Caut producătorul acestui motor diesel (ulei din Africa)

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Caut producătorul acestui motor diesel (ulei din Africa)




de lejustemilieu » 01/10/12, 10:07

bonjour,
Există tehnologii diesel vechi care funcționează minunat.
În Africa, stațiile de radio folosesc ulei de palmier pentru a alimenta grupurile electrogene.
În videoclipuri, vorbim despre India și Belgia ...
Aceste motoare sunt foarte puternice și foarte ușor de întreținut, spre deosebire de generatoarele actuale (chinezești)
Acestea sunt motoare care explodează ... explodează .. foarte încet : Cheesy:
http://www.rfiplaneteradio.org/pub/actu ... d1df5df036
În partea de jos a articolului, faceți clic pe linkul în albastru (start ...)
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 01/10/12, 10:38

bonjour,

Pare un motor bernard al Belle Epoque:
http://www.youtube.com/watch?v=p7_EehNPE2k

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/10/12, 11:12

L-am cunoscut pe directorul CODEART acum câțiva ani și am vizitat atelierele lor. Este greu! Au făcut o treabă foarte bună de a arde ulei pe motoare rudimentare (cutia pe care o puteți vedea în fotografia articolului este radiatorul!). Vezi acest raport rezumat: https://www.econologie.com/hvp-rapport-d ... -3043.html
(unde tipul de motor este cel mai sigur indicat). Vezi și site-ul lor: http://www.codeart.org/fr

Acesta nu este un motor Bernard ci, din câte îmi amintesc, motoarele indiene (dar pot fi derivate din designul Bernard).

Am planificat chiar să facem o mică colaborare, dar în cele din urmă nu s-a întâmplat: https://www.econologie.com/forums/collaborat ... t8337.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/10/12, 11:17

Ne pare rău, nu m-am putut împiedica să verific dacă memoria mea funcționează încă suficient de bine. Este un motor indian. Marcă: FIELDMARSHAL

Aceasta este de fapt o copie a unui motor LISTER 8/1

Foaie de date (prima pagină a raportului mesajului meu anterior)

Imagine

Lejuste l-ai întâlnit și pe directorul codeart-ului la ceva timp după mine cu arzătorul tău de ulei, mi se pare că nu? :) 8)
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 01/10/12, 13:28

ha bin, e minunat,
Merci à toi
(Trebuie să găsesc adresa în arhivele mele)
anul trecut a fost o ușă deschisă, dar nu mai era timp să plec.
Ho!, Vad ca ai dat totul, pret, adresa !!!!! : Cheesy:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/10/12, 13:33

Ei bine da când fac lucruri le fac bine lol :D
În ceea ce privește prețul, nu este deloc scump, având în vedere „masa” motorului, care este departe de a fi ireparabilă gunoi de motor fabricat în China!

După aceea, este un motor "low-end" în ceea ce privește performanța / dimensiunea / greutatea, deoarece 8 CP pentru o capacitate de 1.5 L este la ani lumină distanță de motoarele diesel moderne care funcționează de 10 ori mai bine în mașini și de 4 până la 5 ori mai bine. la industriali!

ps: adresa lor este pe site-ul lor pe care l-am indicat mai sus!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 01/10/12, 13:52

Christophe a scris:După aceea, este un motor "low-end" în ceea ce privește performanța / dimensiunea / greutatea, deoarece 8 CP pentru o capacitate de 1.5 L este la ani lumină distanță de motoarele diesel moderne care funcționează de 10 ori mai bine în mașini și de 4 până la 5 ori mai bine. la industriali!
Toate acestea nu sunt foarte importante pentru utilizarea staționară.
Pe de altă parte, ce zici de consum :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/10/12, 14:00

pentru o instalație fixă, puterea / masa nu contează

este destul de necesar să ne uităm la puterea în grame / kWh: și nu aș fi surprins că este destul de onorabil în comparație cu motorul modern prea rapid

viteza redusă permite timpului de a arde orice ulei: este motorul ideal pentru un generator de ulei
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/10/12, 16:31

Consumul specific trebuie găsit accesând site-ul producătorului ... trebuie să fie similar cu motoarele industriale din anii 50 ... Cred că cel mai bine în 240 gr / kWh ...

Deplasarea este la fel de importantă ținând cont de putere: în puterea specifică abia depășim 5 CP / L ... adică valorile anilor 1920! Nu vă așteptați la o performanță strălucitoare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/10/12, 17:04

Am văzut o trecere de 240g / kWh în document pentru aceste motoare lente: este destul de onorabil: motorina rapidă modernă mică este mai puțin bună

și trebuie să fim atenți: nu numărați doar cifra în g / kWh la puterea maximă, este necesar, de asemenea, să numărați consumul redus de energie foarte important pentru grupul electrogen: iar vechile motoare lente au o pierdere de putere mult mai mică atunci când sunt goale decât motoare rapide, prin urmare un consum foarte bun în g / kWh la putere redusă

generatoarele moderne, în special cu turbo, au o putere redusă
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182