Hydro Turbine ED 1500 Watt vs Turgo Powerpal

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
jamTarga
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 25/08/10, 16:43

Hydro Turbine ED 1500 Watt vs Turgo Powerpal




de jamTarga » 26/08/10, 12:20

bonjour,

Nou pe site, sunt pe punctul de a reînvia o instalație hidraulică în Alpi.

Fost echipat pentru a rula un ferăstrău hidraulic, cascada (potențial de aproximativ 3 kw, dar 1,5 kw ar fi mai mult decât suficient pentru consumul meu) ar fi folosită pentru a produce electricitate pentru un atelier.

Ezit între o turbină hidraulică Pelton de 1500 W și un Turgo Powerpal T1 sau T2.

Cine ar avea feedback cu privire la aceste două produse (performanță, fiabilitate, punere în funcțiune etc.) pentru a mă ajuta în alegerea mea?

Multumesc anticipat.

Cordialement

Gem
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 26/08/10, 13:14

Bună și bunvenit.

Din păcate, nu am experiență directă cu aceste materiale.

Pe de altă parte, sunt sigur că s-au făcut progrese mari recent cu magneții permanenți și generatoarele corespunzătoare.

Pe de altă parte, sunt foarte interesat de contextul dvs. și aș dori să aflu mai multe:

aveți linkuri către materialele dorite?

aveți o descriere tehnică a instalației dvs. hidraulice? debit, înălțime, presiune, ... ce este dimensionarea?

ai întâmpinat probleme administrative? partea de apă și partea de electricitate?

aveți ordine de mărime pentru preț și producție?

Apa este stocabilă sau este irosită dacă nu o turbinati?

După cum puteți vedea, sunt curios :-)
0 x
Un bientôt!
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 26/08/10, 13:15

jamTarga

Bine ați venit la Ecologie!

Puțin mai multe informații ne-ar ajuta, cum ar fi înălțimea căderii și debitul.

Fotografiile de pe site ar fi binevenite!
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
amăgitor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 26/08/08, 18:09
Locul de amplasare: FRA

turbină




de amăgitor » 26/08/10, 13:19

bonjour
Folosesc o turbină chineză de 1.5 kW achiziționată de la Soft Energy
(mult mai ieftin decât powerpal) Aproximativ 2000 de euro.
Desigur, verificați Ht și flux
Turbine bune și mai multe informații, dacă este necesar.
MT
0 x
jamTarga
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 25/08/10, 16:43




de jamTarga » 26/08/10, 14:02

Mulțumesc și bine, este foarte receptiv aici!

Înălțimea actuală de cădere (pe echipamentele existente - un pelton cu diametrul de 90 cm alimentat printr-o conductă cu diametrul de 380 mm, toate neutilizate de peste 50 de ani) este de 13 metri (cu ușurință un metru, 1,5, Cu XNUMX m mai mult, prin schimbarea poziției noii turbine).

Debitul minim, la apă scăzută și pe o colecție provizorie foarte scurta, măsurată în această vară, este de 12,5 litri pe secundă. Acest lucru nu ar trebui să corespundă cu zecimea din ceea ce produce căderea și că o medie de aproximativ treizeci de litri, peste apă, ar trebui realizată fără nicio problemă.

Moara este pe planurile Cassini, iar drepturile mele de apă sunt specificate în actul notarial.

Prin urmare, totul este acolo pentru a reface sistemul existent în mod identic (bine, aproape, deoarece ar fi vorba de refacerea conductei - cu un tub nou de diametru mai mic - și plasarea unei turbine compacte la capăt).

Prin urmare, rămâne să nu ne înșelăm cu privire la microturbină.

De aici marea valoare a mărturiilor tale.

Vă mulțumesc din nou pentru orice mi-ați putea oferi pe ambele tipuri de turbine sau pe orice alt sistem.

Postez poze cât mai curând posibil.

Cordialement

Gem


Pentru Tromeur, vă trimit un deputat.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 26/08/10, 14:33

Vă mulțumim pentru detalii.

Din numele date, am văzut următoarele link-uri:

energiedouce.com/hydro-turbine.html

futur-energies.com/hydrau.html

powerpal.com/t1andt2.html

Se pare că suntem în jur de 1 € / Wc pentru echipament.

Aveți un bazin care vă permite să economisiți apă dacă nu aveți nevoie de energie?

Vei revinde electricitatea către distribuitorul tău de electricitate? Nu spun EDF pentru că există destul de multe consilii locale în Alpi.
0 x
Un bientôt!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 26/08/10, 14:57

Ei bine, cred că dacă există un potențial de 3kW trebuie să faci 3kW cu revânzare (obligatorie) la EDF ... chiar dacă este de 10 ori mai puțin interesant decât PV ...

În câțiva ani vei fi fericit să ai un surplus de energie și venituri ...

+1 pentru fotografii ...
0 x
jamTarga
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 25/08/10, 16:43




de jamTarga » 26/08/10, 15:11

Mulțumesc Bernardd,

Multumesc pentru link-uri.

Nu, nu intenționez să stochez apa, site-ul, o cascadă la o altitudine de 1400 m nu este potrivită.

Debitul este în orice caz suficient pentru a roti tipul de turbină necesar pentru consumul preconizat.

Producția redusă prevăzută și lipsa conexiunii cu rețeaua mă fac să renunț la orice idee de revânzare ...

Uite tu ...

Cordialement


Gem
0 x
jamTarga
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 25/08/10, 16:43




de jamTarga » 26/08/10, 15:14

Pentru Christophe,

Nu, fără revânzare, distanța de la rețea este prea mare pentru a lua în considerare o conexiune viabilă din punct de vedere economic.

În plus, echipamentul pentru a produce 3 kw este semnificativ mai scump decât cel pentru a produce 1,5 ...

Cordialement
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 26/08/10, 16:33

Bine, contextul este mai clar.

Care au fost caracteristicile turbinei pe care o aveți deja, în ceea ce privește puterea și viteza?

Pentru că nu sunt sigur că progresul pe turbine în sine a fost atât de mare. Ar fi posibil să se adapteze un generator recent cu magneți permanenți, care să producă un curent alternativ la frecvență variabilă.

Transportat astfel la clădirea utilă, cu în spate un redresor și un invertor electronic, destul de eficient la această putere redusă, ar fi probabil o soluție mai puțin costisitoare?

Ar fi necesar doar să schimbați rulmenții turbinei?

Un exemplu de generator eolian recent, eficient și ieftin:
http://www.missouriwindandsolar.com/Sup ... 2_PMA.html

Dezavantajul lor este necesitatea unei viteze de rotație destul de ridicate, dar poate că este posibilă pe turbină?

Există, de asemenea, acești cai de curse:
http://www.alxion.com/bin/alternateur_kit_stk.html

Altfel tocmai am văzut acest site canadian:
http://www.micro-energies.qc.ca/micro_t ... dex_1.html

Pare important să aveți un diametru de sticlă suficient pentru a limita pierderile de presiune: de ce doriți să reduceți diametrul?

Pentru un alt gând, am găsit aceste tuburi care vă pot interesa:
http://www.infra-tech.be/rubrique.php3?id_rubrique=22

Dacă luați lungimea potrivită, fără sudură, deci fără defecte pentru o lungă perioadă de timp.

Nu stiu daca este mai interesant sa ai 2 turbine mici in paralel sau una mai mare? 2 turbine mici, care pot permite redundanța și, de asemenea, o investiție progresivă?

Este un subiect interesant: dar trebuie să fie și mai frumos să vezi :-)
0 x
Un bientôt!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160