Anemograf de înregistrare pentru studiul vântului

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Fam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 29/01/10, 09:45

Anemograf de înregistrare pentru studiul vântului




de Fam » 29/01/10, 11:20

Salut tuturor, acesta este primul meu mesaj pe acest site.

Pentru a evalua potențialul eolian al unui sit izolat (fără rețea, cu excepția satelitului și a gsm-ului), caut un anemometru autonom care să înregistreze la viteză minimă și timp la intervale regulate. Pot recupera datele aproximativ în fiecare lună.

(terminologia corectă ar fi probabil „înregistrarea anemografului”)

Rețin faptul că acest tip de produs nu este ușor de cumpărat la un preț decent pentru o persoană (doar unul găsit la mai puțin de 200 Eur aproximativ. Este un produs englez lansat recent pe piață)

Este ciudat că este necesar să parcurgi un profesionist care face studiul (gratuit) înainte de a-și cumpăra produsul (care nu este obiectivul meu), sau să plătești o sumă mare pentru echipamente care valorează mai puțin de 100.

Cu toate acestea, dacă site-ul meu este promițător, mi se pare că este pasul esențial pentru a face studiul preliminar.

Iau orice soluție (achiziție, închiriere sau bricolaj. (Știu să fac multe, cu excepția părții electronice))

Vă mulțumim pentru ajutor (în mp în cele din urmă).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 29/01/10, 11:32

pentru un bun handyman / programator, acesta ar trebui să poată fi realizat cu un mic computer netbook în stil. depinde dacă există o sursă de energie pe site.
Chiar și pentru un amator luminat, timpul de dezvoltare al soluției nu este neglijabil. depinde dacă studiul ar trebui să înceapă rapid sau nu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 29/01/10, 11:39

Ah m-am gândit doar la un lucru bazat pe PLC. Timpul de dezvoltare ar fi poate mai scurt dacă am putea obține viteza vântului sub forma unui semnal electric în 0-10V
Dar același lucru, depinde dacă există o sursă de energie pe site-ul în cauză.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 29/01/10, 11:46

bonjour,

Dacă există acces la semnalul alternativ al unui generator de magnet permanent, este suficient să numărați alternanțele ...

În caz contrar, puneți un contor de plimbare cu bicicleta și colectați și impulsurile?
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 29/01/10, 12:27

Consider că întrebarea nu se referă la modul de măsurare a vântului, ci la înregistrarea măsurătorilor într-o anumită perioadă.

Oricum, ar fi necesare un pic de detalii despre proiect și implementarea acestuia înainte de a continua discuția acestuia.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 29/01/10, 12:36

Forhorse a scris:Consider că întrebarea nu se referă la modul de măsurare a vântului, ci la înregistrarea măsurătorilor într-o anumită perioadă.


Inteles! Am răspuns exact la asta: înregistrarea unui număr de impulsuri și o dată specifică la fiecare n secunde este destul de simplă ...
0 x
Un bientôt!
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 29/01/10, 12:58

raspuns foarte bun din partea bernardd:
computerul bicicletei va merge bine. dacă alegeți modelul adecvat, acesta păstrează în memorie viteza maximă, viteza medie, timpul total și timpul de funcționare.
toate datele necesare sunt acolo.
pentru partea activă, un bricolaj cu trei bile de jumătate de ping pong sau dacă puteți găsi un cap de catarg în piese de schimb; doi magneți lipiți de rotor și se rostogolește.
va trebui calibrat: o zi fără vânt pe un stâlp montat pe acoperișul mașinii
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 29/01/10, 13:13

Ideal ar fi să găsești un contor care să poată transfera înregistrările pe un computer, cred că există.



În caz contrar, am găsit acest lucru și pentru o declarație a lui usb:
http://www.planete-domotique.com/contr-leur-usb-1-wire-ibutton-usb-rj11.html
http://www.planete-domotique.com/energie/capteurs-divers/gp1-compteur-d-impulsion-sur-bus-1-wire.html
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/01/10, 13:19

există că:

http://fr.oregonscientific.com/cat-M%C3 ... nelle.html

Cred că 229 de euro pot fi mai puțin, arătând mai bine.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Fam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 29/01/10, 09:45




de Fam » 29/01/10, 15:07

bonjour

Vă mulțumim pentru aceste prime răspunsuri.

Proiectul constă în reabilitarea unui hambar de vară pe un platou din Auvergne.
Așadar, unul dintre primii pași ar fi analizarea, pe o perioadă lungă de timp, a datelor utilizabile pentru implementarea energiei alternative, inclusiv a turbinelor eoliene.

Repet că în acest moment este un site izolat, fără energie.
Există o clădire, dar încă deschisă. Nu vă puneți problema să puneți un computer, etc pentru moment.

M-am gândit la sistemul informatic pentru biciclete, dar nu mă va ajuta suficient, deoarece datele nu sunt utile pentru energia eoliană.
(O viteză medie, min max, durata de utilizare etc ... ceea ce contează este viteza n / revoluție la un moment dat și asta la fiecare x (timp), ceea ce un computer pentru biciclete nu dă cred că)

Așa cum am spus deja, aș putea face partea mecanică, dar partea electronică ar fi prea complicată pentru mine.

Ce am găsit este acesta:
http://www.eco-technologie.net/index.ph ... 21&lang=fr dar la 250 Eur fără o descriere detaliată nu mă interesează
Ce îmi place mai mult este
http://www.youtube.com/watch?v=NmWdELuG ... r_embedded.
Nu este deloc rău pentru o soluție completă, dar totuși prea scump pentru gustul meu. (150 £) sau aproape 200 de euro inclusiv transportul.

Vă mulțumim pentru ajutor
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 282