Autonomie energetică, semi-autonomie ... sau deloc

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
linet649
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 27/07/10, 16:33

Autonomie energetică, semi-autonomie ... sau deloc




de linet649 » 27/07/10, 17:00

bonjour,
Gata, facem pasul, ne punem la punct proiectul de ecologizare... o iurtă contemporană de 70 m2 + mezanin de 30 m2.

se pune problema autonomiei energetice pentru noi. ce este cel mai bine, autonomie deplină? asta se poate face cu in jur de 15000 euro, releul in caz de supraconsum ar fi luat de un generator.
sau semi-autonomie? releul ar fi preluat de rețeaua EDF.

Îmi place foarte mult ideea de autonomie completă, dar nu eu sunt cel care va conduce grupul...

În opinia dumneavoastră, este acest lucru fezabil și gestionabil cu un copil sub un an?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 27/07/10, 23:18

Dacă există interconectare la rețeaua EDF, orice producție independentă de energie va fi mai scumpă decât KWh nuclear.
Așa că trebuie să vedem motivația care justifică această producție, dar dacă sunt economii, este un eșec.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Napo, piticul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 180
Înregistrare: 04/03/10, 10:43
Locul de amplasare: Undeva peste curcubeu




de Napo, piticul » 28/07/10, 08:56

de fapt cred ca ar fi necesar sa faci bilantul tuturor aparatelor pe care intentionezi sa le pui in functiune

Calculator
Ventilare
iluminat
TV
....

Acest lucru ar putea permite celor care sunt competenți (nu eu ^^) să facă o pre-dimensionare și să vadă posibilele configurații

atunci trebuie sa faci un mic studiu financiar bazat pe raportul autonomie/dependenta din exterior
0 x
Dintre toți cei care nu au nimic de spus, cei mai plăcuți sunt cei care tăcut

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139