Iarbă ca combustibil

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
urok
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 11/04/11, 22:54
x 4

Iarbă ca combustibil




de urok » 02/05/18, 07:06

bonjour,
știind că există cazane de biomasă sau sobe cu mai mulți combustibili, încerc să aflu dacă ar fi posibilă utilizarea gazonului, recuperat după cosit, ca combustibil în acest tip de aparat de încălzire. Nu vreau să spun utilizarea biogazului prin fermentare, ci direct pentru a arde, cum ar fi turbă. Dacă da, există undeva o presă care să formeze brichete compacte de iarbă tăiată? Am văzut că există pentru hârtie (pentru a arde numeroase pliante pe care le primim în căsuța poștală).
Mulțumesc pentru ajutor. Salutari
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: iarba ca combustibil




de Remundo » 02/05/18, 07:40

Nu l-am încercat niciodată, dar trebuie să îl uscați.

Fânul uscat arde foarte bine. Dar densitatea volumului este slabă în comparație cu lemnul.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: iarba ca combustibil




de Grelinette » 02/05/18, 09:56

bonjour,

După cum spune Remundo, tăieturile de gazon bine uscate trebuie să poată arde. Compactarea ierbii proaspăt tăiate în brichete, când iarba este încă foarte verde, maleabilă și compresibilă, ar trebui să fie destul de ușor, cu condiția să aveți o presă desigur.

Mi-am pus aceeași întrebare pentru lemnele de la tăierea periei și există o discuție pe acest site pe acest subiect. Voi încerca să-l găsesc.

Din partea mea, mi-am imaginat că pot face o presă pur și simplu cu un braț lung cu pârghie, care comprima un piston într-un tub metalic mare, dar cred că îmi amintesc că Ahmed a explicat că are nevoie de o compresie de câteva tone imposibil de obținut de mână și că, de asemenea, au fost necesare temperaturi foarte ridicate pentru a aglomera materialul comprimat.
Cineva a publicat, de asemenea, fotografii despre ecologia unei prese de bricolaj cu o fisură hidraulică fixată într-un cadru și care părea foarte simplu de făcut și eficient.

Există o mulțime de deșeuri produse în volume foarte mari, tăierile de gazon fac parte din ea, în special în acest sezon și care se termină în vrac la centrul de reciclare atunci când ar putea fi ușor reciclate.

Pentru a reveni la fabricarea buștenilor, putem observa că există diverse origini ale materialelor care sunt deșeuri comune și care pot fi transformate în combustibil.

Iată o listă de deșeuri despre care am auzit deja despre proiectele de exploatare:

- deci iarba, sau mai precis iarba taie
- așchi de lemn
- rumeguș
- frunze de copac
- scoarța de lemn cu care se fac buștenii comprimați numiți „bușteni de noapte” deoarece ard foarte încet.
- amprentă sau reclame care ne completează căsuțele poștale
- gunoi de grajd pentru cai și, în general, orice fel de excremente de animale (bălegar de vacă, excremente de Yach, oi, capre etc.).
- (conform Chatelot16, plasticul PE ar arde foarte bine fără a polua ...)
- etc

Ar fi foarte interesant să cunoaștem caracteristicile de ardere ale fiecăruia dintre aceste deșeuri, precum și avantajele și dezavantajele pentru fiecare dintre ele și să avem tehnici simple de compresie pentru obținerea buchetelor.
Dacă cineva are un tabel sumar la îndemână ...

Pentru a termina comentariul meu pe această temă, făcând o căutare pe net, găsim multe feedback-uri despre acest subiect.

L-am găsit pe acesta care mi se pare interesant și ar putea fi preluat cu cosirea ierbii:
Am soluția pe care o folosesc de mult timp. Este lung (uscare 1 an), dar funcționează.
Nu luați rumegușul, se pot folosi frunze și mărimi de copac
Ai nevoie de o tocătoare de plante. Am pus și hârtie (nu hârtie lucioasă, ci ziarul, micile reclame și greselile imprimantei mele).
Iar pentru liant, folosesc amidon. (aproximativ 2%). Fie orez spart (hrană ieftină cu animale de 50 kg bagat, ideea mi-a venit uitându-mă la consistența unui sushi)
Fie amidon de cartofi, fie reziduuri de amidon (cartofii de pe fundul lăzi de cartofi care au ramuri care cresc și sunt moi)
Combinând celuloza din hârtia zdrobită și umezită și amidonul amestecat cu apă fierbinte și amestecând și cu plantele zdrobite, obțin un fel de mușchi pe care îl turn în formele de recuperare (tăvile de plastic ale casa sinter)
De fapt, atunci când o fac, îmi ia ziua, iar pentru a amesteca folosesc o betonieră mică
Și le-am lăsat să se usuce un an într-un loc protejat și ventilat.
Apoi desfac câteva feluri de brichete sub formă de tavă cu frite. Acolo te duci.
Și o fac în fiecare an de fiecare dată când colectez frunzele din grădina mea și îmi tund plantele.
Acasă, deșeurile verzi nu sunt ridicate, trebuie să le duc cu mașina la centrul de reciclare.
Energia pe care o folosesc pentru a-mi produce buchetele (tocător de hârtie vegetală + betonieră pentru amestecare + apă caldă pentru alimente cu amidon) și aproximativ echivalent cu consumul meu de combustibil pentru a merge la centrul de reciclare.
Echilibrul jurnalelor mele este totul bun.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: iarba ca combustibil




de Ahmed » 02/05/18, 12:35

Utilizarea gazonului ca combustibil este o idee deosebit de absurdă, indiferent de care se examinează această ipoteză. Iarba este un îngrășământ excelent și eliminarea acesteia pentru a o distruge ar răspândi în cele din urmă îngrășământul din gaz sau petrol ... : Roll:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: iarba ca combustibil




de Grelinette » 02/05/18, 14:19

Ahmed a scris:Utilizarea gazonului ca combustibil este o idee deosebit de absurdă, indiferent de care se examinează această ipoteză. Iarba este un îngrășământ excelent și eliminarea acesteia pentru a o distruge ar răspândi în cele din urmă îngrășământul din gaz sau petrol ... : Roll:

Un lucru este faptul că cosirea gazonului este un îngrășământ excelent, dar faptul este că acest îngrășământ nu este utilizat și volume uriașe de cosit se termină în centrul de reciclare.

Pe de altă parte, este probabil ca cosirea gazonului să aibă alte calități (chiar dacă nu sunt cele mai interesante) decât cea de fertilizare și care sunt mai înclinate să fie exploatate în mod util într-un context dat.
Reutilizarea tăieturilor de iarbă pentru încălzire, poate că este bine, iar pentru fertilizare, probabil că este mai bine ... dar „Cel mai bun este dușmanul binelui”; Toată lumea vede prânzul la ușa lui!

Nu credeți că este mai bine să luați în considerare reciclarea unui material ținând cont de contextul și parametrii externi care fac sau nu reciclarea adecvată, chiar dacă nu este un panaceu?

Acestea fiind spuse, poate că cosirea gazonului nu are niciun interes pentru combustibil!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: iarba ca combustibil




de Remundo » 02/05/18, 17:01

copacii care putrezesc pe sol sunt de asemenea îngrășăminte excelente, așa că haideți să ne lăsăm coșurile de fum afară.

Mai serios, putem recupera biomasa pentru a o recupera. Personal oricum, las cositul la locul tăierii, mă face să lucrez mai puțin și lasă biomasa pe sol.
0 x
Imagine
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: iarba ca combustibil




de Ahmed » 02/05/18, 20:25

Să fim un pic serioși: cum să luăm în considerare să arzi ceva umplut cu apă și mai greu de uscat? Odată ce uscarea este făcută, ce va rămâne ca materie uscată? :(
Faptul că „reciclarea” prin centrele de primire a deșeurilor este generalizată nu face în niciun fel soluția de ardere mai puțin absurdă: „un câine ud nu îl usucă pe celălalt!” : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: iarba ca combustibil




de chatelot16 » 02/05/18, 21:38

ceea ce este absurd este să irosim benzină să conducă o mașină de tuns iarba să nu știe ce să facă cu ceea ce a fost cosit

la casa mea chiar acum am o duzină de gâscă cărora le place să salveze din casa mea să mănânce iarbă pe câmpul vecinului care are cai și nu este fericit ... se teme că gâsca nu lăsa nimic cailor

așa că trec mașina de tuns iarba o dată pe zi, unde există iarbă pe marginea drumului, și golesc colectorul de iarbă acasă sub un adăpost și gâștele mănâncă ce le place și o las că nu-i place ... deci ceea ce nu mănâncă este uscat, iar anul următor poate produce combustibil

o altă metodă pentru recuperarea ierbii sub formă de combustibil: amestecați-o cu lemn uscat: lemnul uscat absoarbe instantaneu suficientă umiditate, astfel încât iarba să nu putrezească și să termine uscarea până în iarna următoare. face ceva care se încălzește mai puțin bine decât lemnul zdrobit bun, dar pe care îl folosesc la sfârșitul iernilor când nu mai este nevoie de multă putere pentru a se încălzi

puteți spune întotdeauna că ar fi mai util ca îngrășământ ... dar nu am nevoie de îngrășăminte ... deci este mai bine să-l utilizați pentru a evita consumul de combustibil mai bun decât pentru a-l lăsa să irosească
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: iarba ca combustibil




de Remundo » 02/05/18, 21:45

Ahmed a scris:Să fim un pic serioși: cum să luăm în considerare să arzi ceva umplut cu apă și mai greu de uscat? Odată ce uscarea este făcută, ce va rămâne ca materie uscată? :(

nu este complicat de uscat iarba: trebuie răspândit pe un sol uscat și de preferat acoperit. Vara pe câmp deschis, se numește haymaking. Există chiar și ferestre care se aprind spontan, când fânul nu este suficient de uscat! ... http://www.omafra.gov.on.ca/french/live ... yfires.htm
0 x
Imagine
urok
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 11/04/11, 22:54
x 4

Re: iarba ca combustibil




de urok » 02/05/18, 21:51

buna seara tuturor,
Sunt foarte fericit că subiectul meu este subiectul unor reflecții diverse și variate.
Sper că va continua, astfel încât să progresăm în această privință, deoarece, contrar celor spuse de Grelinette, nu există prea mult pe internet pe acest subiect (sau așa nu sunt bine).
De fapt, mă interesează iarba de la cosit, deoarece este un combustibil potențial abundent (adus la depozitele de deșeuri) și, prin urmare, recuperabil. Nu se pune problema să cântărească pro și contra în legătură cu fertilizarea solului: toată lumea folosește această iarbă așa cum dorește, dar nu împiedică faptul că, dacă depozitele de gunoi sunt pline, este bine că este -folosit: deci există loc pentru ambele.
În ceea ce privește uscarea, am mai mult de 5000 m² de cosit, lăsând iarba tăiată pe sol, îmi dau seama că se usucă foarte repede, deci nu cred că este o problemă. Dar trebuia abordat pentru că, așa cum spune Ahmed atât de bine, este necesar să nu fie umed, altfel nu va arde bine.
2 puncte sunt, în opinia mea, cruciale pentru a răspunde pentru a vedea dacă este valabil sau nu.
1- Știe cineva, deși tăierea ierbii este variată, dar este cu siguranță posibil să ai o idee (o medie), dacă valoarea calorică este interesantă sau nu? De exemplu Miscanthus (o altă plantă, produsă din 2016 în Bretania: https://www.novethic.fr/actualite/envir ... 02117.html) pare promițătoare în acest sens, cum ar fi turbă, dar ce zici de gazon? Pentru că dacă este un combustibil „sărac” și este nevoie de tone pentru a se încălzi, nu merită să ne gândim la asta.
2- O altă problemă abordată, dar fără un răspuns cu adevărat: fabricarea de granule sau brichete. În cataloagele de semne de bricolaj, am văzut prese de mână folosite pentru a comprima hârtia pentru a utiliza pliante care ne putrezesc căsuțele poștale pentru a le folosi drept combustibil. Dar trebuie să udați hârtia pentru a o putea forma. Rezultat, umiditatea rămâne în interiorul brichetei și, prin urmare, cred că trebuie să ardă prost ... În opinia mea, nu ar trebui să fie grozav, deși dacă cineva are experiență în acest sens, nu ezitați să ne anunțe.
În concluzie, cred că trebuie să poată fi încălzit într-o sobă cu mai mulți combustibili sau un cazan de biomasă, de unde și ideea postării mele, deoarece totul a început când am descoperit acest lucru: https://www.stovax.fr/poeles/poeles-a-b ... bustibles/, o companie care spune că produce sobe cu combustibil multiplu unde este posibil să arzi iarbă ...
Pentru a vă citi ...
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 148