Grupul de lucru. Proiect: uleiul dr. Jean Laigret

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9

Grupul de lucru. Proiect: uleiul dr. Jean Laigret




de C moa » 18/08/08, 14:13

Bonjour à tous,
Ni s-au prezentat experiențe interesante realizate de dl Laigret. A se vedea: https://www.econologie.com/forums/du-petrole ... t5802.html

Îmi spun citind studiul și rapoartele academiei de științe că există anghilă sub stâncă.

Prin urmare, sugerez să creați un grup de lucru pentru a încerca să implementați acest proces. În primul rând, trebuie să reuniți câțiva oameni și să vedeți ce tip de structură doriți să configurați, să găsiți un laborator care să reproducă experiențele domnului Laigret și ...

Iată, s-a lansat, ușa este deschisă tuturor celor interesați.

Editare de Christophe pe 12 septembrie 2008: în continuare, la acest subiect, s-au făcut o trimitere (trimisă celor 23 de membri ai site-ului) și una nouă pe 000 și 11 septembrie 12. Aceste 2008 elemente explică obiectivele și ce grupul de lucru „Proiectul Laigret” încearcă să facă.

Citiți corespondența: https://www.econologie.com/newsletters/N ... aigret.htm

Citește știrea: https://www.econologie.com/projet-laigre ... -3917.html


Reeditare de Christophe pe 5 octombrie 2008: iată diverse subiecte organizatorice și monitorizare a proiectului Laigret, care sunt implementate treptat:
a) Experiențele proiectului Laigret au fost planificate și în desfășurare

b) Documentație pe care am găsit-o ca parte a proiectului + o pagină „rezumat” pe site: https://www.econologie.com/documentation ... -3942.html

c) Aspecte administrative și finanțare

d) Proprietate intelectuală: o licență open source?

e) "Pétrole Laigret" parte a site-ului (va fi completat pe măsură ce mergeți)

0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 19/08/08, 08:45

Pentru informații: lucrez la proiecte care sunt în general mai complexe și care nu mă sperie să administrez o afacere de genul acesta, chiar de la distanță.
Evident, numai acest lucru poate părea enorm, dar pentru mulți cu abilități complementare, mi se pare complet accesibil.
De exemplu, ai avea nevoie de un biolog sau microbiolog care să cunoască mai bine laboratoarele decât mine și, prin urmare, să poată ajuta cu selecția sa. Fără ea putem trece, dar, evident, economisim timp. Același lucru este valabil și pentru cineva care știe despre proprietatea intelectuală și despre brevete.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 19/08/08, 08:52

Voi vedea de partea mea dacă găsesc cadre didactice pregătite să lucreze la o parte a subiectului (selectarea tulpinilor, verificarea caracteristicilor ideale ale mediului etc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 19/08/08, 09:00

Ah bucuros că suntem deja 3! : Cheesy:

Contează pe mine pentru:
a) câteva analize (generale) și calcule pe sistem: bilanț ecologic, de exemplu
b) diseminarea informațiilor.

C moa C toa managerul de proiect dacă am înțeles corect?
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 19/08/08, 09:28

În primul rând vă mulțumesc minguinhirigue pentru ajutor.

Christophe a scris:C moa C toa managerul de proiect dacă am înțeles corect?

Nici o problemă, mă știi, atât timp cât este vorba despre comandă ... 8) 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 19/08/08, 11:36

Moa a scris:De exemplu, a biolog sau microbiolog care va cunoaște laboratoarele mai bine decât mine și, prin urmare, va putea ajuta cu selecția sa. Fără ea putem trece, dar, evident, economisim timp.

Ei bine, aici este unul!
În opinia mea, prima problemă este obținerea tulpinii bacteriene pe care Laigret o folosește (B. perfringens).
Al doilea este să îl menții pentru a-l putea „păstra”. Poate implica echiparea cu un minim.
Apoi, rămâne mai mult „decât” pentru a găsi condițiile optime și biomasa.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 19/08/08, 11:40

Oh minunat! Iată-ne 4!

Pentru tulpină avem informațiile, în aceste documente: https://www.econologie.com/petrole-artif ... -3879.html

Este specificat tulpina A5029 Nu știu dacă această clasificare este încă valabilă pe de altă parte ... Nici nu știu dacă este relevantă de fapt.
0 x
carburologue
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 14/05/06, 15:23




de carburologue » 19/08/08, 12:41

lol cum vrei să faci petrol prin fermentare în timp ce distanțele separă fiecare angajat ???

Nu sunt împotriva acestei idei, dar nu există nicio structură, cum să o facem să reușească ???

si mijloacele tehnice si financiare, te-ai gandit la asta ???

pe scurt, nu e vânt, dar practic practic și practic nu mă știu, dragul meu, susține-ți puțin gândirea, dovedindu-mi o teză irefutabilă că greșesc ... Ai multe de făcut atunci ... Observația mea îi plasează pe oameni înaintea faptului complet, nimic altceva ...
Dacă nu sunteți realist, nu pot, pentru că dacă observăm mai îndeaproape, mă întreb cum avansați subiectul cu observațiile voastre, care sunt destinate doar să mă critice.
Ori ... nu-mi pasă, îmi cer scuze dacă i-am enervat pe ceilalți, dar în viitor va fi fără mine în această postare ...
0 x
sfârșitul se apropie, toți vom fi acolo ... nu glumesc ... un pic de umor este bun pentru moral ...

futurist vorbind
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 19/08/08, 12:43

Uită-te! dupa putin googling: http://www.cbwinfo.com/Biological/Patho ... C.html#AC9

Se pare că B. perfringens (cunoscut și sub numele de Clostridium perfringens ou Clostridium Welchii) sau (unul?) responsabil pentru gangrena. :şoc:

Aparent, găsește B. perfringens nu este problema:
http://www.lgcpromochem-atcc.com/common ... cNum=10543
Cu toate acestea, tulpina A5029, nici urmă. Ar trebui să vedem dacă nu și-a schimbat numele.
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 19/08/08, 12:48

abyssin3 a scris:
Moa a scris:De exemplu, a biolog sau microbiolog care va cunoaște laboratoarele mai bine decât mine și, prin urmare, va putea ajuta cu selecția sa. Fără ea putem trece, dar, evident, economisim timp.

Ei bine, aici este unul!
În opinia mea, prima problemă este obținerea tulpinii bacteriene pe care Laigret o folosește (B. perfringens).
Al doilea este să îl menții pentru a-l putea „păstra”. Poate implica echiparea cu un minim.
Apoi, rămâne mai mult „decât” pentru a găsi condițiile optime și biomasa.

Bună abyssin3,
Vă mulțumim pentru comentarii.
După cum spune Christophe, se specifică că tulpina folosită se numește A5029. Știm, de asemenea, că fermentația trebuie să aibă loc într-o soluție cu un pH neutru pentru ca bacteriile să supraviețuiască (pentru aceasta au adăugat un compus pe bază de iod). Pentru o fermentare optimă, temperatura trebuie menținută între 37 și 42 ° C.
Ceea ce trebuie mai întâi experimentat pentru a-și verifica rezultatele reproducând experiențele doctorului Laigret.

În ceea ce privește biomasa, uleiurile vegetale, evident, au cele mai bune producții, dar nu sunt foarte economice, deoarece suntem în concurență directă cu alimentele umane și animale. Cu toate acestea, au făcut teste cu nămoluri care au dat rezultate excelente. Am văzut pe net că alte proiecte sunt în derulare, în special folosind deșeuri agricole. Ne putem imagina folosind rumeguș, deșeuri de la companiile de spații verzi (filiale, peluze ...), deșeuri de abatoare, mâncare de animale ...
De asemenea, este necesar să experimentăm pentru a identifica cel mai bun suport. Din partea mea, ideea de utilizare a nămolului mi se potrivește foarte bine, deoarece este o problemă reală astăzi și, în special, gestionarea lor este cea care blochează dezvoltarea tratării apelor uzate în anumite țări din sud. Dacă ne dăm seama că mai multe suporturi sunt favorabile acestei tehnici, asta face ca, pe de altă parte, la fel de multe surse de materii prime.

După cum spuneți, trebuie să aveți un echipament minim, în special pentru că la bază sunt bacterii patogene, iar acolo nu este cazul nostru (în orice caz, nu este al meu), deci ideea de a trimite un laborator pentru aceste prime experimente.
Potrivit dumneavoastră, aveți nevoie de un laborator deosebit de avansat din punct de vedere al microbiologiei sau putem apela la orice universitate implicată în domeniu?
În mod similar, credeți că vor fi dificil de mobilizat pentru un astfel de proiect ??
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113