Informații despre calculele energiei hidroelectrice

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
grizli09
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/10/09, 15:19

Informații despre calculele energiei hidroelectrice




de grizli09 » 01/10/09, 16:17

Buna ziua tuturor,
Sunt nou la forum și foarte fericit să vă alătur.
voila, aș vrea să am (pentru moment : Cheesy: ) 2 informații și sper că voi fi inclus în cererea mea.
1 / când vorbim despre nivelul apei (cred că am înțeles că este esențial în hidroelectricitate), cum să îl măsur, explic: dacă sunt în munți, pârâul meu începe la 1000 m altitudine, sunt situat la 650 m altitudine și colectez de o țeavă la 50 m deasupra casei, înălțimea apei (sau căderea) pentru calculele mele va fi de 50m sau 350m? și coturile pe care ar putea să le ia pârâul în timpul coborârii sale)?

2 / aceasta se referă la flux: dacă am un flux cu un debit de 7l / s,
Asta înseamnă că dacă într-un anumit loc reușesc să strâng TOATE apa din pârâu voi avea 70l în 10 s etc .....
îngrijorarea mea este acum, dacă instalez turbina într-un loc în curent, nu toată apa transformă turbina (deoarece toată apa nu este colectată pentru a veni împotriva turbinei :? ) ????
dacă rezonanța mea este bună cum se măsoară debitul de apă care este folosit pentru turbina mea?

Sunt conștient că nu am fost foarte clar, dar sper că cineva va putea să-mi răspundă. mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 01/10/09, 16:26

0 x
grizli09
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/10/09, 15:19




de grizli09 » 01/10/09, 18:10

uh .....
de fapt, am întâlnit deja aceste link-uri acolo, dar nu știam cu adevărat ce să intru, deoarece mă întreb ce valori să ia în considerare.
merci
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 203