Ce diodă la o turbină eoliană pentru pierderi mai puțin?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9

Ce diodă la o turbină eoliană pentru pierderi mai puțin?




de darwenn » 07/12/09, 17:32

Bună, o întrebare rapidă. Pentru a măsura tensiunea de ieșire de la turbina mea eoliană, a trebuit să conectez o diodă la ieșirea turbinei eoliene + și să conectez + al volmetrului înainte de această diodă (altfel măsoară tensiunea bateriilor și nu cea ieșită de turbină eoliană ). Problema cu o diodă este că provoacă o pierdere. Ce diodă recomandati să folosesc pentru a avea cea mai mică pierdere de tensiune/putere? Cu referinta, voi putea comanda cateva. Dacă nu pot obține ceva de undeva, cum ar fi sursele de alimentare pentru PC, de exemplu. MULȚUMIRI.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 07/12/09, 18:13

Dioda ta este inutilă, pentru a încărca o baterie tensiunea furnizată de încărcător (turbina eoliană) trebuie să fie mai mare decât cea a bateriilor de încărcat.
Deci, de fapt, atunci când turbina eoliană nu se rotește sau nu produce nimic, măsurați tensiunea bateriei dvs., dar de îndată ce turbina eoliană produce, măsurați tensiunea acesteia.
Cercetați și încercați să înțelegeți legea ochiurilor.

Dar până la urmă măsurarea tensiunii nu este foarte utilă, nu este reprezentativă pentru producție. Cel mai bine este să măsurați curentul. Dintr-o dată problema diodei nici măcar nu se mai pune.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3

Re: Care diodă de pe o turbină eoliană pentru cea mai mică pierdere?




de Alain G » 07/12/09, 18:45

darwenn a scris:Bună, o întrebare rapidă. Pentru a măsura tensiunea de ieșire de la turbina mea eoliană, a trebuit să conectez o diodă la ieșirea turbinei eoliene + și să conectez + al volmetrului înainte de această diodă (altfel măsoară tensiunea bateriilor și nu cea ieșită de turbină eoliană ). Problema cu o diodă este că provoacă o pierdere. Ce diodă recomandati să folosesc pentru a avea cea mai mică pierdere de tensiune/putere? Cu referinta, voi putea comanda cateva. Dacă nu pot obține ceva de undeva, cum ar fi sursele de alimentare pentru PC, de exemplu. MULȚUMIRI.


Bună Darwenn!

După cum spune Forhorse, nu ai nevoie de diode, oricum ai o punte de diode, trebuie să folosești un ampermetru cu clemă sau așa ceva.

Tensiunea vă poate da o idee, dacă treceți peste 14 volți dacă bateriile sunt pline sau peste 12 volți dacă sunt descărcate.

Cea mai bună soluție rămâne ampermetrul, diodele vă vor face să pierdeți câțiva wați.
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 07/12/09, 18:54

Alain, nu am punte de diode, pentru ca de cand regulatorul este integrat iese DC.

Am conectat un ampermetru analogic, merge, am varfuri in aceasta seara la 10A, vantul este mediu si trebuie sa imi schimb cablul si sa pun 6 patrate pentru a limita pierderile. Deci, pe partea de măsurare a puterii, nu vă faceți griji, doar că voltmetrul indică mereu tensiunea bateriei dacă nu pun diode. Cu dioda imi permite sa verific, ca si la ampermetru, caderile de tensiune ale turbinei eoliene. Dacă nu pun o diodă, nu mai văd aceste căderi de tensiune. Dar in sfarsit important ramane puterea, o sa iti urmez sfatul si o sa scot dioda. multumesc pentru sfat : Cheesy:
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 08/12/09, 01:17

darwenn a scris:Alain, nu am punte de diode, pentru ca de cand regulatorul este integrat iese DC.

Am conectat un ampermetru analogic, merge, am varfuri in aceasta seara la 10A, vantul este mediu si trebuie sa imi schimb cablul si sa pun 6 patrate pentru a limita pierderile. Deci, pe partea de măsurare a puterii, nu vă faceți griji, doar că voltmetrul indică mereu tensiunea bateriei dacă nu pun diode. Cu dioda imi permite sa verific, ca si la ampermetru, caderile de tensiune ale turbinei eoliene. Dacă nu pun o diodă, nu mai văd aceste căderi de tensiune. Dar in sfarsit important ramane puterea, o sa iti urmez sfatul si o sa scot dioda. multumesc pentru sfat : Cheesy:


Am verificat specificațiile și turbina dvs. eoliană este trifazată, așa că în interior sunt neapărat diode, nu aveți nevoie de o diodă externă.

Pentru a calcula puterea furnizată luați tensiunea la baterie pe care o înmulțiți cu amperajul pe care îl aveți care vă oferă puterea produsă în acest moment: 14.5 volți x 10 amperi = 145 wați produși.

:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 08/12/09, 08:34

Da, dioda nu am folosit-o ca dioda anti-retur, ci doar pentru a putea masura cresterile si scaderile de tensiune ale turbinei eoliene, deoarece dupa cum am specificat, chiar daca alternatorul este trifazat, cel integrat. regulatorul cu diode iese din DC pe cablul meu care merge la baterii. Dar până la urmă nu contează, important este că pot măsura puterea. MULȚUMIRI
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 08/12/09, 12:47

bonjour,

Când putem măsura tensiunea AC între 2 faze ale alternatorului, putem cunoaște tensiunea trifazată redresată.
Calculul este după cum urmează:
U DC = U AC x 1.414 (rădăcină pătrată a lui 2)
Știind că singura punte de redresor provoacă o pierdere de 1 V la 1.5 V, ceea ce observăm cel mai des (acesta este turbina mea eoliană) este că este nevoie de 10V AC între 2 faze pentru a începe încărcarea bateriilor. Căderea de tensiune a diodelor corespunde unei pierderi prin efect joule. Această valoare de 10V crește puțin pe măsură ce bateria se încarcă.

A+
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 08/12/09, 21:55

Nu depinde de cum este cablat alternatorul? triunghi sau stea? Citisem că această formulă este valabilă doar pentru cablarea în stea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 08/12/09, 22:02

Nu, asta nu are nimic de-a face cu trei faze.
Este doar relația care există între o tensiune alternativă și valoarea acesteia după rectificare.

Dar susțin că măsurarea tensiunii este inutilă.
Cu sistemul dvs. actual de diode, atunci când turbina eoliană nu se rotește repede, vedeți în continuare tensiunea crește, dar asta nu înseamnă că produce, deoarece atâta timp cât tensiunea turbinei eoliene este mai mică decât cea a bateriilor, nu există curent care circulă. , zero ori orice înseamnă întotdeauna zero...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 255