Alternator cu magnet permanent pentru turbina eoliana

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Abennor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 30/11/09, 22:18

Alternator cu magnet permanent pentru turbina eoliana




de Abennor » 30/11/09, 22:55

Bonjour à tous

Merg pe aici forum de ceva timp și în cele din urmă a decis să se înregistreze : Mrgreen:

Am un alternator de 28V 55A al cărui rotor mi se pare complet aspirat ... dar hei, nu mă deranjează din moment ce am vrut să recuperez doar statorul (fără carcasă și tot triplul) pentru a face o alternator cu magnet permanent.

În același timp, am recuperat motorul de pe o unitate CD-ROM pentru testare la scară mică. Rotorul se rotește în jurul statorului în aceste motoare, dar principiul rămâne același.

Am văzut, în timpul vizitelor mele, că buclele făcuseră un astfel de alternator, dar nu am văzut nicio informație despre puterea produsă. a fost concludent? (scuzați-mă că am dezgropat informații)
Pe fotografiile publicate, am putut vedea că magneții nu au fost „distribuiți uniform” pentru a evita înfundarea. Studiind motorul CD-Rom-ului, am putut vedea că statorul avea 9 locații pentru înfășurare (un eneagon vă mulțumesc Wiki). Prin urmare, intenționez să plasez 10 magneți de neodim pentru a face un decagon și, prin urmare, pentru a evita înfundarea. Este o idee bună sau am înțeles ceva despre acest fenomen oarecum obscur pentru mine?

Pentru a reveni la alternatorul automat, așadar intenționez să refac fabricarea unui rotor pentru a găzdui magneți așa cum a făcut buclele (de o cutie de prelucrare poate depinde de preț). Întrebarea este să știți dacă trebuie să fie nemagnetic, presupun că da și în acest caz ați cunoaște un „plastic” (rășină, etc ...) care va rezista unei astfel de utilizări sau apoi în aluminiu?

Oulà, cred că asta mă va încetini puțin la întrebări
: Roll:

În orice caz, bine făcut pentru dumneavoastră forum, Eu invat in fiecare zi.

Ab
0 x
O problemă
Fără soluții?
Nicio problemă ^^
----------------------------
Să ne gândim la asta, a fost primul leneș care a inventat munca.
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 01/12/09, 08:03

Nu cred că suportul magneților ar trebui să fie nemagnetic. ceea ce este necesar este să încurajăm închiderea liniilor de câmp. în funcție de geometrie, este necesar să se asigure că liniile de câmp traversează înfășurările cât mai bine posibil și nu se închid asupra lor.
Am văzut pe net generatoare eoliene realizate cu tamburi de frână din metal vechi bun.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 01/12/09, 19:03

Bonsoir,

În primul rând, trebuie să începeți prin numărarea numărului de crestături de pe stator, măsurarea grosimii acestuia, diametrul rotorului, numărarea numărului de poli, distanța dintre stator și rotor.
Măsurați diametrul firului bobinei, numărul de ture pe bobină.

Într-adevăr, așa cum a scris Dirk pe bună dreptate, putem realiza un rotor de oțel și înclina magneții și / sau putem face o distribuție unghiulară ușor neuniformă pentru a limita înfundarea.

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 233