dreptunghiulară în partea de jos)

Imagine

Silozul cazanului este pe loc; hote au fost predate; în partea de jos, vedem lanțul care duce la: a) sistemul de dozare a peleților la baza silozului; b) șurubul care va transporta peleții în arzător ...

B) Detalii despre arzător

Imagine

Arzătorul „vulcan” Okofen (văzut de sus): la mijloc, sosirea peletelor; două conducte de admisie a aerului (pulsate de un ventilator variabil controlat de computer); sub unghi: sonda termică pentru aprindere (ca un pistol de căldură); de mai sus: ieșirea unei conducte de alimentare cu aer pentru post-combustia gazelor de ardere (alimentează spațiul din jurul arzătorului) ...

Imagine

Sistemul de control al supapei de siguranță "Belimo": se închide automat în cazul unei probleme (inclusiv în cazul unei întreruperi de curent: închidere activată de un arc, deci energie stocată; deschiderea necesită curent); previne orice „flashback” la silozul cazanului în cazul unei anomalii, cum ar fi o întrerupere a curentului ...

Imagine

Detaliu al supapei de siguranță (identic cu un robinet mare din oțel inoxidabil de 1/4 tura) în centru; „panul” din stânga = ventilatorul cu putere variabilă

Imagine

Detaliu fan

C) Schimbător de căldură cu arcuri de curățare

Imagine
Detaliu pe corpul cazanului, fără capac, văzut de sus; cu „turbulatoarele” în care circulă gazele; izvoarele creează turbulențe pentru un schimb mai bun de căldură cu apa care circulă în coroană; sunt animate o dată pe zi pentru a elibera funinginea care se instalează (curățare automată - un motor pentru toate arcurile + compactarea cenușii din scrumieră); vedem în dreapta și în stânga, țevi închise printr-un dop sudat (= prindere, pentru a reduce puterea la 15 kW, din „caroseria” celor 20 kW).

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 194