Electricitate și hidraulică = similitudine?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
gery_matane
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/04/10, 16:21

Electricitate și hidraulică = similitudine?




de gery_matane » 19/04/10, 19:39

bonjour,

Într-un sistem cu conducte hidraulice, același ulei poate fi refolosit pentru a reacționa mecanismele, folosind o pompă.

Într-un sistem de încălzire a casei care utilizează apă care circulă în țevi de cupru pentru încălzire, circulația se realizează cu pompe de apă și se folosește întotdeauna aceeași apă.

În liniile electrice am putea face același lucru? de ce nu. Poate doar o inventează.

curentul (Intensitate = amperaj) trece prin firul electric la o tensiune recomandată și este utilizat într-o casă; la iesirea din casa; intensitatea și tensiunea nu mai sunt aceleași.

EXISTA UN MATERIAL PE CARE PUTEM UTILIZA PENTRU A RECREȘTE TENSIUNEA ȘI INTENSITATEA (un condensator redistribuitor) și să putem reutiliza curentul de ieșire din casă. un material folosit la o pompa electrica, ?????? o pompă care va pompa electricitatea de la un condensator și o va redistribui în toată casa.

IN ACEST MOD VOM PLATI NUMAI PENTRU intensitatea (amperajul) pierduta

ȘI DACĂ într-o zi, o persoană o inventează

MULȚUMESC ANTICIPAT
0 x
unul spune; Pentru a înțelege electricitatea, este bine să înțelegeți cum funcționează conductele de apă și ulei
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 19/04/10, 20:46

Poate că sunt noile cursuri de electricitate, dar de când am plecat de la școală nu am mai auzit de așa ceva! și nu văd cum ar putea funcționa. Este acesta un mesaj de la 1 aprilie care ar fi difuzat cu întârziere? sau altfel, este contaminat de norul de cenușă din vulcan

pe de altă parte, am comparat debitul și intensitatea și tensiunea apei în funcție de înălțimea căderii, singurele comparații pe care le cunosc
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 19/04/10, 21:14

Dacă vrei să împingi asemănarea, spune doar că echivalentul pompei într-un circuit hidraulic, într-un circuit electric, este pur și simplu generatorul (baterie, alternator, dinam etc.)
0 x
gery_matane
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/04/10, 16:21

suită




de gery_matane » 20/04/10, 04:20

bonjour,

generator (baterie, alternator, dinam etc.)

putem face asta, într-o casă și să nu plătim mult mai puțin în electricitate

mulțumesc
0 x
unul spune; Pentru a înțelege electricitatea, este bine să înțelegeți cum funcționează conductele de apă și ulei
gery_matane
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/04/10, 16:21

suită




de gery_matane » 20/04/10, 05:12

bonjour,

electricitatea vine de la baraj și este pe stradă, apoi intră în casă.

odată ce curentul electric intră în casă într-o linie neagră și este folosit de diverse mașini și pentru diferite utilizări, electricitatea iese din aceste mașini cu mai puțin (tensiune sau intensitate sau ohm) și revine printr-un fișier alb.

În linia albă de întoarcere principală a casei înainte de a intra în cutia electrică pentru a fi trimisă la pământ prin pământ.

a folosit un „Y” (anti-retur) pentru electricitate; pentru a preveni explozia; deoarece curentul trebuie să păstreze întotdeauna aceeași direcție. si in plus, curentul din linia alba trebuie curatat si stabilizat pentru a avea tensiunea potrivita si intensitatea potrivita pentru a reveni la linia neagra a casei.

dar companiile electrice nu vor, iar guvernele nu vor, iar asigurătorii care sunt organizați cu marile companii nu vor. Au lansat legi care împiedică inventarea unui proces care ar putea fi folosit de toată lumea și că toată lumea ar putea avea dreptul să folosească un sistem care ar costa mai puțin în consumul de energie electrică.

vă mulțumesc,

este posibil
0 x
unul spune; Pentru a înțelege electricitatea, este bine să înțelegeți cum funcționează conductele de apă și ulei
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 20/04/10, 09:26

Wow :şoc:
Arunc prosopul e prea grav acolo
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 21/04/10, 04:16

Draga mea Gery!

Evident, aveți nevoie de o lecție bună despre electricitate!


Cred ca esti din Quebec dupa culorile firului pe care le mentionezi, poate Matane!

Vă sugerez cu tărie să citiți cărți sau să vă informați de pe site-uri serioase unde nu vorbim despre omulețul verde! :şoc:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 335