Folosirea ghețarilor ca sursă de energie electrică

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
nanook
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/03/10, 05:27

Folosirea ghețarilor ca sursă de energie electrică




de nanook » 25/03/10, 05:29

bonjour,

Am făcut o mulțime de cercetări pe un subiect despre care am auzit cu mult timp în urmă, dar nici o modalitate de a găsi un răspuns, acest lucru spune că cercetările mele le-am adus pe acest site, ceea ce mi se pare foarte frumos. Așa că în cele din urmă am decis să aterizez aici.

Am auzit de și chiar de realizarea unui fel de construcție de acest tip care funcționează motoare datorită avansării ghețarilor. Practic ghețarii coboară, ceea ce reprezintă o energie colosală care poate fi utilizată pentru a crea electricitate.

Deci, scopul meu de cercetare este pur și simplu să am informații despre site-urile pe care să le folosim, dacă este încă actuală, desigur și pentru ceea ce nu leagă.

Va multumesc anticipat
nanook
0 x
Ptilu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 196
Înregistrare: 15/01/10, 14:23




de Ptilu » 25/03/10, 12:38

Uh ...
Barajul hidroelectric ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 25/03/10, 13:07

Colectarea apei topite de pe un ghețar pentru a conduce un baraj, așa cum am menționat mai sus, există, dar recuperarea energiei cinetice a unui baraj este ceva de care nu am auzit niciodată .
Din punct de vedere tehnic, ar fi foarte complex și costisitor, având în vedere rezultatele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 25/03/10, 13:32

sen-no-sen a scris:Colectarea apei topite de pe un ghețar pentru a conduce un baraj, așa cum am menționat mai sus, există, dar recuperarea energiei cinetice a unui baraj este ceva de care nu am auzit niciodată .
Din punct de vedere tehnic, ar fi foarte complex și costisitor, având în vedere rezultatele.


Recuperând energia cinetică a unui baraj (eroare de tastare), mă gândeam să recuperez energia cinetică a ghețarului.
0 x
nanook
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/03/10, 05:27




de nanook » 25/03/10, 18:11

Da, văzusem un spectacol cu ​​mult ... foarte, foarte, mult timp în urmă. Era un pic ca roțile lipite în gheață care se conectează, desigur, la motoare. Când ghețarul se mișcă, ceea ce este cinetic cu multă inerție, fără o variație reală a vitezei. Chiar dacă viteza este foarte lentă, inerția este monstruoasă. Deci, motoarele pot recupera energia colosală.

Acum nu mai găsesc nimic pe net despre asta. Am văzut acest spectacol sau documentar în urmă cu peste 10 ani :D

Nimeni nu a auzit cu adevărat de? ... un proiect care s-ar fi destrămat (arf gheața care se topește este groaznică ^^)?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

idee amuzanta




de dedeleco » 25/03/10, 19:23

Puterea maximă recuperabilă la mișcarea masivă și lentă a unui ghețar este (la fel ca în electricitate) atunci când acesta este încetinit la jumătate din viteza sa cu alternatoare și reductoare foarte lente (1 până la 25 m pe zi) și forțe imense! !
Încearcă să oprești sau să încetinești un ghețar, nici măcar munții nu o pot face și sunt planificate !!
De asemenea, foarte dificil în comparație cu un baraj de apă lichidă pe apa de topire care scade rapid mii de metri !!!
Încercați să recuperați energia unei mase înghețate de 86,4 tone (3 camioane mari) care coboară 1 metru pe zi în loc de o mică cascadă de 1 litru pe secundă pe 1 metru înălțime !!! (86400 secunde pe zi) !!!
Dacă ajungeți la același rezultat din punct de vedere al puterii, atunci îl putem face pe milioane de tone (un ghețar mic de 100m3!), Apoi pe miliarde de tone, Km3.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/03/10, 20:25

nu este energie cinetică, ci energia potențială care trebuie recuperată

masa de gheață este grea, cere doar să coboare: lăsând ghețarul singur toată energia se pierde prin frecare între gheață și stâncă

Ar trebui să punem ghețarul pe roți pentru a reduce fricțiunea și a recupera energia prin alternatorul acționat de aceste roți?

ruleta nu este cuvântul! Ca cerait roată destul de imensă! de neimaginat ...

mai ușor: topiți ghețarul și turbinati apa: dar de ce construiți ceva care nu va funcționa mult timp, odată ce ghețarul s-a topit, vor dura secole pentru a se reconstitui sau nu se va reconstitui niciodată dacă oracolele încălzirii globale sunt corecte
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 25/03/10, 21:28

nu este energie cinetică, ci energia potențială care trebuie recuperată

Știi cum să recuperezi energia potențială (imobilă), (gravitațională, electrostatică, termică sau nucleară) fără să te miști sau să schimbi ????
Dacă știi, spune-mi !!!!

lăsând ghețarul singur toată energia se pierde prin frecare între gheață și stâncă

Corect, de aceea trebuie să încetini până la jumătate din viteză pentru a recupera jumătate din această energie pierdută în frecare și fuziune.

odată ce ghețarul s-a topit, va dura secole să se recupereze

Nu luăm totul din ghețar, ci doar ceea ce se mișcă sau se topește în medie în medie (câțiva metri pe zi), pentru a menține ghețarul intact, astfel încât să nu dispară și, prin urmare, nu este nevoie să îl reconstituim ghețarul. Trebuie să ne adaptăm la schimbările reale imprevizibile pe termen scurt, dar fără CO2 ne apropiem de o glaciație lentă, cu certitudine în următorul mileniu.
0 x
nanook
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/03/10, 05:27




de nanook » 26/03/10, 03:56

Un punct bun, în plus, dacă recuperăm energie, înseamnă că vom încetini ceva cu acea viteză într-un fel sau altul, ceea ce înseamnă că iarna după iarnă masa respectivă va crește mai mult de normalul (... sau se va topi mai puțin repede din moment ce toți ghețarii au lovit) deci mai multă energie? ^^, pe scurt, va fi un mod într-un anumit sens de a salva ceva ghețar ^^

Pe scurt, la începutul întrebării mele:
Mă înșel, această metodă nu există în prezent?
Nimeni nu a auzit de o astfel de realizare?

PS: Viteza de coborâre va varia în funcție de masa sa, de roca montană în sine și de traiectoria sa: zigzag, drept și unghiul pantei. Exemplu: În Valea Chamonix, Mer de Glace care înfășoară peste 11 km lungime, coborând 100m pe an, deci o zi medie de 27cm pe zi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 27/03/10, 19:47

Toate acestea nu sunt lipsite de pericol!

Mecanismul prin care putem explica problema și aplicabil acestui caz, care permite înmulțirea / recuperarea energiei în fizică este cunoscut de mult, chiar și de foarte mult timp, se numește „Momentul”.
A fost exploatat din timpuri foarte vechi prin efectul de pârghie, apoi în invenția roții, și mi se pare că se aplică acestui caz, din moment ce „limba” vânturilor de pe ghețar pe sine la frontonul ghețarului.

Dacă acceptăm această simplificare a explicației, formula ... este:

- „forța” „X” (înmulțită cu) „brațul pârghiei”.

Cu 2 tone de forță "X" (înmulțit cu) un braț de pârghie de 10 metri, obținem 20 de tone de forță (adică 2 X 10T = 20T).

Cu toate acestea, odată cu înaintarea ghețarului, „momentul” reprezentat de panta ghețarului este foarte slab, întrucât toată greutatea ghețarului este atrasă spre centrul pământului. Prin urmare, este doar un „moment” relativ la panta solului care ar trebui calculat și din care ar trebui îndepărtată frânarea datorată fricțiunii pe sol. Este suficient să spunem că nu mai este mult.

Ideea nu era o prostie, dar nu trebuie confundat „forța potențială” cu efectul ei real.

Deci, ghețarul avansează ... dar energia cinetică reziduală este relativ foarte mică în comparație cu masa. Dovada este că, cu masa sa gigantică, avansează foarte încet.

Problema cu siguranță în acest caz este o performanta slaba.

O idee (dacă este posibil) ar fi să îmbunătățim acest randament ... dar inamicul principal este atracția pământului.

Nici întrebarea de securitate nu ar fi optimă. Deoarece dacă am reuși, în ciuda tuturor, să creștem producția, am putea ajunge foarte repede cu mase mari în mișcare, scăpate de sub control, care ar putea să cadă în vale. Muntele este un mediu ostil și imprevizibil în care capriciile vremii servesc ca amplificator ...

Un pic ca ceea ce s-a întâmplat în Gondo, unde jumătate de sat fusese prins și târât ... (10 case, drumuri etc ...)
http://archives.tsr.ch/search?q_doc-id= ... ophe-gondo

Dar această energie nu se pierde, totuși, așa cum am remarcat tovarășii de mai sus, deoarece acest baraj se topește, se transformă în apă, iar omul o recuperează și o domesticeste în baraje. Acolo crește momentul prin accelerarea masei, grație înălțimii căderii pe care o provoacă și energiei pe care o recuperează în punctul culminant al puterii sale, chiar în partea de jos, și uneori chiar folosește „stifturi”. .
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 288