Generator de hidrogen

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
mortaurate
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 14/11/08, 15:39

Generator de hidrogen




de mortaurate » 04/11/09, 17:51

bonjour,
în timp ce căutam pe un faimos site de licitații o modalitate de a economisi bani în timp ce conduceam, am dat peste ceva destul de interesant, generatorul de hidrogen!
De fapt, ar fi să folosiți electroliza pentru a extrage hidrogenul din apă și a-l injecta în admisia de aer.
Mă întrebam dacă cineva a încercat-o înainte, dacă piața sa și dacă a fost profitabilă?

mulțumesc

ps: aici este un link al generatoarelor pe care le-am găsit
http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=6 ... m14&_pgn=1
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Generator de hidrogen




de moinsdewatt » 04/11/09, 20:04

mortaurat a scris:bonjour,
în timp ce căutam pe un faimos site de licitații o modalitate de a economisi bani în timp ce conduceam, am dat peste ceva destul de interesant, generatorul de hidrogen!
De fapt, ar fi să folosiți electroliza pentru a extrage hidrogenul din apă și a-l injecta în admisia de aer.
Mă întrebam dacă cineva a încercat-o înainte, dacă piața sa și dacă a fost profitabilă?

mulțumesc


Ah ah ah. Un altul care crede în mișcare perpetuă.

Bine, moderatorii vor duce acest lucru în sandbox.
0 x
mortaurate
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 14/11/08, 15:39

Re: Generator de hidrogen




de mortaurate » 04/11/09, 20:48

a scris:
mortaurat a scris:bonjour,
în timp ce căutam pe un faimos site de licitații o modalitate de a economisi bani în timp ce conduceam, am dat peste ceva destul de interesant, generatorul de hidrogen!
De fapt, ar fi să folosiți electroliza pentru a extrage hidrogenul din apă și a-l injecta în admisia de aer.
Mă întrebam dacă cineva a încercat-o înainte, dacă piața sa și dacă a fost profitabilă?

mulțumesc


Ah ah ah. Un altul care crede în mișcare perpetuă.

Bine, moderatorii vor duce acest lucru în sandbox.


Electroliza nu are nicio legătură cu mișcarea perpetuă.
În plus, trebuie să știți că atunci când bateria este plină, alternatorul dvs. furnizează în continuare energie, această energie se pierde.
Dacă l-am folosit pentru electroliză de ce nu?

În cele din urmă, injectarea hidrogenului în admisia de aer este un pic ca procesul pantonei (vapori de apă crăpați în motor). Și se pare că a mers destul de bine ...

Nu văd de ce nu putem vorbi despre asta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/11/09, 21:07

Vă sugerez să citiți cu atenție subiectul nostru „electroliză îmbunătățită”. se va face rapid, sunt doar 150 de pagini, defalcate pe 2 sau 3 ani. Concluziile noastre sunt clare:

„orice spun comercianții, producția unui alternator la bord este insuficientă pentru a obține un efect tangibil” rămânem în interiorul erorilor de măsurare (0,2 până la 0,3 litri / 100 km: nimic convingător)

Deci, evitați să vă cheltuiți banii cu șarlatani : Evil:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 05/11/09, 11:58

din nou (...)
doar pentru că ceilalți s-au oprit la marginea drumului nu înseamnă că toată lumea trebuie oprită;
altfel cine va continua și va ajunge acolo? nu cu această atitudine în opinia mea ...

apoi să răspund deja:
nu, un alternator nu produce tot timpul, doar atunci când regulatorul său îi spune, observând tensiunea bateriei. atunci când îl produce literalmente „atârnă”, manual sau într-o turbină eoliană dacă nu este modificat, atârnă. Ei bine, un motor de mașină îl conduce ușor.
dar dacă bateria este încărcată, nu se declanșează și se rostogolește în „roată liberă”, cam ca în același compresor de aer condiționat la bord.

atunci dacă vorbim de hidrogen sau de recombinare a moleculelor de H și O, pentru mine este la fel, fără ofensare pentru fraierii de varză (scuze).

da, injecția unui astfel de gaz este favorabilă arderii motorului, care este mai bună și mai curată.

atunci, da, alternatorul poate produce multă energie și da, putem realiza electroliza mult mai eficientă decât cea standard.

da, măsurătorile de câștig sunt dificil de implementat: cum ar fi îmbunătățirea de la 10 la 20% cu procesul pantone! pe vehicul pe benzină, dar mult mai mult pe vehicul diesel (diferență de amestec slab / bogat).
dar nici măcar nu vorbește despre un control tehnic cu poluare mai mică!
ce este important?
Mă gândesc înapoi la primarul vitry / orne care își limitează comunicarea la poluare și nu la 30% mai puțin consum.

Deci, trebuie să citiți bine subiectele asociate, dar și să vă testați singuri.
făcliile de apă sunt fabricate și folosind această tehnică.

PS: Nici măcar nu m-am dus să văd anunțul eBay ... dar face parte din motivația ambientală care este sigură, este emularea pieței.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/11/09, 13:12

de fapt, ceea ce ar trebui făcut prin formarea unui grup de câteva este un test folosind canistre pentru a vedea cu adevărat din ce cantitate de gaz se simt rezultatele măsurabile.

Și apoi ne vom gândi cum să-l producem.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 05/11/09, 13:51

electroliza pe panou fotovoltaic și turbină eoliană fără stocare de energie (dacă este sub formă de cilindri relativ explozivi) ... : Mrgreen: Mai am tinitus la trei ani după ce am concediat valoarea de 20cl ...
0 x
mortaurate
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 14/11/08, 15:39




de mortaurate » 05/11/09, 14:33

ceea ce este sigur în orice caz este că tragerea bateriei în acest fel îi reduce speranța de viață ....
Este greu să-ți faci o idee despre motoarele pantone, dar în general apare o părere pozitivă. Cu toate acestea, nu mulți oameni au încercat generatorul de hidrogen: s
0 x
mortaurate
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 14/11/08, 15:39




de mortaurate » 05/11/09, 15:05

Într-adevăr, voi încerca mai degrabă bio etanolul și pantonul cu un prieten.

Vă mulțumim pentru explicații.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 05/11/09, 17:03

Da, dar nu!

a elefanta:
am putea chiar compara H2 produs de la generator pentru a vedea dacă vorbim despre același lucru cu pantonul

lui Marco:
pericolul este prezent și cu 3 L de benzină

a mortaurat:
puteți trage o baterie, atâta timp cât o reîncărcați (alternator): atâta timp cât funcționează, rămâne în formă.

dacă vă pot da câteva sfaturi, interziceți bioetanolul și fiți mai interesat de uleiul vegetal pe motorină; =)

a captura maloche:
compari ceea ce nu este comparabil;
nu ar trebui să puneți eficiența motorului de 30% (care este mai mult de 17% credeam eu), pentru că este la fel dacă puneți combustibil lichid sau acel combustibil volatil.
cel mai important lucru despre manipulare este de fapt abordarea randamentului minim de 75% pentru electroliză.
știind că pe un vehicul cu combustie, există întotdeauna ne-ars (mai puțin cu puțin SP95 în motorină sunt de acord), cu o eficiență egală a alternatorului în ambele cazuri, asta ne dă diferența: eficiența de electroliză, pur și simplu.

în caz contrar, cu benzină, conform raționamentului dvs., cu un randament de 90% la combustibilul cu hidrocarburi (necombust, căldură, care depinde de motor), ajungem și la: 0.3 x 0.9 x 0.9 = 0.243
ceea ce este mai bun decât cu hidrogenul, desigur, dar la fel de deprimant!

știind că prin „arderea” hidrogenului, eficiența combustiei este îmbunătățită ...
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 119