Cazanele Herlt

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Jacques23
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 18/01/09, 22:58

Cazanele Herlt




de Jacques23 » 19/01/09, 09:23

Bonjour à tous,
datorită acestui lucru forum Am găsit o mulțime de lucruri pe cazanele pe lemne. Ceea ce caut este un cazan care poate înghiți aproape orice (bușteni de lemn) atâta timp cât este uscat: rasinoase, lemn foarte vechi (mai am 99 de lemn de furtună de recuperat) ), ocazional trombocite etc. și toate dimensiunile în diametru (fac uneori blocuri de stejar în 50x30x30cm!).
Caut cel puțin 12 ore de autonomie pentru a menține focul.

Am căutat mult timp produsul ideal (cu cât mai puțină electronică posibilă ...) și am găsit în cele din urmă marca Herlt. Modelul HV14 mi se pare ideal: http://www.s146989493.online.de/downloads/Herlt_holzprosp_franz.pdf

Cineva are o părere sau experiență cu privire la acest tip de produs?
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 19/01/09, 10:02

Nu cunoșteam această marcă, dar am citit documentul și mi se pare bine.

sunt cazane cu ardere inversă, prin urmare autonomie prelungită și gzéification lemne ---> eficiență ridicată.
Mai mult, camera de ardere arată bine studiată, rămânând însă simplă.
versiunea de 14kw despre care vorbiți nu este indicată în tabel, dar vorbesc despre ea în text și am impresia că corespunde descrierii HV15.
tot trebuie să plănuiești să adaugi un rezervor tampon. poate în 2000Litri.
locuiesti intr-un colt rece? care este zona casei tale? și care este modul și consumul dvs. actual de încălzire?
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Jacques23
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 18/01/09, 22:58




de Jacques23 » 19/01/09, 10:47

Mulțumesc dirk pitt,
da, sunt într-o regiune care nu este amuzantă din punct de vedere climatic, dar nu este cea mai rea: Creuse.
În prezent încălzesc 240m2 cu un șemineu închis simplu de 12 / 14kw cumpărat de la Leroy Merlin. La -10 ° și dacă crește bine, am o temperatură de 21 ° în casă și totuși nu este terminat de izolat ...
Problema este că trebuie să puneți lemn tot timpul, chiar și la fiecare 1/2 oră pe vreme foarte rece (pentru moment ard doar lemn mort / stricat sau conifer, stejar dens puțin bun) . Este în regulă cât sunt acasă și lucrez pentru contul meu IT de acasă. Consum anual de lemn: 9-12 corzi (1 coardă = 4 metri cubi aici).
Avem un cazan pe ulei pe care îl folosim când plecăm un weekend sau mai mult, astfel încât casa să fie încălzită cel puțin la 13-14 °. Este utilizat în principal pentru apă caldă. Ca aici suntem conectați la un turn de apă, apa rece este absolut înghețată când ajunge în rezervorul de combustibil ... Rezultat: în jur de 400 de euro păcură pe an doar pentru apă sanitară! Și din nou, la prețul actual ...
Un cazan pe lemne ne-ar permite cu 1 încărcare pe zi să încălzim apa sanitară și caloriferele întregii case (și ar fi mai puțin eficiente dimineața!). Vatra închisă nu ar fi oprită, deoarece are imensul avantaj de a servi ca uscător de haine în interior (rufele plasate în fața unei prize de expulzare a aerului cald), de a distruge complet excesul de umiditatea și reînnoirea (și agitarea) aerului interior (în prezent la un ritm fenomenal!). Reînnoirea este sănătoasă și, de asemenea, bună pentru evacuarea radonului, având în vedere că mă aflu într-o regiune foarte granitică.
Dacă doriți să vedeți instalația mea curentă de șemineu închis: http://www.creusois.com/forums/index.php?showsujet=40
Vă explic cum am recuperat căldura ... până la lungimile țevilor de sub acoperiș.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 19/01/09, 11:10

bonjour,
Este un concept frumos, dar mă tem de preț.
Am întotdeauna aceleași sfaturi atunci când vine vorba de cumpărarea unui dispozitiv scump, este să cer să-l văd în funcțiune la un privat ... dacă refuz, atunci salut ...
Lucrul bun al acestui cazan este că poate arde diferite tipuri de lemn. (nu se tem de copac de exemplu)
Îmi place și temperatura ridicată de ardere, care permite gudronelor să ardă.
Îmi place și capacitatea mare de încărcare.
Acum vânzătorul vorbește doar despre calități, nu vorbește despre defecte :D (cu excepția faptului că vorbește despre fumurile care scapă la încărcare. nu prea grav în opinia mea)
Micul defect care mă întristează adesea sunt aceste temperaturi ridicate ale coșului ... este o pierdere imensă de energie.
Poate voi începe o postare pe acest subiect.Imagine
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 19/01/09, 11:16

da, se potrivește cu calculele mele:

dacă iau în considerare vreo patruzeci de stere de consum pentru 240m2 în creuză, casa ta are o pierdere de aproximativ (o ladă mare) 0.9 W / m3 ° C, ceea ce este destul de corect și corespunde unei case deja izolate .
ceea ce oferă o temperatură interioară de 19 ° cu -10 ° în exterior, o putere de încălzire de .... 14KW ca și cum, totul se găsește.

în ciuda încărcării inverse care permite o bună autonomie, este absolut necesar să se prevadă pentru perioadele în care frigul este mai puțin ascuțit, un rezervor tampon care permite cazanului să se rotească oricum la viteză mare pe o sarcină și apoi rezervorul să difuzeze încet căldura necesară doar în calorifere.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Jacques23
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 18/01/09, 22:58




de Jacques23 » 20/01/09, 19:17

Este un concept frumos, dar mă tem de preț.

Bună!
Prețurile variază între 6950 și 7700 de euro HT pentru un cazan recomandat pentru nevoile mele (HV22 / HV35).

Am întotdeauna aceleași sfaturi atunci când vine vorba de cumpărarea unui dispozitiv scump, este să cer să-l văd în funcțiune la un privat ... dacă refuz, atunci salut ...

Asta am întrebat, a priori nu există nicio problemă.

Acum, vânzătorul vorbește doar despre calități, nu vorbește despre defecte (cu excepția faptului că vorbește despre fumurile care scapă la încărcare. Nu prea serios în opinia mea)

Nu, nu contează dacă există vapori: cazanul va fi într-un hambar.
Acumulatorii lor nu au izolație. Acest lucru poate fi un dezavantaj pentru unii, dar prefer pentru că sunt mai ieftini. Îmi va rămâne să le izolez cu lână de piatră, să asamblez pereți despărțitori și să o înec în plăci de lemn.

Micul defect care mă întristează adesea sunt aceste temperaturi ridicate ale coșului ... este o pierdere imensă de energie.
Poate voi începe o postare pe acest subiect.

Le colectez pentru vatra mea închisă. Într-adevăr, chiar și pe costume izolate Poujoulat, recuperarea aerului cald este enormă!
Pentru acest cazan, aș dori să mă concentrez pe recuperarea aerului cald și a gazelor pentru a crea curent. Ți se pare posibil?

dacă iau în considerare vreo patruzeci de stere de consum pentru 240m2 în creuză, casa ta are o pierdere de aproximativ (o ladă mare) 0.9 W / m3 ° C, ceea ce este destul de corect și corespunde unei case deja izolate .
ceea ce oferă o temperatură interioară de 19 ° cu -10 ° în exterior, o putere de încălzire de .... 14KW ca și cum, totul se găsește.

Și 3 camere nu sunt deloc izolate + toți pereții mansardei.

în ciuda încărcării inversate care permite o bună autonomie, este absolut necesar să se prevadă pentru perioadele în care frigul este mai puțin ascuțit, un rezervor tampon care permite cazanului să se rotească oricum la viteză mare pe o sarcină și apoi rezervorul să difuzeze încet căldura necesară doar în calorifere.

Compania recomandă de 20x volumul șemineului sau de la 3 la 5000L. Avantajul este că vara încălzim balonul pentru o zi și avem 10/12 zile de apă fierbinte.
0 x
Stéphan
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 15/03/22, 10:01
x 2

Re: Cazane Herlt




de Stéphan » 15/03/22, 10:18

buna ziua am o centrala pe lemne Herlt 35kw caut de unde sa cumpar camera de ardere pentru ca se schimba
mulțumesc
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137