Deșeuri din bucătărie> metan> energie

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Deșeuri din bucătărie> metan> energie




de Christophe » 05/09/05, 18:16

claude07 a scris:instalare foarte frumoasa a fermierului !!

Da, îmi place acest pasaj:

Cu toate acestea, în ianuarie 99, un funcționar de la Ministerul Mediului m-a contactat din nou pentru a-mi spune că trebuie să plătesc TIPP și că urmează să vină să aibă instalat un contor pentru aragazul meu și cazanul meu! „O, băiete, dacă vii, te găsești în tanc!”.
Nu a venit.


Pe de altă parte, acesta este puțin „mare”

S-a produs mai mult decât suficient gaz. Aș fi putut chiar să conduc mașina cu ea. Dar statul mi-a spus că trebuie să plătesc TIPP: Impozitul intern pe produsele petroliere. Din moment ce nu am vrut, (normal, am vaci, nu un puț de petrol!) Au luat subvenția pentru instalare!

Cum să retrageți o subvenție?
0 x
aidiv
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 20/12/04, 18:57




de aidiv » 05/09/05, 21:55

Cum să retragi o subvenție?

după șocul petrolier din 78, a fost vorba de producerea de metan în fermele agricole și apoi, se pare, în 1981, totul s-a oprit, nu mai există subvenții, mulți s-au trezit plătind instalația sau abandonând-o pe jumătate construită. dar ce ar fi putut fi în 81 ??? oh da prezidențiale, nu ar trebui să fie pe gustul noului guvern al vremii.

și cred că a folosit scuza mașinii GPL pentru a-i spune „NU”

În orice caz, funcționează! la știri, arătase o fermă de rațe care producea biogaz.

în caz contrar, un site care produce biogaz și vinde energie electrică către EDF:
http://migneville.site.voila.fr/biogaz/pre...resentation.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 06/09/05, 09:50

„Cum retrag o subvenție?”
pur și simplu nefiind eligibil! :(
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 06/09/05, 14:08

Ei bine, dacă este o subvenție pentru investiții ... nu văd cum vine adema (sau alta) venind să-i ceară fermierului rambursarea ....

Dacă este o subvenție pentru achiziționarea de energie electrică, vacanța este ușoară ...
0 x
biros09
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/09/05, 12:09
Locul de amplasare: IDF și 09




de biros09 » 08/09/05, 12:25

Un truc pentru a face un digestor este că este doar o fosa septică îmbunătățită, cu un agitator și un sistem de încălzire.

o fosă septică produce metan, dar pentru că producția este lentă, gazul nu se acumulează.

cu toate acestea, nu se recomandă abordarea meciurilor.

pentru digestori, fermentarea are loc în 3 faze.
-hidroliza celulozei în carbohidrați, zaharuri etc.
-transformarea glucidelor în acizi organici.
-transformarea acizilor organici în metan.

o fază care riscă să îi blocheze pe ceilalți.
dacă puneți amidon și celuloză împreună, amidonul se descompune în acid mai repede și acest acid poate bloca degradarea celulozei.

Este mai bine să folosiți materiale humogene.

Paul
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 300