Vânzarea unei micro-centrale

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Vânzarea unei micro-centrale




de Raymon » 27/05/09, 21:56

Sunt putin dezgustat, astazi am fost sa vizitez o centrala hidroelectrica de 58kw de vanzare si se pare ca are probleme sa o vanda si daca o vinde este foarte probabil sa vanda oamenilor care distrug centrala pentru că preferă să-și facă o casă acolo! aceasta planta produce aproximativ 240kw ore pe an !!
Din păcate este cam cam scump pentru mine: 250 de euro pentru centrală, o distanță de 000 m60 plus dependință.
Kwh-ul i se plătește în medie cu 6 centime departe de cele 50 de centime pentru acoperișurile fotovoltaice !!
Lume nebună !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 27/05/09, 21:59

suntem și dezgustați, dacă aș avea banii, aș reuși să combin cele 2! :strigăt:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 27/05/09, 23:29

În același gen:

Creșterea tarifului de alimentare cu energie electrică pentru unitățile de cogenerare pe bază de lemn de dimensiuni medii

În timpul discursului său despre dezvoltarea industriei lemnului, rostit marți, 19 mai 2009, la Urmatt (Bas-Rhin), președintele Republicii a anunțat, printre alte măsuri, decizia de a dubla sau chiar tripla prețul de achiziție electricitate obligatorie produsă de unități de cogenerare de dimensiuni medii din lemn, pentru a crește recuperarea energiei din lemn pe teritoriul francez. Tariful de alimentare cu energie electrică pentru unitățile de producție electrică de dimensiuni medii a fost stabilit la 50 EUR / MWh.

sursa: http://www.elysee.fr/documents/index.ph ... 32&lang=fr


Pentru nematematici: 50 € / MWh este echivalent cu 0.05 € pe kWh comparativ cu 500 € / MWh de energie solară integrată ...

Cu siguranță, piața fotovoltaică este cu adevărat o prostie și riscă să „devină” o mare mafie (scuze elefant pentru trecutul tău profesional)! Am pus „devenit” pentru că s-ar putea să fie deja cazul ...

ps: Discursul lui Sarko (video) pe link-ul elysée este interesant ... uitați-vă dacă sunteți interesat de industria lemnului!
Dernière édition alin Christophe 27 / 05 / 09, 23: 34, editate 1 ori.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 27/05/09, 23:34

:? La acest preț, puteți utiliza la fel de bine electricitatea pentru a încălzi o seră și a face roșii :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 27/05/09, 23:42

Christophe a scris:ps: Discursul lui Sarko (video) pe link-ul elysée este interesant ... uitați-vă dacă sunteți interesat de industria lemnului!


Îmi pare rău că am făcut o greșeală, este că primul 1/1 care este interesant după aceea este sarkopipoziennes promite, deoarece am auzit deja prea multe... ca eliminarea impozitului profesional care salvează fabricile, orice ar fi ...

Am vrea să credem, dar este bla bla și vor urma câteva acțiuni concrete .... Potrivit discursului, prețul de cumpărare al kWh-ului combinat al lemnului va fi triplat, prin urmare va crește la 0.15 € / kWh ... J așteptați să vedeți decretul de aplicare a acestei măsuri!

Iată textul discursului: https://www.econologie.info/share/partag ... y0kG5C.pdf
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/05/09, 00:04

Ah ah ah sarko el este bo chiuveta !!

Citez la finalul discursului:

Creșterea (de) mâine va fi durabilă ... sau nu va fi


Cel mai rău este că pare să creadă în discursurile sale ...Și Sarko, campania prezidențială s-a încheiat, poți să nu mai minți ...

: Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/05/09, 00:09

Oh, la naiba, e bine să analizezi un detaliu al unui discurs al lui Sarko când știi „puțin” subiectul ...

Este conștientizarea faptului că creșterea de mâine nu va semăna cu cea de ieri. Avem nevoie de creștere și locuri de muncă pentru tine și pentru copiii tăi. Dar nu putem sacrifica echilibrul planetei. Creșterea de mâine va fi durabilă sau nu va fi.

Și apărarea mediului este prea strategică, este prea important să aparțină pur și simplu unui mic grup sectar. Marile grupuri guvernamentale trebuie să fie convinse de necesitatea de a produce diferit. Trebuie să continuăm să producem în Franța dacă vrem să avem locuri de muncă pentru toată lumea. Dar vom produce într-un mod durabil și ceea ce anunț cu miniștrii, dragă Michel BARNIER, pe pădure, voi face pentru alte sectoare care sunt decisive pentru echilibrul planetei. Franța trebuie să dea exemplul.


Pe scurt, visez sau vine, public, să tratez toți ecologiștii sectanților? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/05/09, 09:30

Christophe a spus:

Cu siguranță, piața fotovoltaică este cu adevărat o prostie și riscă să „devină” o mare mafie (scuze elefant pentru trecutul tău profesional)! Am pus „devenit” pentru că s-ar putea să fie deja cazul ...


Nu-ți cere scuze ... trebuie să mănânci! :D

Este un fapt că, pentru a supraviețui în PV, este necesar să aveți mijloace proprii pentru a fi eficient pe acoperiș (prin urmare, aveți deja muncitori specializați, echipamente de acces / securitate, vehicule și stagiari sau ucenici) sau să ai mulți bani.

În primul caz, trebuie să aveți și un flux de numerar foarte sănătos.

Și este adevărat că piața s-a deteriorat rapid în 2008.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Vânzarea unui microfon central




de bobono » 28/05/09, 10:31

Oh, la naiba, e bine să analizezi un detaliu al unui discurs al lui Sarko când știi „puțin” subiectul ...

Din nou, niciun acord. Răspuns simplu.

Modelul nostru economic (europeanul ia apă de pretutindeni este gata să curgă) Toți politicienii știu problema, dar nimeni nu are curajul să vorbească (Dacă este același lucru) Trăim în plină ipocrizie NU SĂ SARKO)

Dacă Sarko spune adevărul, el este HS, atunci face ca toți ceilalți înainte.

Îmi amintesc că acum aproximativ zece ani am luat exemplul încălțămintei pentru a demonstra că, dacă salariile și cheltuielile ar crește prea mult în Europa, fabricile ar închide și produsele ar veni direct la noi din întreaga lume la un cost mai mic, dar pe de altă parte mai multă muncă. pentru copiii noștri.

Asta se întâmplă.

Marii câștigători ai acestui sistem sunt importatorii, marile magazine de bricolaj și, bineînțeles, funcționarii publici care nu riscă să-și piardă locurile de muncă.

Am cumpărat un controler digital de tensiune etc.

Mă uit la prețurile pe o parte 20 € pe cealaltă 5 € la fel și bine am 5 € care provin din China și că magazinul a cumpărat 1 €.
Funcționează foarte bine.

De aceea putem fi îngrijorați.

Îmbunătățirea bogăției teritoriului nostru este cu siguranță o soluție, dar trecerea de la cuvinte la fapte este o altă problemă. Pentru exemplul politicienilor și nu numai al lui Sarko
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/05/09, 10:33

Bobono te rog să folosești CITAT !!!

Este super greu să te corectez de fiecare dată !!

Faceți clic pe CITARE sau CITARE

Pentru a vă răspunde: nu este o problemă să spun adevărul, sunt complet de acord cu majoritatea elementelor acestui discurs (l-ați ascultat până la final?), dar problema este că sarko însuși știe că nu-si va tine PROMISIUNILE !! Nu mai are NICI o credibilitate!

Exemplu: TAXA pe CO2 (sau TAXUL KYOTO) care taxează toate produsele care intră în zona „non kyoto” din zona kyoto Sunt 2000% PENTRU .... dar OMC NICIODATĂ nu va lăsa să se aplice această măsură ...


Să luăm pariurile?

Deci, o creștere durabilă creată de un ultra liberal? Pe cine glumește? Vrei să vorbești despre PUTEREA ta DE ACHIZIȚIE și promisiunile sale din 2007? Muncitori TATA în Moselle?

Acum crede probabil că o creștere durabilă pur și simplu întoarce bani pensionarii sau clasele de mijloc care investesc în fotovoltaice prin impozitarea petrolului CO2 și a altor contribuabili? :x Ce vor face cu acești bani (6-7% pe an de rentabilitate) în opinia dvs. pensionarii? A calatori ? Cumpărați un Hummer?

Din 2001 am văzut tot disprețul pe care oficialii (publici și privați) l-au adus dopajului cu apă, o soluție care ar putea (și ar putea) să aibă un impact real asupra emisiilor de CO2 la un cost redus. .. MULT MAI MULTE DE PV !!

Deci, cred că sunteți cu adevărat naivi ... ca majoritatea celor care încă se împiedică în timp ce ascultă sarko ... Iubind să li se spună minciuni, cred că este o boală mintală ... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

ps: În ceea ce privește prețurile de import: ești un profesionist sau speculezi cometa ta? Pentru că sunt un profesionist și fac comerț cu produse importate și ceea ce vindem cu 5 € cu siguranță nu cumpărăm 1 €, așa că nu mai fantezi!

Dar pariez că nu ai fost niciodată comerciant în viața ta ... care este treaba ta oricum?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 239