Centrifugă de ulei vegetal folosit

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2

Centrifugă de ulei vegetal folosit




de bidouille23 » 09/02/12, 20:30

Bună seara, salut,

A folosit cineva dintre voi vreodată un separator de lapte pentru a curăța uleiul de prăjit ???

Tocmai am apucat o dată foarte prietenoasă, un diabolo pe care îl voi motoriza, văzând că degresează laptele pe același principiu ca și curățarea uleiului. Cred că ar trebui să funcționeze foarte bine nu?

Îmi iau orice sfat, vă mulțumesc anticipat

Pace
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/02/12, 21:36

Izotopii de uraniu sunt chiar separați în acest fel, chiar și în Iran, în ciuda virușilor CIA !!

Dar separăm corpuri sau atomi de densitate diferită, mai repede decât în ​​câmpul gravitației obișnuite (număr de g !!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/02/12, 21:48

skimmerul a fost inventat pentru lapte pentru a evita lăsarea laptelui și a smântânii să se separe prea încet prin simpla decantare: laptele fiind perisabil este păcat să-l lăsați să aștepte o zi întreagă pentru a separa crema

pentru ulei nu există niciun inconvenient să așteptați pur și simplu: de aceea nu este nevoie de un skimmer

Un alt detaliu practic: laptele este mult mai fluid decât uleiul ... vâscozitatea ridicată a uleiului riscă să tragă totul fără niciun efect de decantare.

într-o cremă laptele trece între farfurii cu o distanță mică, cred că vâscozitatea ridicată a uleiului va provoca totul fără separare
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/02/12, 23:44

vâscozitatea ridicată a uleiului riscă să tragă totul fără niciun efect de decantare


Vâscozitatea încetinește separarea care va avea loc dacă i se acordă timp și dacă diferența de densitate este suficientă.

Prin încălzirea uleiului, vâscozitatea scade dramatic.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 10/02/12, 01:00

Re, la fel de mult pentru mine, am avut doar să nu pun că sunt cel care iau sfaturi :) .

Îmi corectez solicitarea:

Caut informații și sfaturi de la oricine a folosit deja un separator de lapte pentru a curăța uleiul uzat știind că sunt pe deplin de acord cu faptul că uleiul trebuie încălzit pentru a-l subția ( faceți-o mai puțin vâscoasă) pentru a o putea filtra.
Scopul este să folosesc uleiul din mașina mea și, mai ales, să îl filtrez mai repede prin încălzire cu un BAB, desigur :) .

Aceasta fiind CIA, Iranul și Uraniul sunt oricum puțin departe de petrol.
Atunci uleiul nu este perisabil, este sigur, timpul este o modalitate de decantare, este, de asemenea, sigur.
Acest lucru înseamnă că atunci când putem scurta timpul necesar și la un cost mai mic, ceea ce este cazul în situația mea, de ce să nu profităm de el, nu este;).


Aceasta fiind, mulțumesc oricum, pentru că îmi dau seama că la bază mi-am formulat prost întrebarea :) , așa că pentru mine atunci când nu punem întrebarea corectă sau nu explicăm bine nu primim răspunsurile așteptate.


Pace
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 10/02/12, 05:27

Filtrare la cald cu centrifuga pentru utilizare în carburarea automată ... Mergi direct în perete ..

Pentru BAB filtrarea trebuie să fie sumară ... Dacă aveți grăsimi solide pentru a filtra este mult mai bine să aveți un cumulus încălzit la 60 70 ° cu o încălzire ușoară care să permită apei să coboare în fund

Am acest sistem

http://www.oliomobile.org/fr/forum/down ... &mode=view

Este suficient pentru un BAB cu foaie recuperatoare ... și filtrează și decantează ușor, păstrând uleiul fierbinte pentru bebelușul tău ..

Pentru decantarea mașinii dvs. de 6 săptămâni și filtrarea cu o cârpă, ați făcut deja 90% din taf fără un singur kw / h ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 10/02/12, 07:40

Mică întrebare incultă, ce este BAB?

8)

.....

După câteva cercetări pe net, am găsit în cele din urmă:
BAB = arzător cu bile.

: Cheesy:
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 10/02/12, 08:30

Bună Iepure,
Ți-am trimis un mesaj privat.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/02/12, 12:48

dedeleco a scris:
vâscozitatea ridicată a uleiului riscă să tragă totul fără niciun efect de decantare


Vâscozitatea încetinește separarea care va avea loc dacă i se acordă timp și dacă diferența de densitate este suficientă.

Prin încălzirea uleiului, vâscozitatea scade dramatic.


răspundeți ca pentru o centrifugă de laborator care centrifugează eprubetele: o puteți lăsa să ruleze cât doriți

centrifuga pentru lapte este altceva: un flux continuu de lapte trece între platanele și la ieșire se separă crema: este optimizată pentru a separa particulele de smântână ușoară din mijlocul laptelui foarte fluid

pentru a purifica uleiul este opusul, ci mai degrabă impuritățile grele pe care am vrea să le separăm

într-o cremă, impuritățile solide se vor lipi în ea și nu vor ieși niciodată
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 10/02/12, 15:26

Absolut corect, sunt mai mult într-un laborator decât în ​​prepararea untului meu !!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 122