Instalarea unei turbine PICO, nevoie de informații

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
hidro turbina
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 25/09/09, 09:31
Locul de amplasare: arriage

Instalarea unei turbine PICO, nevoie de informații




de hidro turbina » 26/09/09, 11:23

bonjour
Sunt în munți cu un mic flux care oferă 6 / 7 l / s min în funcție de sezon, cu posibilitatea de a cădea de la 5 la 6 m. Este de a electrifica în 220 v o casă mică, lămpi, calculator, ...
Deocamdată, turbina pico care se poate potrivi este MGH 200 HH cu picătură 6 m și 6.3 sau 6.4 l / s.
Am nevoie de informații pentru instalarea sa și de a ști dacă sunt posibile alte soluții.
Această turbină necesită un aport de apă cu un diametru de ieșire de 210 mm. Trebuie să fac această tavă înaintea zăpezii! și am nevoie și de informații pentru asta.
la revedere
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 27/09/09, 09:18

mgh 200hh pare a fi soluția potrivită pentru dvs. Fiți discreți pentru că aveți nevoie de permisiuni și fișierul este foarte complex. Dacă doriți mai multe sfaturi specifice privind problema iazului, nu uitați grilajul și acordați atenție la căderea de presiune a țevii dacă îl puteți supradimensiona. 200w pe 24h care face 4.8 kwh dacă stocați în tobe puteți face multe lucruri cu el.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vinio
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/09/09, 11:39
Locul de amplasare: Toulouse și Ariège (Saurat)




de vinio » 28/09/09, 10:41

hi,

Este amuzant, vreau sa fac acelasi lucru cu aproximativ aceeasi configuratie ca si tine (30l / s, 2,5m toamna). *
Puteți să oferiți STP informații mai detaliate despre brandul MGH 200HH, caracteristici în cele din urmă ceva.
Se pare că deja arăți bine informat, este un proiect de lungă durată nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vinio
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/09/09, 11:39
Locul de amplasare: Toulouse și Ariège (Saurat)




de vinio » 28/09/09, 10:44

Ok, am descoperit că este din nou producătorul Powerpal. Acum poți să-mi spui unde și cum intenționezi să-l cumperi pentru că trăiesc și în Ariège! :P
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 29/09/09, 07:31

0 x
Avatar de l'Utilisateur
vinio
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/09/09, 11:39
Locul de amplasare: Toulouse și Ariège (Saurat)




de vinio » 29/09/09, 09:26

Asta înseamnă? Este singurul importator din Franța?
Ar trebui să cheme să afle dacă nu au un concurent mai aproape :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/09/10, 13:33

0 x
aurelie W&T
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 09/10/10, 22:15
Locul de amplasare: Burgundia




de aurelie W&T » 13/10/10, 10:10

bonjour,

hidro turbina, nu cred ca MGH 200 HH este cel mai potrivit. pe de altă parte, este bine pentru cazul vinio.

Într-adevăr, MGH 200 este un fel de Francis pico în care viteza apei este mărită prin aspirație la ieșire.
Un Francis necesită multă apă (debit mare) pentru o cascadă joasă.
Pe de altă parte, atunci când debitul este scăzut cu o înălțime mai mare de cădere, o peltonă este mult mai potrivită. care este cazul turbinei hidraulice.
De regulă pentru centralele hidraulice din întreaga lume:
- mai puțin decât 30m: turbină de apă Kaplan
- de la 30m la 300m: Francis
-> 300M: Pelton.

a se vedea realizarea în pico pelton:
http://www.moreau-fr.net/proto/turbine/turbine.html

Mai mult decât atât, dezvoltarea unei noi pico-turbine foarte ieftin, caut site-uri experimentale în utilizarea zilnică pentru implementarea actuală 2011.
Dacă sunteți interesat, precum și celălalt, vă rugăm să mă contactați în MP. Specific că sunt responsabil pentru toate costurile de instalare până la plecarea cablului de alimentare la utilizare.
0 x
Nonosch
x 17




de Nonosch » 31/12/10, 16:24

bonjour,

Ma prezentam pe Arnaud 24ans, sunt pe un proiect de construire a unei case in plan, am pe malul meu un rau mic (magelul din Mollkirch) am un flux mediu de 600L / S si 10L / s în timpul scăzut de apă, pe de altă parte, am o altitudine foarte mică (2m max). Sunt, de asemenea, norocos să am o cabină de 30m² la 1m de trecere a râului. Îmi sfătuiți să instalez ceea ce înseamnă echipament?

Cele mai bune urări pentru 2011

A + nonosch
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 31/12/10, 18:36

Bună și binevenită.

a) creați un subiect nou dacă doriți să aveți mai multe șanse de răspuns / urmărire a proiectului dvs.

b) Aveți dreptul să modificați fluxul / terasarea fluxului dvs.?

Dacă se întâmplă să urci un baraj 2m, vei avea ceva de făcut!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 274