4 kg iarbă uscată 1 kg ulei => Grégoire Kaplan

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
crepator4
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 13/09/08, 03:06

4 kg iarbă uscată 1 kg ulei => Grégoire Kaplan




de crepator4 » 15/01/12, 03:23

un pic neobservat aparent

http://www.estrepublicain.fr/actualite/ ... du-petrole

Cu acest mijloc ar trebui să putem chiar să eliminăm rapid deficitele noastre „periculoase”

Sandaucourt - combustibil K neobișnuit Omul care produce petrol
A doua generație de biocombustibili a fost inventată de un Vosges, înainte de biocombustibil, în 1973. De atunci, a căzut în uitare. Cu toate acestea, Grégoire Kaplan poate transforma iarba gazonului în aur negru.

Sandaucourt. „Nu am inventat nimic. Pur și simplu pun trei procese cap la cap care au apărut în toate cărțile de chimie bune de peste un secol ”, ne asigură modest Grégoire Kaplan. În reședința sa din Sandaucourt, acest doctor în geochimie se bucură de o pensionare pașnică, observând cu oarecare amuzament poziția revoluționarilor energetici.

Calea lor, acest Vosgien a luat-o deja acum 38 de ani, în momentul primului șoc petrolier, prin dezvoltarea unui combustibil produs cu orice deșeuri vegetale: combustibil K. Ideea sa a fost să recreeze mecanismul geneza uleiurilor. Ceea ce a făcut natura transformând materia organică, omul trebuie să poată reproduce, crede el. După un timp de cercetare și testare, a reușit să transforme celuloza plantelor în zahăr prin hidroliză, apoi în acizi grași prin fermentare bacteriană.

„Apoi, am aplicat procesul dezvoltat de germanul Kolb în ... 1849, care arătase că sub electroliză, acizii grași erau transformați în hidrocarburi saturate”, explică Grégoire Kaplan.

Cu acest proces, 4 kg de plante uscate dau 1 kg de aur negru, în mai puțin de o săptămână! Și mai presus de toate, produsul este perfect adaptabil la orice motor cu ardere internă. „Studiile efectuate de un consorțiu de laboratoare cofinanțate de Uniunea Europeană în valoare de 9 milioane de franci au arătat, de asemenea, că procesul ar putea fi industrializat și că produsul era chiar mai stabil decât benzina, derivată din combustibilul fosil”, spune Grégoire Kaplan.

Un brevet depus

Din 1973, omul a depus un brevet pentru această invenție, dar nimeni nu a fost vreodată interesat.

Numai orașul Concarneau a pus la punct un proiect pentru tratarea algelor sale verzi. „Băncile erau gata să urmeze. Un grup german și-a luat angajamentul de a cumpăra combustibilul produs, dar nu am găsit niciodată un investitor care să industrializeze procesul ”, regretă Grégoire Kaplan.

Cu toate acestea, în 2002, un nou studiu a arătat că costul de producție al acestei esențe vegetale era identic cu cel al combustibililor fosili.

Într-o perioadă în care prețul combustibilului bate toate recordurile la pompă, combustibilul K devine din nou foarte atractiv din punct de vedere economic. „Sunt întotdeauna gata să discut cu industriașii” subliniază inventatorul care spune că este convins că lobby-ul petrolier nu este total lipsit de legătură cu lipsa de interes manifestată în descoperirea sa.

Jean-Marc TOUSSAINT
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/01/12, 04:27

Ei bine, este cam același principiu ca și acizii grași „trans”, nu-i așa? Încă trebuia să mă gândesc la asta ...

Nu este deloc rău, dar ar fi necesar să dovedim că amprenta de carbon => împingere + extracție + combustie = zero emisii ....

Altfel continuăm să creștem efectul de seră ... nu?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/01/12, 04:31

crepator4 oferă informații importante prea discrete:
În orice caz, acest chimist emerit nu este înzestrat pentru pensionarea sa și unii pensionari lucrează:
http://blog.lefigaro.fr/legales/2010/03 ... lesse.html

dar nici măcar dreptul de a reprocesa algele verzi brute împuțite în Concarneau:
http://www.lepost.fr/article/2011/05/09 ... trole.html

el a măsurat vârsta exactă a Lunii, de la fundul oceanelor și are totuși o teorie foarte ciudată;
http://www.als.uhp-nancy.fr/pv/2009/pv% ... 09%29.html
Alte informații:
http://www.obiwi.fr/innovations/environ ... st-lorrain
http://blogs.rue89.com/corinne-lepage/2 ... 50&page=7#


Sandaucourt. „Nu am inventat nimic. Pur și simplu pun trei procese cap la cap, care sunt prezentate în toate cărțile de chimie bune de peste un secol ”, ne asigură modest Grégoire Kaplan. În reședința sa din Sandaucourt, acest doctor în geochimie se bucură de o pensionare pașnică, observând cu oarecare amuzament poziția revoluționarilor energetici.

Calea lor, acest Vosgien a luat-o deja acum 38 de ani, în momentul primului șoc petrolier, prin dezvoltarea unui combustibil produs cu orice deșeuri vegetale: combustibil K. Ideea sa a fost să recreeze mecanismul geneza uleiurilor. Ceea ce a făcut natura transformând materia organică, omul trebuie să poată reproduce, crede el. După un timp de cercetare și testare, a reușit să transforme celuloza plantelor în zahăr prin hidroliză, apoi în acizi grași prin fermentare bacteriană.

„Apoi, am aplicat procesul dezvoltat de germanul Kolb în ... 1849, care arătase că sub electroliză, acizii grași erau transformați în hidrocarburi saturate”, explică Grégoire Kaplan.

Cu acest proces, 4 kg de plante uscate dau 1 kg de aur negru, în mai puțin de o săptămână! Și mai presus de toate, produsul este perfect adaptabil la orice motor cu ardere internă. „Studiile efectuate de un consorțiu de laboratoare cofinanțate de Uniunea Europeană în valoare de 9 milioane de franci au arătat, de asemenea, că procesul ar putea fi industrializat și că produsul era chiar mai stabil decât benzina, derivat din combustibil fosil ”spune Grégoire Kaplan.

Un brevet depus

De la 1973, omul a depus un brevet pentru această invenție, dar nimeni nu s-a interesat vreodată de ea.

Numai orașul Concarneau a pus la punct un proiect pentru tratarea algelor sale verzi. „Băncile erau gata să urmeze. Un grup german și-a luat angajamentul de a cumpăra combustibilul produs, dar nu am găsit niciodată un investitor care să industrializeze procesul ”, regretă Grégoire Kaplan.

Cu toate acestea, în 2002, un nou studiu a arătat acest lucru costul producerii acestei esențe vegetale a fost identic cu cel al combustibililor fosili.

Într-un moment în care prețul combustibilului bate toate recordurile la pompă, combustibilul K devine din nou foarte atractiv din punct de vedere economic. „Sunt întotdeauna gata să discut cu industriașii” subliniază inventatorul care spune că este convins că lobby-ul petrolier nu este total lipsit de legătură cu lipsa de interes manifestată în descoperirea sa.


Rezultatele sunt cu siguranță pozitive în ceea ce privește energia, ca și în cazul petrolului real.

vezi brevetele sale:
http://www.directorypatent.com/inventor ... ire_1.html
Dernière édition alin dedeleco 15 / 01 / 12, 04: 38, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/01/12, 04:34

Este probabil, dar echilibrul esențial este cel al carbonului, nu?
0 x
crepator4
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 13/09/08, 03:06




de crepator4 » 15/01/12, 05:15

Ei bine, la naiba, am fost brevetat exact :D

Ei bine, pentru respingerea carbonului în cel mai rău caz, puteți lipi un panton pe el, nu :D ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/01/12, 05:23

Sincer, nu știu: a fost o întrebare pentru că nu este domeniul meu. Dar sunt mulți specialiști care pot răspunde aici. 8)

În orice caz, târnăcop foarte bun, cred în această idee!
0 x
crepator4
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 13/09/08, 03:06




de crepator4 » 15/01/12, 05:32

Vi, există prea mult acord cu alte idei similare :)

Cred că ar trebui să amintim acest articol pe blogurile „publice” ale disputelor „prezidențiale” și să le punem nasul în mare ... întrebându-i dacă sunt capabili să se ude pentru binele public și datoria (banii) nu mai pleci în străinătate pentru petrol care te înnebunește și rămâne în Franța)

Din acest punct de vedere, criza poate fi o binecuvântare :)


Vedeți gândiți-vă la o formă de petiție
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/01/12, 05:40

Ha, ha, ha .... Plănuiesc deja un tobogan frumos pentru cei care se aventurează acolo!

Dar știu chiar ceva despre aceste enarques?

Este ca turbinele eoliene, se întorc întotdeauna spre partea de unde vine vântul, nu-i așa? : Lol:
0 x
crepator4
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 13/09/08, 03:06




de crepator4 » 15/01/12, 06:13

De aici și interesul de a lua martori în fața francezilor
practic un fel de „promite-te pentru binele francezilor și a locurilor lor de muncă (foarte important ca și cuvântul locuri de muncă) să faci totul pentru a pune în aplicare acest proces”

Având în vedere nivelul de copleșire a castronului general, nu sunt sigur că răspunsul nu este o alegere înțeleaptă ... :D (= nu sunt fara coui ...., dar alege-ma oricum)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 15/01/12, 11:02

Ei bine, toți vor spune da, ceea ce nu va însemna nimic ...
Știți zicala: promisiunile făcute de politicieni sunt obligatorii doar pentru cei care cred în ele
: Cheesy:
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114