Instruire de cercetare în domeniul energiilor regenerabile

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Sebastian
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/09/09, 11:56

Instruire de cercetare în domeniul energiilor regenerabile




de Sebastian » 24/09/09, 12:15

Bonjour à tous,

Tocmai am terminat o opțiune Master 2 LEA comerț internațional și acum caut să mă orientez și să mă specializez în energiile regenerabile. Știți dacă este posibil să faceți o formare comercială sau în finanțarea proiectelor de exemplu un an în acest domeniu (dacă este posibil la Paris)? Mulțumesc!

Sébastien
0 x
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09




de futuranat » 29/09/09, 11:08

Nu am nume în minte. Încercați să telefonați ministerului mediului și ademe, acestea pot avea celule acolo care se ocupă de formare în domeniul energiilor regenerabile.
O altă posibilitate, federațiile profesionale pe această temă.
0 x
Sebastian
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/09/09, 11:56




de Sebastian » 29/09/09, 12:52

Orice noi clienți potențiali sunt bine luați, așa că vă mulțumim că ați luat notă.
0 x
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09

Antrenament O2




de futuranat » 02/10/09, 16:54

Am găsit acest antrenament pe formațiunile O2 http://www.emagister.fr/formation_energ ... 420184.htm este vorba de învățare
- să creeze o companie pentru comercializarea energiilor regenerabile sau să integreze rețeaua lor de distribuție,
- să poată stabili bilanțuri energetice pentru a efectua studii tehnice solare fotovoltaice și pentru a comercializa aceste centrale către persoane fizice și profesioniști.

Ești interesat de așa ceva?
0 x
Sebastian
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/09/09, 11:56




de Sebastian » 04/10/09, 22:33

Mulțumesc. Pare interesant. Cu toate acestea, sunt puțin sceptic cu privire la acest tip de antrenament de scurtă durată (4 zile). Mă gândeam mai degrabă la un curs de formare de un an pentru a mă specializa (opțiunea de import-export LEA este în cele din urmă destul de extinsă) și să am o credibilitate mai bună la recrutori. În plus, nu credeam că voi crea o companie în acest domeniu imediat, ci mai degrabă voi câștiga experiență în cadrul unei companii. În afară de integrarea unei companii care comercializează „verde” fără pregătire prealabilă în acest domeniu, este puțin dificil: s. În cele din urmă, vă mulțumesc din nou, studiez întrebarea!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 306