Turbină hidroelectrică mică 12V pe un curs de apă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Boblamouche
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 07/09/08, 11:29
Locul de amplasare: Ardeche

Turbină hidroelectrică mică 12V pe un curs de apă




de Boblamouche » 07/09/08, 11:59

bonjour,

Am dat peste dumneavoastră forum după câteva cercetări și am crezut că părerea ta va fi de mare ajutor.

Cu un prieten, am dori să facem o turbină mică 12V (alternator auto) care să furnizeze aproximativ 1, sau chiar 2A sau mai multe, dacă este posibil.
turbina ar alimenta o baterie care s-ar tampona.
ne dorim iluminare alimentată (o cabină plus exteriorul) și un radio auto.

Limitările sunt următoarele:

-Budget null (sau aproape, se face doar recuperare)
-În ceea ce privește îngrijorarea ecologică și frumusețea locului, alternatorul / sistemul de turbină trebuie să fie demontabil (pentru a fi îndepărtat atunci când nu există)
- Pasajul apei trebuie să fie natural (baraj natural) sau un pasaj amovibil.

Avantajele:

- Suntem doi și suntem bine motivați
- Fluxul râului este destul de important (voi încerca să pun o imagine dacă doriți)
- Suntem handymen

Am dori să știm cum am putea lua, dacă trebuie să înmulțim mișcarea, ce tip de turbină fabricată și cu ce materiale ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Turbină hidroelectrică mică 12V pe un curs de apă.




de Christophe » 07/09/08, 12:39

Boblamouche a scris:- Fluxul râului este destul de important (voi încerca să pun o imagine dacă doriți)


De aici începeți: un flux fără presiune de alimentare

Puterea hidraulică a unui debit Q cu presiune H (ca înălțimea apei) este următoarea:

P = Q * 1000 * H * 9.81

Cu Q = debitul în m3 / s
H = înălțimea în m de apă

Exemplu: un flux de 100L / s și o cădere de 1m vor furniza o energie potențial recuperabilă de:

P = 1 * 100 * 1 * 9.81 = 981 W dacă captați 100% din debit și aveți randament mașină 100%

În realitate: puteți împărți prin 2 sau 3 (roata de randament până în zori + alternator +% din captarea fluxului).

Uită-te la acest lucru: https://www.econologie.com/forums/construire ... t2820.html

ps: subiect mutat în autoconstruction
0 x
Boblamouche
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 07/09/08, 11:29
Locul de amplasare: Ardeche




de Boblamouche » 07/09/08, 12:58

Mărfuri.

Văzusem deja subiectul. Dar instalarea pe care vrem să o facem este mult, mult mai mică, de aceea am deschis un alt subiect.

dacă nu pentru a vă face o idee, iată teatrul operațiilor:

Imagine

Nivelul debitului, este variabil în timpul anotimpurilor (logic) fotografia de mai sus reprezintă fluxul „normal” vara. Scăderea nivelului, este foarte puțin așa cum puteți vedea. Tocmai am planificat să valorificăm curentul râului construind un tobogan natural pentru a concentra debitul într-o anumită locație. Un fel de cădere, nu?

Și, de unde știi fluxul unui râu ca acesta?

PS: vă mulțumesc că ați mutat subiectul, am postat o cutie prea rapidă!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 07/09/08, 15:36

:? Îmi pun o întrebare:
Faceți un baraj mic? .... e legal? si pestele mic, cum vor trece?
Să spunem că partea legală pe care am înotat-o, dar peștele mic? :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Boblamouche
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 07/09/08, 11:29
Locul de amplasare: Ardeche




de Boblamouche » 07/09/08, 15:49

Nu este un baraj de beton ci în pietre „uscate” cu pietrele recuperate din albia râului ... nimic uriaș și permanent, care va pleca la prima inundație ...

Pe scurt, peștele nu va avea probleme să treacă : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 07/09/08, 16:30

Uită-te la aceste calcule: http://www.pfgtechnologie.be/Energie/Eo ... /index.htm

În cazul dvs. este absolut necesar să cunoașteți viteza medie a fluxului (aș spune 5km / h max? Ce cred specialiștii?).

Apoi, veți putea estima ce suprafață de "presiune" (sau dacă preferați contactul cu apa) de care veți avea nevoie, făcând următoarele raționamente în sens invers:

date:

Memento: (10 Newtons = aproximativ 1 Kg) (1N / m² = 1 Pascal)

un vânt de 100 Km / h (27.7m / s) pe o suprafață de 1m² ne oferă o presiune de:

p = 1.293 x 27.7² / 2 = 496 N / m² este de aproximativ 49.6 Kg pe 1m²

o lamă = 0.7 m²

F = px S = 496 x 0.7 = 347.3 Newton (cu K = 1)

Să ne întoarcem la turbina noastră eoliană:

Densitatea aerului la nivelul mării: 1.293 kg / m³
Suprafața unei lame = 1 x 0.7 = 0.7 m²
Coeficient de penetrare = aproximativ 0.3 latura circulară exterioară și int. 1.4 partea circulară int. Coeficientul de penetrare sau Cx este uneori mai mare decât 1, deoarece ține cont de depresia din spatele suprafeței. Turbinele eoliene cu lamă sunt mai eficiente din acest motiv, forța motrică se datorează 1 / 3 prin presiune și 2 / 3 prin depresie.
Ia un vânt de 36 km / h este 10 m / s
Viteza circumferențială medie a palelor = 1 / 2 este 5 m / s din cauza vitezei vântului, este necesar să deducem cea a turbinei eoliene.

F1 = 0.3 x 1.293 x 0.7 x 5² / 2 = 3.39 N
F2 = 1.4 x 1.293 x 0.7 x 5² / 2 = 15.84 N

P = C x W putere = cuplul x viteza unghiulară

C = F x L cuplu = forța x pârghia medie

= (15.84 - 3.39) x 0.35 = 4.36 Nm

V = 5m / s
W = v / R = 5 / 0.35 = 14.28 rad / s viteză unghiulară = viteză / raza de rotație

P = C x W = 4.36 x 14,28 = 62.22 W pentru 36 Km / h de vânt
249 W pentru vânt 72 Km / h
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 07/09/08, 16:55

Ei bine, nu m-am putut abține să fac o estimare.

Banuiesc:
curentul la 5 km / h este V = 1,39 m / s
- raza rotorului este R = 0.2 m
- și că o singură lamă de conducere este permanentă
- neglijăm frecarea din aer

Viteza unghiulară:
W = V / R = W = 1,39 / 0,2 = 6,95 Rad / s

Presiune de conducere:
p = 1000 * 1,39² / 2 = 966 N / m²

Putere de conducere:

P = SCx * p * R * W

Cu S = suprafața imersată în m² și Cx = coeficientul de penetrare a lamei, asimilat unei plăci care este aproximativ 1 (din ce am citit pe net).

Fie P = SCx * p * R * W unde S = P / (Cx * p * R * W)

În cazul dvs., să spunem că veți avea nevoie de motor 40W (având în vedere performanța și aproximarea).

Prin urmare, găsim: S = 40 / (1 * 966 * 0.2 * 6,95) = 0,006 m² sau 300cm² imersat pe lamă.

Pentru a obține 40W teoretic (20W în practică cu randamente) cu 5km / h debitul de apă, deci ar trebui să construiți o roată cu raze 20 cm cu suprafață de conducere 300cm². De exemplu, cu lame de lățime 30 cm, 10 cm cufundat.

Am zamis bun? Rah mă faci să vreau să încerc acum! Avem norocul să avem un pârâu la marginea grădinii, a se vedea: https://www.econologie.com/forums/belier-hyd ... t5268.html
Pentru că întâmplător există mai mult potențial decât credeam !!


Dacă reușesc să fac o roată cu vâsle de 100W (nerealizabilă din aceste calcule) 24 / 24h ar face multă energie pe parcursul unui an (cel puțin suficient pentru a alimenta 1 buc!) ... rămâne la faceți această energie „utilizabilă” ... și faceți ceva de încredere!


Imagine
Dernière édition alin Christophe 08 / 04 / 09, 00: 56, editate 1 ori.
1 x
Boblamouche
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 07/09/08, 11:29
Locul de amplasare: Ardeche




de Boblamouche » 13/09/08, 22:44

! excelent multumesc pentru raspuns! (și îmi pare rău să răspund atât de târziu, dar momentan nu am acces la net în zilele lucrătoare)

Am vrut să fac niște calcule, dar nu știam de unde să încep ...

Estimarea dvs. pare foarte realistă. Dar nu am putea crește raza roții, de exemplu 30cm, pentru a crește cuplul și, prin urmare, puterea?

Dacă reușim să deviem o parte a pârâului, pentru a concentra curentul într-o jgheab, iar în spate pentru a crea o cascadă mică (prin săparea albiei râului pentru a poziționa roata la cea mai joasă), s-ar putea obține o viteză crescută.

Există și ceva pe care nu îl înțeleg foarte bine:

dintre aceste două procese, pe care le recomandați?

Imagine

sau altceva:

Imagine

primul proces mi se pare mai eficient (am văzut pe un site un model de roată cu zorii ca fiind, dar mult mai mare) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 13/09/08, 23:08

Boblamouche a scris:! excelent multumesc pentru raspuns! (și îmi pare rău să răspund atât de târziu, dar momentan nu am acces la net în zilele lucrătoare)

Am vrut să fac niște calcule, dar nu știam de unde să încep ...

Estimarea dvs. pare foarte realistă. Dar nu am putea crește raza roții, de exemplu 30cm, pentru a crește cuplul și, prin urmare, puterea?

primul proces mi se pare mai eficient (am văzut pe un site un model de roată cu zorii ca fiind, dar mult mai mare) ...

Bună Boblamouche
Pentru a compensa lipsa de performanță a unui sistem
„peste apă”,
înmulțiți doar numărul de roți în voie
pentru a crește puterea totală,
cu perturbări minime pentru mediu
la revedere
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 15/09/08, 09:58

bonjour,
Am blocat deja acest loc undeva, dar nu am găsit
http://www.moreau-fr.net/proto/turbine/index.html
VOILÀ
buna realizare ...
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 255