Radioactivitate și import lemn de foc

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2

Radioactivitate și import lemn de foc




de bidouille23 » 24/02/13, 19:57

bonjour,

Ei bine, m-am asezat in canapea cu ceaiul meu, linistit, mi-am zis, hai, 5 minute de odihna creierului, am pus televizorul pe numarul 5... stai dar nici nu te incurca, nu eram nu o sa pun derrick.. :) ...

Așa că am dat peste o emisiune care vorbea despre energii mai degrabă ecologice ;), inclusiv lemnul....

Și apoi cele 5 minute de odihnă s-au transformat în 5 minute de halucinație... Țările din Est sunt mari producători de lemn, inclusiv lemn de foc... în funcție de regiune este posibil să avem astfel de lemn de foc, nu se menționează nimic despre proveniență. din lemnul original (ca și în cazul cărnii)..

Totuși, se dovedește că nu departe de aceste țări a existat ceva care se numește încă Cernobîl și care aproape a explodat eliberând un nor radioactiv, care s-a depus pe o parte din vegetație...

aici pentru explicații suplimentare:

http://www.dissident-media.org/infonucl ... s_est.html

Atât am găsit ca link pentru moment legat de subiect..

spune ultimul paragraf:


„Nu toate regiunile Ucrainei sunt suspecte: „Pădurile situate la sud de Cernobîl, de exemplu, nu au fost afectate de norul radioactiv”, corectează Yannick Rousselet, responsabil cu dosarele „nucleare” pentru Greenpeace Franța. „Dar este și adevărat. că în zona interzisă pe o rază de 30 de kilometri în jurul centralei ai trafic de tot felul destul de cunoscut și condus de mafia ucraineană, ciuperci, vânat, metale, lemn vechi.”
Expunerea la lemn contaminat poate prezenta riscuri pentru sănătate, dar pericolul este mult mai mare atunci când lemnul este ars. Apoi eliberează particule volatile care conțin cesiu 137 „care se vor propaga în organism prin iradiere” sub formă de cenușă depozitată în coș – sau prin inhalare de fum”, explică Michele Rivasi, biolog și fondator CRIIRAD. Se estimează că va dura 300 de ani pentru a șterge toate urmele accidentului de la Cernobîl”.


Nu spun că pentru a crește presiunea sau frica, fac o legătură între carne și lemn și ce nu.... : Evil:
și chiar și cu lemne de foc nu suntem în siguranță de a ne dăuna sănătății...
Iată un alt motiv grozav pentru a consuma local până la urmă...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 24/02/13, 22:48

Țările din Est sunt mari producători de lemn, inclusiv lemn de foc...

Sunt mai presus de toate producători de lucrări low-cost, ceea ce explică această posibilitate...

Nu știu nimic despre lemnul care ar putea proveni din regiunea Cernobîl, dar pentru tine, care ești breton, îmi amintesc de problemele cu o boiler din PAL din Finistère: verificările au arătat urme de radioactivitate în cenușă. , de unde o jenă pentru viitorul acestui sector local.
Nu știu unde se duce chestia asta, poate ai putea afla?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 24/02/13, 23:09

Un mic feedback:
Am avut ocazia sa vorbesc cu seful unui gater care achizitionase un bustean frumos de stejar din Ucraina, la un pret foarte atractiv, pentru decojire (furnir).
S-a dovedit că bușteanul era radioactiv. Deci există și în acest caz este mai bine să consumați local.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 24/02/13, 23:13

Totuși, se dovedește că nu departe de aceste țări a existat ceva care se numește încă Cernobîl și care aproape a explodat eliberând un nor radioactiv, care s-a depus pe o parte din vegetație...


... și numărul de instalații, clădiri, resturi demontat etc................................................. ....că îl găsim ca prin magie în fier vechi reciclat care ajunge destul de natural în circuitele de reciclare europene sau chiar globale.

În portul Bayonne, după ce au fost înșurubați cu un număr de încărcături care sunau cu mult peste norme, chiar dacă acest lucru nu a fost absolut planificat, sunt obligați să controleze sosirile la Babyline.

Nu vă faceți griji, fier vechi este încă reciclat..... este doar diluat și retopit cu alte sosiri. :şoc: : Evil:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 25/02/13, 01:08

, cât despre Bretania singurul loc pe care îl cunosc în afară de activitatea generală radio în toate locurile granitice, cunosc mina Huelgoat (dacă nu mă înșel), care este un vechi sit de extracție a uraniului, proprietatea regretatului Cogema și acum Areva. , extragerea s-a facut cu jet de apa sub presiune mare, asa ca toata apa produsa a fost alungata afara... a iesi din nucleare inseamna a face masuratori, povestitorul E serios frenetic, a intrebat tipul care vrea sa iasa din nucleare. toată lumea să se miște și să discute mai departe, mult mai departe...

nu a existat nici o protecție sau avertisment și este un colț în care au mers căutătorii de ciuperci (nu știu dacă este încă liber ca înainte ...) Personal am fost acolo seara ... . *

Deci da, există și aici site-uri periculoase despre care nu vorbim și despre care sunt acces liber, dar, din păcate, nu numai în Bretania ... Deci, există arbori radioactivi, de ce nu conform locul unde au fost tăiate ... dar locurile sunt reduse aici în comparație cu dimensiunile pădurii estice ..

Și până la urmă am zis că nu e timpul să arătăm cu degetul scopul nu este acolo, deși puțin doar să spun că și astăzi cumpărăm lemne la prețuri mici (prin asta că muncitorii sunt plătiți cu loquați suntem și noi din păcate de acord) fără să știm originea sa devine mai mult decât riscantă...

iar acum resturi : Evil: : Evil: : Evil: si apoi Ben ne-a spus ca e ciudat ca ratele de cancer de tot felul cresc odata cu ratele de boli orfane etc etc bla bla bla bla..... : Evil:

asta e tot ce spun, pentru a fi penard, trebuie să ai contorul de gegeir în loc de un telefon mobil în buzunar ...
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 25/02/13, 11:04

În filmul „All Guinea Pigs” (cel care a stârnit controverse în legătură cu studiul cu șobolani crescuți cu OMG-uri și OMG-uri + Round Up).
Era un pasaj cu un interviu cu un docker din Nantes.
Tipul a explicat că în anii 80 au văzut sosind lemn alb, au lucrat 8 ore în praf de lemn etc fără măști. (nici o problema, lemnul este natural...)
Într-o zi, au văzut un tip cu o cutie înconjurând diferitele platforme.
Câțiva ani mai târziu, colegii au început să aibă probleme de sănătate.
Tipul a explicat că și-a pierdut mai mulți colegi din cauza cancerului.
2 luni mai tarziu tipul a murit...
Lemnul alb era lemn din țările estice.

SixK
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 25/02/13, 22:29

SixK a scris:Era un pasaj cu un interviu cu un docker din Nantes.
Tipul a explicat că în anii 80 au văzut sosind lemn alb, au lucrat 8 ore în praful de lemn etc fara masti. (nici o problema, lemnul este natural...)
Într-o zi, au văzut un tip cu o cutie înconjurând diferitele platforme.
Câțiva ani mai târziu, colegii au început să aibă probleme de sănătate.
Tipul a explicat că și-a pierdut mai mulți colegi din cauza cancerului.
2 luni mai tarziu tipul a murit...
Lemnul alb era lemn din țările estice.

SixK


Praful de lemn este, de asemenea, cancerigen, acum în tâmplărie etc ar trebui să poarte mască pentru anumite locuri de muncă.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 25/02/13, 23:36

Contorul meu Geiger nu a depășit niciodată limita legală : Mrgreen:

http://www.compteurgeiger-radex.fr/ (Lol)

Este o investiție care merită...
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 26/02/13, 00:14

mai multe detalii aici:

http://www.reptox.csst.qc.ca/documents/ ... Cancer.htm

dar acesta nu este în niciun caz un motiv sau o scuză...

Și asta nu îndepărtează nimic din situația de a nu încețoșa deloc artistic...

Praful de lemn este, de asemenea, cancerigen, acum în tâmplărie etc. ar trebui să poarte o mască pentru unele lucrări.
Trebuie să înțeleg ce? Am putea înțelege răspunsul dvs. în mai multe moduri, nu este neapărat cel mai bun dacă știți la ce mă refer ...;)
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 26/02/13, 07:34

În fine, nu ar fi această poveste despre lemnul radioactiv o modalitate bună de a convinge oamenii să se încălzească cu electricitate, măcar nu există niciun risc! În același timp, am văzut creșterea TVA-ului la lemn și interzicerea încălzirii cu lemne în regiunea Parisului.
Bine, mă opresc, trebuie să fiu paranoic.
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107