Construiți un regulator de tensiune pentru turbine eoliene

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2

Construiți un regulator de tensiune pentru turbine eoliene




de titiyador » 27/02/09, 16:45

bonjour,

Nu sunt departe de final când vine vorba de construirea turbinei mele eoliene. Cu toate acestea, sunt blocat într-un singur punct: turbina mea eoliană (generator = motor pas cu pas) furnizează 50 V și 4 amperi dacă cele 5 punți cu diode sunt conectate în paralel. Cu toate acestea, aș dori să reîncărc bateriile pentru a furniza o mică seră cu iluminat pe tot parcursul anului. Îngrijorarea este că nu pot trimite 50V în bateriile de 12V, acestea se vor arde. Dar nu aș putea așeza 4 baterii în serie, astfel încât să fie la o tensiune de 48v și să permit încărcarea fără un regulator?

Există un minim de trimis la baterii pentru ca acestea să înceapă să se încarce sau sunt suficienți câțiva volți?

În cele din urmă, atașez o diagramă găsită pe site-ul Ebonys, care arată componentele necesare pentru realizarea unui regulator pentru turbina eoliană, dar îngrijorarea este că nu cunosc electronica bine, așa că nici măcar nu știu ce este direcția fluxului de curent și nu știu în ce direcție să plasez rezistențele sau alte busole având polarități.


Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Cu stimă, Tim.


Iată diagrama: Imagine
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 27/02/09, 19:40

banuiesc ca este vorba de baterii cu plumb acid (pcq altele au alte valori)
tensiunea optimă de încărcare la 20 ° C pentru o baterie de 12 V este de 13,8 (în jur de 14,2 la 30 ° C)
intensitatea este mare la început și scade pe măsură ce sarcina progresează.
Ați putea încărca perfect cele 4 baterii în serie la 55,2 volți.
Problema circuitului dvs. de încărcare este că eficiența acestuia nu este bună: toată energia „în exces” va intra în căldură în tranzistorul de serie. Invertoarele specializate reduc tensiunea provenită de la turbina eoliană și adaptează datele de comutare pentru a o adapta la cererea bateriilor
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 27/02/09, 20:06

Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. Elephant.

Deci înseamnă că modelul este greșit? nu este posibil să se înființeze? cu toate acestea mai multe persoane m-au sfătuit să fac asta .. (precum și profesioniștii de la Conrad care mi-au spus că este posibil). Deci, neștiind încă multe despre asta (sunt tânăr și învăț !!! :-)), nu știu ce să cred ...
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 27/02/09, 20:20

48V de la baterii, 50V la încărcător.
Nu văd necesitatea adăugării unui circuit. de ce să nu ataci live? Generatorul dvs. nu este supradimensionat, mai degrabă opusul ...
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 27/02/09, 20:27

Ei bine, da, dar furnizează doar 50 de volți în timpul rafalelor grele ...

În mod normal, cu podurile diode în paralel, dă în jur de 15-20V. Bateriile se vor încărca în continuare cu o tensiune atât de mică? ...
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 27/02/09, 21:35

Posibil, da, dar de ce să cheltuim atât de mulți bani pe turbina eoliană și pe stâlpul acesteia, pentru a sacrifica eficiența. Există invertoare de insulă special concepute pentru această utilizare cu eficiență ridicată.
În plus, ultimele tale gânduri mă fac să-mi pun întrebarea: tensiunile tale, sunt încărcate sau goale? În al doilea caz, sunt false!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 27/02/09, 21:39

ei bine, nu. iar circuitul nu putea crește nici tensiunea. ar necesita un sistem de comutare care să încarce numărul corect de baterii.
0 x
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Construiți un regulator de încărcare a bateriei




de bobono » 27/02/09, 22:47

Cu o turbină eoliană de acest tip, tensiunea și frecvența depind de viteză Și, după cum toată lumea știe, viteza vântului variază de la 0 la 200 km oră și mai mult.

Acest tip de regulator poate scădea și opri sarcina doar după atingerea nivelului.

Aceasta este ceea ce este potrivit.

https://www.econologie.info/share/partag ... O6E0Bl.pdf
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 28/02/09, 00:22

Arf ... nu este evident, mai am o întrebare de pus: este posibil să folosiți un regulator de tensiune solară în energia eoliană? Dacă nu de ce?

Simt că nu voi reuși, și totuși nu sunt departe de final ...

Posibil, da, dar de ce să cheltuim atâția bani pe turbina eoliană și pe stâlpul acesteia, pentru a sacrifica eficiența?

Elefant, turbina eoliană este auto-construită și pentru moment m-a costat mai puțin de 100 € all inclusive (lame (PVC), generator (motor pas cu pas), covorase (era)).


De aceea nu vreau să cumpăr un regulator de peste 100 € ... Dacă regulatoarele solare ar putea funcționa, ar fi grozav ... [/ citat]
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 03/03/09, 16:06

Am căutat puțin pe net și am găsit un controler de încărcare pentru o turbină eoliană cu mai puțin de 50 €. Poți spune ce crezi despre asta în acest caz? ar fi potrivit pentru instalarea mea?


Iată linkul:
http://www.eco-sapiens.com/acheter-4324 ... 2-24V.html

Merci par Avance.

Tim
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 273