Întrebări despre regulatoarele solare și eoliene

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9

Întrebări despre regulatoarele solare și eoliene




de darwenn » 05/10/09, 15:35

Bună ziua, de ce nu este posibil să conectați o turbină eoliană la un regulator solar?

Cu putere echivalentă și tensiune de intrare desigur. Care este diferența dintre aceste două tipuri de regulatoare și de ce sunt atât de distincte?

Cred că am înțeles că, cu un regulator de panou solar, când bateria este plină, curentul este întrerupt. Cu un regulator de vânt, ne abatem spre rezistențe sau altceva.

Dar nu ar fi posibil să folosiți un regulator solar și un idem, să întrerupeți curentul când bateria este plină? dacă nu dorim în mod special să abatem surplusul? Am văzut, de asemenea, regulatoare solare cu abaterea excesului de încărcare.

Dacă cineva îmi poate explica de ce nu este posibil să folosesc un regulator solar în energia eoliană, asta mă interesează.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 05/10/09, 17:12

Bună ziua Darwenn,

Pe un circuit electric solar, dacă deschidem circuitul de încărcare, este sigur pentru panourile solare.
Pentru o turbină eoliană, deschiderea circuitului echivalează cu lăsarea acestuia să se rotească liber fără sarcină (fără cuplu rezistiv pe arborele generatorului). În cazul unui vânt puternic, acesta este sigur că va fugi și acest lucru duce la distrugerea turbinei eoliene prin suprasolicitare.

A+
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 05/10/09, 17:30

Ok, mulțumesc în buclă, deoarece regulatorul meu de vânt fabricat conform planurilor de pe net, mi se pare destul de dubios. Din curiozitate și, deoarece vântul de sud a fost bun, mi-am pus regulatorul solar în schimb, și acolo și bine nu a existat nicio imagine, tensiunea de încărcare a bateriei a crescut foarte bine și mult mai bine fără turbina eoliană trebuie să se învârtă ca o nebună, ceea ce este cazul celuilalt regulator. A fost pentru un test și am vrut să înțeleg diferența. Voi încerca să găsesc un regulator de vânt ieftin atunci, pentru că al meu .....

Dacă cineva mă poate sfătui despre unul ieftin, sunt cumpărător.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/10/09, 17:38

În plus, caracteristicile sursei sunt foarte diferite:

curent continuu perfect pe o parte. adesea de înaltă tensiune

destul de diferit de un alternator .......
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 05/10/09, 19:14

Da, presupun că curentul continuu al unui panou solar este mai bun decât cel al unei turbine eoliene redat de o punte cu diode. Dar are o importanță capitală în ceea ce privește performanța? Sunt mai puțin sigur. Acestea fiind spuse, turbina eoliană fără sarcină și viteză maximă îmi trimite 26 de volți pentru o inghină de 15 amperi contra 23 pentru panoul solar și 350 de milis, nimic de văzut, dar am pus întrebarea în cazul unor puteri egale. În testele mele, pe o parte ca pe cealaltă, regulatorul solar (cu panoul sau turbina eoliană) joacă rolul său bine în putere și sarcină, dar amperajul nu este același, turbina eoliană este bună mai puternic și regulatorul meu solar tolerează 4A max. Dar a fost doar pentru testare și m-a lăsat să văd că regulatorul meu de vânt este rău, așa că pot sfătui și găsi unul mai bun acum, care va funcționa bine de data aceasta.
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 05/10/09, 19:58

Lasă-mă să leșin pentru o clipă ...

Dacă există regulatoare solare pentru o inghină de 50 sau 60 de euro și o inghinală de 10 ampere, numărați minimum 200 euro pentru un regulator de turbină eoliană :şoc:

argh!
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 05/10/09, 20:31

Cu ocazia să depun o ipoteză. : Cheesy: Am jucat cu un comparator electronic cu un LM311 pentru o altă aplicație. Lipesc un releu și îl scot la un prag la alegere. De exemplu, lipesc releul la 13v și îl scot la 11V. Cu acest principiu mi-am spus că este posibil să detectez bateria bine încărcată (tensiune mai mare de 13v) și să detectez descărcarea acesteia (mai mică de 11v). Dacă tensiunea este mai mare de 13v releul deviază ieșirea regulatorului (solar) către altceva, o rezistență, o a doua baterie ....

În acest caz, cu acest sistem, un regulator solar de 20A, de exemplu, ar putea fi potrivit, în cazul în care bateria este plină, circuitul regulatorului nu se va deschide, ci va fi deviat de către releul comparatorului către o rezistență. Deci, turbina eoliană nu ar fi niciodată liberă. În cele din urmă, este o teorie pe care o emit, caut o soluție eficientă și mai puțin costisitoare, având în vedere prețul cerut pentru un regulator de șunt pentru turbina eoliană.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/10/09, 20:48

Darwenn, nu mai fantezia:

Panourile fotovoltaice și turbinele eoliene sunt supuse unor regimuri foarte variabile și complexe: schimbări de vânt, nori trecători etc.

Numai sistemele cu microprocesor care răspund la algoritmi relativ complexi sunt capabili să efectueze în mod valid lucrările de adaptare, posibil prin intermediul circuitelor de comutare și a bateriilor condensatorilor (mari).

Reglarea solară este puțin mai simplă dacă suntem dispuși să acceptăm pierderi mari de randament. Să nu uităm nici că vorbești despre panouri solare foarte mici conectate la o baterie care ia tot ce poate.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 05/10/09, 20:51

bonjour,

Totul este o chestiune de definiție: Imagine
1) - O turbină eoliană este un generator de tensiune proporțional cu viteza sa de rotație.
2) - Un panou solar este un generator de curent proporțional cu iluminarea acestuia.

Prin urmare, nu este posibil să se asigure o reglare identică pentru ambele fără a instala o instalație de gaz pe baza unui procesor specializat cu o buclă de reglare dublă.

Obelix Imagine
0 x
În medio stat virtus !!
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 05/10/09, 20:59

În cazul în care vorbesc despre soluție cu un comparator, este pentru o turbină eoliană conectată la un regulator solar și nu cu un panou solar mic. Releul comparator folosit pentru a redirecționa sarcina care vine de la regulator către o a doua baterie sau un rezistor. Poate că nu m-am lămurit încă. Nu fantezizez, mă întreb. Uneori nu este nevoie să complicați lucrurile pentru ca lucrurile să funcționeze bine, nu caut miracolul absolut, ci o mică soluție practică care ar avea una mare. Dacă nu există, cel puțin eu voi fi expus o idee și, dacă este exagerată, va servi drept lecție pentru alții :D

Un om înțelept a spus odată „toți oamenii de știință și cercetătorii din lume confirmă că ideea noastră nu este fezabilă, mai avem doar un lucru de făcut, să o realizăm” : Cheesy: poate că era prost acest om înțelept până la urmă

Glumesc, ai dreptate, dar mă întreb dacă există vreo altă modalitate mai ieftină de a regla eficient sarcina unei turbine eoliene.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 215