Generarea de energie eoliană fără turbină eoliană

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Generarea de energie eoliană fără turbină eoliană




de oli 80 » 18/03/10, 20:11

buna seara, asta am gasit http://www.youtube.com/watch?v=dZ0v-CK63-4 acest sistem ar produce electricitate folosind o bandă de cauciuc

Nu știu dacă acest sistem a fost deja menționat pe forums, altfel îmi pare rău să o fac din nou
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 18/03/10, 20:17

Amuzant, dar suntem departe de megawatt : Cheesy:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

amuzant




de dedeleco » 19/03/10, 00:48

Dar dacă, într-o mare furtună, cu câteva hectare de plăci vibrante care își scutură magneții ca niște copaci sub forța vârtejurilor vântului, am putea trage sigur un megawatt !!!
Acest sistem mărit funcționează și cu valuri sau cu orice vârtejuri, rezonând cu aceste vârtejuri.
De asemenea, putem lua copaci zguduiti de vânt care mișcă magneți pentru a face curent !!!
Turbinele eoliene nu mai puteau refuza !!
Să sape, etc .....
Original având în vedere simplitatea care compensează performanțele neoptimizate!
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 19/03/10, 04:01

Dedeleco

Acest sistem a fost deja prezentat pe forum!

Pe de altă parte, aduceți copacii care se mișcă în vânt și de mult timp, deoarece am copaci de 15 metri în jurul casei, ceea ce face aproape imposibilă instalarea unei turbine eoliene fără un catarg. sus, mă gândisem să leg frânghii pe mai multe vârfuri de copaci pentru a recupera energia mișcărilor lor!
Acolo unde sunt, aud vuietul vântului și văd efectul asupra copacilor în timp ce sunt protejat de ei!

Ar fi frumos să găsești o modalitate de a crea puțină energie fără să te uiți la peisaj!

Imaginați-vă serios briza care face ca acești copaci mari să oscileze 1 metru, atașați de linii de pescuit invizibile simple și de câțiva generatori mici de câțiva wați pentru a forma 10 sau 20 de kilowați!

Ei bine, acesta este doar un vis!

Dar ar putea funcționa cu ușurință! "
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

Ușor de încercat și original și ecologic




de dedeleco » 19/03/10, 14:02

Sper că acești copaci frumoși nu sunt prea aproape de casă pentru a nu cădea peste ei în caz de furtună!
În timpul furtunii de la sfârșitul anului 1999, am avut experiența unei armate de copaci care cad în fundul grădinii, fără ca nimeni să cadă pe casă prin noroc miraculos !!
De asemenea, am grijă să nu am copaci prea înalți și mari lângă casă!
În caz contrar, trebuie să putem recupera această energie care agită arborii, cu cabluri, scripeți care rotesc o roată a motorului care generează electricitate intermitentă care încarcă o baterie.
În opinia mea, trebuie să fie ușor să aveți un prototip pe un copac pentru a vedea cum funcționează. O frânghie atașată la vârful copacului care face o buclă care trece peste un scripete cu o dinamă tensionată cu un arc pentru a preveni alunecarea frânghiei.
Puteți încerca un model cu un copac mic și o dinamă de lampă ieftină care se reîncarcă pentru a vedea dificultățile fără a cheltui prea mult. Apoi, cu un dinam mai mare ca ventilator auto sau alternator care nu costă nimic de rupt, putem crește puterea la 100W.
Puteți folosi o bicicletă veche cu o frânghie care trage de lanț pentru a roti un alternator atașat roții libere.
Problema este aceeași ca și pentru valuri, pentru a transforma mișcări reciprocante foarte variabile în energie.
Pe internet și brevete, există o armată de soluții!
În cazul meu, vântul este semnificativ doar în timpul furtunilor și eu sunt acolo doar pe vreme calmă, în a doua mea casă.
Pentru a trece o frânghie în vârful unui copac, nu este nevoie să-l urci, am deja cabluri filetate purtate la capătul unui stâlp (șipci de la capăt la capăt de 8m în total), pentru a îndrepta 20m copaci sau tăiați-i cu precizie dacă sunt dezrădăcinați parțial.
În opinia mea, ar trebui să funcționeze cu o performanță ca cea a unei turbine eoliene, deoarece copacul are o rezistență mult mai mare la vânt. Funcționează cu atât mai bine cu cât vântul este turbulent pentru a scutura copacul! Aceasta este o condiție opusă unei turbine eoliene care funcționează mai puțin, deoarece vântul este turbulent, deoarece ridicarea palelor scade odată cu vârtejurile !!
A priori, este foarte interesant și brevetabil odată dezvoltat puțin.
Mai presus de toate, nimic nu se schimbă în peisaj sau în zgomot.
Și îl putem pune peste tot pe malul mării sau în vârful dealurilor fără a deranja pe nimeni !!!
Ești bine plasat și trebuie să încerci.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143