Încălzirea lemnului în Mayenne: pelete sau bușteni comprimați?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
robi53
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/07/09, 21:06
Locul de amplasare: mayenne

Încălzirea lemnului în Mayenne: pelete sau bușteni comprimați?




de robi53 » 27/07/09, 21:14

Buna ziua tuturor, venind in cunostinta voastra si inregistrandu-ma in acelasi timp !!!!

nu este ușor să fii bine informat între inovații reale și ...................... simțul comercial al vânzătorilor : Cheesy:


Prin urmare, am o inserție care îmi dă satisfacție, totuși, prețul lemnului de pe Mayenne, precum și manipularea mă fac să-mi pun următoarea întrebare: în prezent 60 € pe stereu uscat timp de 2 ani !!!!

Sunt jurnalele comprimate sau comprimate eficiente și / sau profitabile? impact ecologic?
informațiile sunt rare pe web, așa că îmi lipsește puțin.

vă mulțumesc pentru toate sfaturile dvs. atunci când utilizați insertul meu și / sau folosesc aceste celebre jurnale comprimate

Cu sinceritate

Philippe
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 04/08/09, 00:24

Buștenii comprimați sunt foarte uscați (<10%) și dau o combustie la fel de bună ca lemnul foarte uscat (3-4 ani). Pe de altă parte, sunt mai scumpe și aveți grijă la depozitarea care le poate face să recâștige umiditatea.
Pe de altă parte, am văzut că există bușteni „de noapte”, cu ardere lentă. Mă îndoiesc de curățenia acestei arderi acolo.
care este inserția ta?
0 x
robi53
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/07/09, 21:06
Locul de amplasare: mayenne

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră




de robi53 » 04/08/09, 22:29

voila, insertul meu la vreo cincisprezece ani este un godin de 10KW, cu o duză pentru a difuza căldura din hol și anual ard între 3 și 4 corzi, în funcție de ierni. din cauza programelor mele neregulate, trebuie să las un fundal de încălzire electrică care să-mi satisfacă!
Este adevărat că jurnalele comprimate mă interesează, dar de unde să știu dacă raportul cost / dimensiune / eficiență este cel puțin bun? literatura pe această temă este limitată, în afară de legăturile comerciale care merită ............................. ce anume? ?????

vă mulțumesc pentru ajutor
Philippe : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: vă mulțumesc pentru răspuns




de Christophe » 04/08/09, 22:32

robi53 a scris:Este adevărat că jurnalele comprimate mă interesează, dar de unde să știu dacă raportul cost / dimensiune / eficiență este cel puțin bun? literatura pe această temă este limitată, în afară de legăturile comerciale care merită ............................. ce anume? ?????


Ei imi spun ????

Imagine
0 x
robi53
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/07/09, 21:06
Locul de amplasare: mayenne

busteni comprimați




de robi53 » 04/08/09, 22:34

Da ! daca imi poti da un sfat serios pe subiect !!
Cu sinceritate
philippe : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/08/09, 22:39

Ei bine, pot spune totul, cu excepția prețurilor ... care variază foarte mult în funcție de loc și de producător.

Am văzut că în Franța buștenii comprimați ar putea fi mai scumpi decât peletele ...

În ceea ce privește utilizarea, cred că este cel mai bun în comparație cu lemnul și peletele (am testat toate cele 3), deoarece:

a) nu există dezavantajele prelucrării lemnului (fără despicare, fără scoarță)
b) arde în „totul” care nu merită o sobă cu peleți (care arde doar peleți)
c) abia face cenușă
d) este întotdeauna uscat
e) se încălzește foarte repede

Singurul dezavantaj este că:
a) arde (la volum echivalent) mai repede decât un bușten de lemn
b) poate face puțin praf dacă este manipulat puternic (șoc)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 04/08/09, 22:39

Dacă vă puteți usca corect lemnul, buștenii comprimați vor fi mai ieftini. Costă aproximativ ca peletele, dar arzându-le în insert, nu aveți câștigul de eficiență furnizat de aparatele pentru pelete.
0 x
robi53
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/07/09, 21:06
Locul de amplasare: mayenne

MULȚUMIM PENTRU RĂSPUNSURILE DVS.




de robi53 » 04/08/09, 22:43

și pelete, putem pune puțin în șemineu, dar fără risc?
avantaj / dezavantaj dacă este posibil?
este un internet excelent, vă mulțumesc pentru ajutor și vă bucur să vă cunosc

să trăiască și conștientizarea unei probleme care arde mediul, dar că subiectul este vast și alegerile incerte?
bine cu tine
Philippe : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/08/09, 22:47

Ei bine, am testat: peletele nu ard bine „singure” într-un șemineu ... amestecate cu altceva, da, dar numai nu, este dezastrul!

Trebuie să ventilați / aerisiți mult mai mult decât cu lemne sau bușteni ... așa că trebuie să adăugați o „cameră” în aragaz, ca un „tub de aerator perforat”

Am făcut chiar un subiect pentru a încerca să ne modificăm aragazul, dar nu am ajuns la sfârșitul experimentului!

Totul este aici: https://www.econologie.com/forums/bruler-des ... t6923.html

Dincolo de 2 cm adâncime, peletele rămân intacte (izolație termică, O2 insuficient ...) când soba este aprinsă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 04/08/09, 22:56

Lui Christophe nu-i place să despice lemnul și știu băieți care își vor face lemnul cu aceeași plăcere ca alții care merg la pescuit. (nu eu) :P

Deci, depinde de dvs. să vedeți după gusturile și mijloacele voastre.

există coșuri pentru arderea peletelor într-un șemineu. Dar nu văd rostul, la fel de mult să iau bușteni presați.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 325