Clio DCi + Ulei vegetal

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
antho86
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 06/04/14, 14:37

Clio DCi + Ulei vegetal




de antho86 » 07/04/14, 17:46

Bună ziua tuturor;
Am dificultăți în a înțelege anumite lucruri.
Sa iau exemplul meu, am un Clio 3 faza 2 echipat cu un DCi 1.5l 86cp din 2009.

1) Pot pune ulei vegetal într-un DCi?
2) Sunt pe injectie directa (ca e DCi daca nu vorbesc prostii), am nevoie de o modificare speciala la motorul meu sa pot functiona cu ulei uzat 30%?
O mașină recentă tolerează uleiul uzat?
Cât de mult trebuie filtrat uleiul uzat?

Va multumesc anticipat tuturor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: DCi + ulei vegetal




de Flytox » 07/04/14, 18:29

Bună, antho86, bine ați venit.

antho86 a scris:Bună ziua tuturor;
Am dificultăți în a înțelege anumite lucruri.
Sa iau exemplul meu, am un Clio 3 faza 2 echipat cu un DCi 1.5l 86cp din 2009.

1) Pot pune ulei vegetal într-un DCi?
2) Sunt pe injectie directa (ca e DCi daca nu vorbesc prostii), am nevoie de o modificare speciala la motorul meu sa pot functiona cu ulei uzat 30%?
O mașină recentă tolerează uleiul uzat?
Cât de mult trebuie filtrat uleiul uzat?


1) În funcție de tehnologia motorului, pompa de injecție, soliditatea acesteia etc., putem adăuga un anumit procent (de la 0 la 100%). Pentru a face asta, du-te și află despre „Oliomobile”, ei țin la zi un tabel rezumativ foarte bine făcut, în funcție de motorul tău etc... care rezumă modificările esențiale sau opționale și interdicțiile.

2) Atentie la uleiul uzat de origine vegetala sau animala cat vreti, dar la uleiul de scurgere de motor este rezervat nemernicilor mari care nu dau doi bani pe stricarea mediului si a oamenilor care locuiesc acolo.... Acesta este un site ecologic : Mrgreen:

3) Filtrarea este de 5 µm (ordin de mărime). Cu cât pompa de injecție funcționează mai mult la presiune mare, cu atât este mai fragilă și necesită combustibil curat.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
antho86
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 06/04/14, 14:37




de antho86 » 07/04/14, 20:11

Ok mulțumesc pentru sfaturi.
O să mă uit la site-ul pe care tocmai mi l-ai recomandat.
Și da, vorbeam despre uleiul vegetal.
Mărfuri.
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181